Tavuk rasyonlarına katılan çeşitli yağların performansa ve ürünlerin yağ asidi kompozisyonlarına etkileri
The Effects of some oils used in rations on the productivity propertions of the poultry and fatty acid compositions of poultry products
  1. Tez No: 54863
  2. Yazar: TAHİR BALEVİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BEHİÇ COŞKUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
52 6. ÖZET“Rasyonlarda kullanılan bazı yağlann, kanatlıların verim özellikleri ve ürünlerindeki yağ asidi kompozisyonları üzerine etkileri”Bu araştırma, kanadı rasyonlanna enerji "kaynağı olarak ilave edilen farklı yağlann (pamuk, mısır, keten, soya, zeytin, ayçiçek, balık, iç ve rendering yağlan) yağ asidi kompozisyonlarının, ürünlere hangi ölçüde yansıdığı ve yağların yumurta tavuklarında verim ile broylerlerde büyüme performansı üzerine etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Deneme l'de yağ asitleri kompozisyonlan değişik olan 9 farklı yağın % 2.5 oranında katıldığı rasyonlann, yumurta tavuklarında performansa ve yumurta sarışındaki yağ asitlerine etkileri tespit edilmiştir. Araştırma 56 gün sürmüş ve her grupta 24 adet olmak üzere toplam 216 adet yumurtacı hibrit tavuk ile yürütühnüştür. Bu deneme de yem tüketimi, yumurta verimi, yumurta ağırlığı, yemden yararlanma oranı, hasarlı yumurta oranlan ile yumurta sansındaki yağ asitleri kompozisyonlan belirlenmiştir. Günlük yem tüketimi bakımında gruplar arası fark önemsiz bulunurken (P>0.05), yumurta verimi ve yumurta ağırlığı bakımından da gruplar arasında da bir fark bulunmamıştır (P>0.05). Yemden yararlanma oranlan bakımından en küçük değer iç yağlı rasyonla beslenen grupta görülürken (2.03 kg), en yüksek değer ise ayçiçek yağı içeren rasyonu tüketen gruptan (2.31 kg) elde edilmiştir. Kabuk kalitesinin belirlenmesinde önemli kriterlerden olan özgül ağırlık üzerine de rasyonlann etkisi görülmemiştir (P>0.05). Yumurta şansının ihtiva ettiği yağ miktan ve yağ asitleri kompozisyonu belirlenmiştir. Doymuş yağ asitleri bakımından zengin olan iç ve rendering yağlarını içeren rasyonlann tüketilmesi sonucunda, yumurta şansında doymuş yağ asitleri düzeyi artmıştır. Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olan keten yağı ve omega-6 bakımından zengin olan soya yağı içeren rasyonlarla beslenme sonucunda yumurta sanlarında sırayla omega- 3 ve omega-6 yağ asitleri diğer gruplardan yüksek olmuştur. Deneme 2 aynı yağ kaynaklarının broylerlerde performansa ve abdominal yağdaki yağ asitleri üzerine etkilerini belirlemek için yapılmış ve toplam 414 adet broyler civcivle yürütühnüştür. Araştırmada yem tüketimleri, canlı ağırlık artışları, yemden yararlanma oranlan, karkas ağırlığı ve abdominal yağ miktan, abdominal yağın karkasa oranı ile abdominal yağdaki yağ asitleri düzeyleri tespit edilmiştir. Deneme sonunda en düşük günlük canlı ağırlık artışı balık yağı içeren grupta olurken (37.53 g), en yüksek canlı ağırlık artışı mısır yağı içeren gruptagörülmüştür (43.85 g). En düşük yemden yararlanma oranı 1.95 ile mısır yağı içeren rasyonu tüketen grupta belirlenmiştir. Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olan yağlan içeren rasyonlan tüketen broylerlerden elde edilen abdominal yağlarda omega-3 yağ asitleri ve dolayısıyla omega- 3/omega-6 yağ asitleri oranı artmıştır.
Özet (Çeviri)
7. SUMMAKY“ The effects of some oils used in rations on the productivity propertions of the poultry and fatty acid compositions of poultry products ”This study was canied out to examine how the fatty acid compositions of the oils (cotton, corn, flax, soybean, olive, STinflower, fish, tallow and rendering oils) were reflected in the products and their effects on the productivity of layer and growing perfonnance of broilers. At trial l, the effects of the ration each which contain % 2.5 nine different kind of oils on the perfonnance of layer and fatty acid in the egg yolk was determined. The study lasted for 56 days and was canied out with 24 hens in each group, as a result, totally 216 hens. At this trial, feed consumption, egg productivity, egg weight, feed conversion, the ratio of damaged eggs and the fatty acid compositions in me egg yolk were determined. Daily feed consumption between groups were found to be nonsignifîcant (PX).05) and the lowest feed consumption 88. 41 g was observed at the group which consumed flax oil. There were no differences between groups on egg yield and egg weight (P>0.05). The smallest value for feed conversion was observed at the group fed by ration contained tallow (2.03 kg), on the other hand the greatest value was obtained from the group fed by ration which contained sunflower oil (2.31 kg). No effect of rations on me specific weight which is öne of me important criterions on determining the shell quality was observed. The fat content of egg yolk and fatty acid composition was determined. As a result of consuming tallow and rendering oil- rich rations, me level of saturated fatty acids increased in the egg yolk Feeding by omega-3 fatty acid- rich flax oil and omega-6 fatty acid-rich soybean oil resulted in higher omega- 3 and omega- 6 fatty acids values in egg yolks, respectively, man the others. Trial 2 was canied out to determine the effects of the same fat sources on the perfonnance of the broilers and fatty acid composition of abdominal fat with totally 414 broiler chicks. Feed consumption, body weight, feed conversion, abdominal fat: carcass ratio and fatty acid levels of abdominal fat were determined. At the end of trial, the lowest daily body weight increase was observed at the group fed by fish oil (37.53 g), on the other hand, the greatest daily body weight increase at the group fed by corn oil (43.85 g). The lowest feed conversion ratio 1.95 kg was observed at the group which consumed the ration containing corn oü. in the abdominal fate obtained from broilers which55 consumed omega-3-rich fats, omega-3 fatty acids and as a result of this, omega-3/omage-6 fatty acids ratio significantly increased.