Yumurta tavuklarında keten tohumunun yumurta verimi ve kalitesi kan ve yumurta sarısı yağ asidi ve kolesterol içeriğine etkisi
The effect of flaxseed to egg production and egg quality, fatty acids and cholesterol content of blood and egg yolk in laying hens
  1. Tez No: 138237
  2. Yazar: KEMAL SARIFAKIOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL KÜÇÜKERSAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
55 ÖZET Yumurta Tavuklarında Keten Tohumunun Yumurta Verimi ve Kalitesi, Yem Tüketimi ve Yemden Yaralanma Oranı, Kan ve Yumurta Sarısı Yağ Asidi ve Kolesterol İçeriğine Etkisi Bu araştırma yumurta tavuklarında keten tohumunun yumurta verimi ve kalitesi, yem tüketimi ve yemden yararlanma oranı, kan ve yumurta sarısı yağ asidi ve kolesterol içeriğine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada toplam 120 adet 16 haftalık yumurta tavuğu (Lohmann LSL) kullanılmıştır. Araştırma, her biri 40 adet tavuktan meydana gelen 1 kontrol 2 deneme olmak üzere toplam 3 grup halinde yürütülmüştür. Her bir deneme grubu 10 tavuk içeren 4 alt gruba ayrılmıştır. Kontrol ve deneme grubu rasyonlan %19 ham protein ve 2900 kcal/kg metabolize olabilir enerji içerecek şekilde düzenlenmiştir. Deneme rasy onlarına %10 ve 20 düzeylerinde tam yağlı keten tohumu katılmıştır. Araştırma 18 hafta sürdürülmüştür. Denemenin sonunda, keten tohumunun %20 düzeyinde yumurta tavuğu rasyonlarma katılması canlı ağırlığı, yem tüketimini, yemden yararlanmayı, yumurta verimini ve yumurta ağırlığım olumsuz yönde etkilemiştir (PO.01). Gruplardan 4 haftada bir 12' şer adet alınan yumurtalarda şekil indeksi, kırılma mukavemeti, ak indeksi, san indeksi, haugh birimi, kabuk kalınlığı incelenmiştir. Rasyonlara %10 ve 20 keten tohumu katılması yumurta kalitesine ait bu parametreleri etkilememiştir (P>0,05). Deneme sonunda bir kez alınan kan ile kan plazmasında yağ asitleri ve kan serumunda kolesterol tayinleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
56 SUMMARY The Effect of Flaxseed to Egg Production and Egg Quality, Fatty Acids and Cholesterol Content of Blood and Egg Yolk In Laying Hens This study was carried out to determine the effects of the flaxseed to egg production and quality, feed consumption and feed conversion rate, fatty acids and cholesterol content of blood and egg yolk in laying hens. Totally 120 (Lohmann LSL) layers which in 16 weeks of age were used in this study. There was one control and two treatment groups, each containing 40 hens. All of groups were divided to 4 replicated groups each including 10 hens. The diets of control and experimental groups formulated as including 19% crude protein and 2900 kcal/kg metabolizable energy. Flaxseed was added to diets of experimental rations at the levels of 10 and 20%. The experimental period lasted 18 weeks. At the end of the experiment, live weight, feed consumption, feed efficiency, egg production and egg weight were negatively affected (P0.05). At the end of the experiment, fatty acid levels of blood plasma, lipid and cholesterol contents of blood serum samples determined at one times.