Yumurtaya verilen aflatoksin B1'in, etçi piliçlerin kemik dokularının empriyonik gelişimi üzerindeki etkilerinin belirlenmesi
Determination of toxic effects of aflatoxin B1 given in ovo on the embryonic bone development in broiler chicken
  1. Tez No: 138226
  2. Yazar: YASEMİN ÖZNURLU (ÖZKAN)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Histoloji ve Embriyoloji (VET) Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ/ KONYA-2003 Yasemin Öznurlu Danışman Prof. Dr. İlhami ÇELİK Yumurtaya verilen aflatoksin Bı'in, etci piliçlerin kemik dokularının embriyonik gelişimi üzerindeki etkilerinin belirlenmesi Bu çalışmada, yumurtaya verilen aflatoksin BI (AFBı)'in broilerlerde, tibia'mn ve bunun büyüme plakasının embriyonik gelişimi üzerindeki etkileri histolojik ve histometrik yöntemlerle belirlenmiştir. Çalışmada, AFBı'in embriyotoksik etkileri de incelenmiştir. Materyal olarak, ticari bir işletmeden temin edilen Hubbard ırkı broiler damızlıklara ait olan toplam 1024 adet kuluçkalık yumurta kullanıldı. Yumurtalar aşağıdaki gruplara ayrıldı; l-kontrol grubu, 2-delinip-kapatüan grubu, 3-solvent grubu, 4~2.5ng AFBı/yumurta, 5-5ng AFBı/yumurta, 6-7.5ng AFBı/yumurta, 7-10ng AFBı/yumurta, 8-15ng AFBı/yumurta, 9-17.5 ng AFBı/yumurta, 10-20 ng AFBı/yumurta grubu. İnkübasyonun hemen öncesinde, her yumurtaya 20 ul test solüsyonu, hava kamarası yoluyla enjekte edildi. Embriyonik dönemin farklı günlerinde açılan yumurtalardan elde edilen embriyoların gelişme evreleri Hamburger-Hamilton skalasına göre tespit edilerek, embriyonik ölümlerin bu skalasına göre dağılımları belirlendi. Elde edilen sayısal veriler istatistiksel yöntemlerle analiz edildi. 63Kuluçka dönemi boyunca açılan yumurtalardan elde edilen embriyoların rölatif embriyo ağırlıkları hesaplanarak, gruplar arasındaki farkların önem dereceleri belirlendi. Sonuçlar; AFB ı verilen grupların rölatif embriyo ağırlıklarının kontrol, delinip-kapatılan ve solvent gruplarınınkilerden önemli derecede (PO.05) düşük olduğunu ortaya koymaktadır. Kuluçkadan çıkışın ilk günü ile kuluçkadan çıkışı takip eden 1. haftada, ortalama civciv canlı ağırlıklarında da söz konusu gruplar arasında önemli (P0.05). Verilen AFB^in dozundaki artışlara paralel olarak, grupların embriyonik mortalitelerinin de arttığı tespit edildi. Kontrol grubu ve delinip-kapatılan grupla deney gruplarının mortaliteleri arasındaki farklar önemli (P0.05). Çalışmada, kuluçkanın değişik dönemleri ile kuluçka sonrası dönemlerde tibia örnekleri alındı. Alman tibia örneklerinin ağırlıkları ve uzunluklarının tespit edilmesi yanında, tibianın proksimal bölgesi, orta hattı ve distal bölgelerinin kalınlıkları ölçüldü. Tibianın histolojik yapısının belirlenmesi amacıyla, alınan doku örnekleri uygun histolojik yöntemlerle işlenerek preparatlar hazırlandı. Hazırlanan preparatlar ışık mikroskobuyla incelenerek, proksimal büyüme plakasındaki zonların genişlikleri çizgi oküler mikrometre yardımıyla belirlendi. Her gruptan belirli sayıdaki embriyo bütün olarak (in toto) tespit edilerek Alizarin Red-S ile boyandı. Elde edilen veriler istatistiksel yöntemlerle analiz edilerek, gruplar arası farkların önem dereceleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Determination of tosic effects of aflatoxin BI given in ovo on the embryonic bone development in broiler chicken. in this study, detrimental effects of aflatoxin BI (AFBı) on the embryonic development of tibia and its proximal growth plate were determined by means of histological and histometric methods. in the study, embryotoxic effects of Af B ı were also investigated. Fer this purpose, 1024 eggs of Hubbard parent stocks were used. The eggs were divided intd the groups as follows:l. controls, 2. Drilled-sealed group, 3. solvent group, 4. 2.5 ng AFBı/egg group, 5. 5 ng AFBı/egg group, 6. 7.5 ng AFBj/egg group, 7. 10 ng AFBj/egg group, 8. 15 ng AFBı/egg group, 9. 17.5 ng AFB|/egg group and 10. 20 ng AFBı/egg group. Test solutions were injected via air-sac just prior to the settlement of the eggs into the incubator. Eggs from each group were opened on various days of the incubation and developmental stages of embryos were determined according to the Hamburger-Hamilton scale. Number of dead embryos from each group were determined and mean embryonic mortalities of the groups were calculated. Data was analysed by using statistical methods. Relative embryo weights were calculated and displayed as percentages, through the incubation period. Significance of the differences between mean values of the groups were determined statistically. Also mean live chick weights of the groups were determined at la and 2nd weeks of post hatch. The results have revealed that mean relative embryo weights of controls, drilied-sealed and solvent groups were significantly (P0.05), at 21*1 weak of post hatch period. The higher doses of AFBı caused higher mortality values. The differences between controls, drilied-sealed group and AFBı treated groups vvere significant (P0.05) between 17.5 ng and 20 ng AFBı/egg groups. in the study, tibial tissue samples and tibial measures were also taken at differeıtf periods of the incubation and at l51 and 2nd weeks of posthatch. Tibial weights, tibia lengths and also vvidths of proximal, midd portion and distal regions of the tibia were determined. in order to observe histology of tibia, the tissue samples were decalcifıed when it is necessary, dehydrated, cleaned and immersed in paraffin blocks by means of routine histological techniques. The blocks were cut into 5 um thick sections and stained with suitable staining methods and observed with light microscope. Histometric measurements on the tibial growth plate were done using a linear ocular micrometer. From each group, some of the embryos.wçre fbced as a whole (in toto) and stained whh Alizarin Red-S. The data were also analysed vvith statistical methods and the significance of the differences betvveen the groups were evaluated.