Şap virusu ile enfekte ve aşılı danalarda lipid metabolizması yönünden araştırmalar
Studies on lipid metabolism of calves infected with and vaccinated against foot and mouth disease virus
- Tez No: 138229
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT BAYŞU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
63 ÖZET Şap Virusu ile Enfekte ve Aşılı Danalarda Lipid Metabolizması Yönünden Araştırmalar. Çalışmada şap hastalıklı ve hastalığa karşı aşılanmış danalarda glikoz, toplam kolesterol, toplam lipid, trigliserid, HDL-kolesterol, LDL-kolesterol, VLDL- kolesterol ve malondialdehid değerleri ve bu değerlerin hastalık ve aşılama ile ilişkilerinin saptanması amaçlanmıştır. Bu çalışmada 10 adet aşılı grupta ve 10 adet hastalıklı grup olmak üzere toplam 20 adet dana kullanılmıştır. Aşılı gruptan aşılama öncesi ve aşılama sonrası 21. gün, aynı şekilde hastalıklı gruptan hastalık öncesi ve hastalık sonrası olmak üzere toplam 40 adet kan örneği alınarak bu örneklerden söz konusu parametrelerin analizleri yapılmıştır. Kan serum ve plasmalannın biyokimyasal analiz sonuçlan elde edildikten sonra istatistik analizleri yapılmış, istatistik değerlendirmede t testinden yararlanılmıştır. Çalışmada aşılı grupta danaların aşılama sonrası kan serumu total kolesterol (p0,05). Deneysel olarak enfekte edilen danaların hastalık sonrası kan serumu total kolesterol, total lipid, (p0,05). Bu sonuçlardan yola çıkarak şap hastalığının ve bu hastalığa karşı aşılamanın lipid metabolizmasını etkilediği tespit edildi. Anahtar Kelimeler : Şap Hastalığı, Lipid, Şap Aşısı, Dana, Lipid Metabolizması
Özet (Çeviri)
64 SUMMARY Studies on Lipid Metabolism of Calves Infected with and Vaccinated against Foot and Mouth Disease Virus. The aim of the study undertaken was to determine blood glucose, total cholesterol, total lipid, triglyceride, HDL- cholesterol, LDL- cholesterol, VLDL- cholesterol and malondialdehyde levels in blood of calves infected with and vaccinated against FMDV and to correlate these levels with the disease and vaccination. In this study 10 calves in vaccinated group and 10 calves in infected group totally 20 calves were used. 40 blood samples were obtained from vaccinated group and infected group in pre and post vaccination as well as pre and post infection and above mentioned parameters were analysed. The results were analysed statistically and evaluated with the help oft- test. In the vaccinated group total cholesterol (p0,05). In the experimentally infected group, total cholesterol, total lipid (p0,05). Regarding these results, it was determined that Foot and Mouth Disease and vaccination against this disease have some effects on lipid metabolism. Key Words : FMD, Lipid, FMD Vaccine, Calf and Lipid Metabolism