Kayseri'nin mahzemin yöresindeki sığırlarda coccıdıosıs'e yol açan patojenik eımerıa türlerinin moleküler prevalansı ve filogenetik karakterizasyonu
Molecular prevalence and phylogenetic characterization of pathogenic eimeria species, which cause bovine coccidiosis in mahzemi̇n area of Kayseri̇
- Tez No: 420025
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPARSLAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma, Kayseri'nin mahzemin yöresinde sığırlarda coccidiosis'e yol açan Eimeriatürlerinin moleküler prevalansı ve filogenetik karakterizasyonunu ortaya koymak amacıylaplanlanmıştır. Bu amaçla 2014 yılında araştırma yöresinde halk elinde süt ve besi sığırcılığı yapılan 23 ahırdan farklı yaş, cinsiyet ve ırklara ait toplam 150 sığır incelenmiştir.Sığırlardan tekniğine uygun şekilde alınan dışkı örnekleri laboratuvarda Eimeria ookistleri yönünden incelenmiş ve pozitif örneklerde gram dışkıdaki ookist sayısı (OPG) belirlenmiştir. Pozitif belirlenen sığırlara ait dışkı örnekleri sporlandırma prosedürüne tabii tutulup ookist morfolojisine göre Eimeria türlerinin teşhisleri yapılmıştır. Eimeriaookistleri ile pozitif belirlenen örneklere ait genomik DNA izolatları patojenik Eimeria türlerinin kantitatif identifikasyonu için Real Time PCR analizlerine tabii tutulmuştur. Morfolojik identifikasyon ve Real Time PCR analizleri temelinde belirlenen patojenik Eimeria türlerine ait izolatların 18S rRNA gen bölgeleri amplifiye edilmiş ve sonrasında klonlama, plazmid pürifikasyonu ve sekans analizleri gerçekleştirilmiştir. Nükleotid dizileri saptanan izolatların moleküler karakterizasyonları belirlendikten sonra GenBank aksesyonları (KU052223-37) sağlanmış ve filogenetik yapılanmaları belirlenmiştir. İncelemesi yapılan sığırlardan 98'i (%65,3) Eimeria ookistleri yönünden pozitif bulunmuştur.Eimeria pozitifliğinin sığırların yaş, cinsiyet, ırk ve dışkı karakterlerine göre dağılımında istatistiksel bir farklılık belirlenmemiştir (p>0,05). Pozitif belirlenen sığırlarda ortalama OPG değeri 883,8±1166,2 belirlenmiştir. OPG değerleri
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the molecular prevalence and phylogenetic characterization of Eimeria species that cause bovine coccidiosis in Mahzemin district of Kayseri. For this aim in year 2014, 150 cattle belong to different ages, gender and breed were sampled from 23 barns in which the cattle were raised for milk and food production by local folk. Techniqually collected fecal samples from cattle were investigated in terms of Eimeria ookists at the laboratory and ookists per gram of feces (OPG) were calculated in the positive samples. Species identifications of Eimeria ookists were performed after the sporulation of the ookists in fecal samples from positive cattle. Real Time PCR analyses were carried out on the genomic DNA isolates from the samples positive with Eimeria ookists in order to quantitative identification of pathogenic Eimeria species. 18S rRNA gene regions of the isolates belong to the Eimeria species, which were determined on the base of morphological identification, and Real Time PCR analyses were amplified. Afterwards cloning, plasmid purification and sequence analyses were performed. After the the molecular characterization of the isolates in which the nucleotide sequences were determined, GenBank accessions were provided (KU052223-37) and phylogenetic constructions were obtained.98 (65.3%) out of examined cattle were found to be positive with Eimeria ookists. No statistically importance was determined (p>0.05) in the distribution of Eimeria positivity over the age, gender, breed and feces structure of the infected cattle. The mean OPG was determined as 883.8±1166.2 in the positive cattle. The OPG values were found to be statistically higher in the