Yumurta tavuklarında kullanılan keten tohumu yağının yumurta kalitesi , yağ asitleri ve kolesterol düzeyine etkileri
The effect of flaxseed oil to egg quality, fatty acids and cholesterol content of egg yolk in laying hens
- Tez No: 138233
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
58 ÖZET Yumurta Tavuklarında Kullanılan Keten Tohumu Yağının Yumurta Kalitesi, Yağ Asitleri ve Kolesterol Düzeyine Etkileri Bu araştırma yumurta tavuğu rasyonlarında kullanılan keten tohumu yağının yumurta verimi ve kalitesi, yem tüketimi ve yemden yararlanma oranı, yumurta sarısı yağ asidi ve kolesterol içeriğine etkisini belirlemek amacı ile yapılmıştır. Araştırmada toplam 200 adet 22 haftalık Lohmann LSL tipi yumurta tavuğu kullanılmıştır. Çalışma, her biri 40 adet tavuktan meydana gelen 5 deneme grubu şeklinde yürütülmüştür. Her bir deneme grubu 10 tavuk içeren 4 alt gruba ayrılmıştır. Deneme grubu rasyonları %18 ham protein ve 2830 kcal/kg metabolize olabilir enerji içerecek şekilde düzenlenmiştir. Deneme rasyonlarına sırasıyla % 4, 3, 2, 1,0 azalan düzeyde keten tohumu yağı ve % 0, 1, 2, 3, 4 artan düzeyde de ayçiçeği yağı katılmıştır. Araştırma 16 hafta sürdürülmüştür. Denemenin sonunda, keten tohumu yağının değişik düzeylerde yumurta tavuğu rasyonlarına katılması ile hayvanların canlı ağırlığı, yem tüketimi, yumurta verimi, yemden yararlanma oranı ve yumurta ağırlığı etkilenmemiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
59 SUMMARY The Effect of Flaxseed Oil to Egg Quality, Fatty acids and Cholesterol Content of Egg Yolk In Laying Hens. This study was carried out to determine the effects of the flaxseed oil to egg production and quality, feed consumption and feed conversion rate, fatty acids and cholesterol content of egg yolk in laying hens. Totally 200 Lohmann LSLlayers which in 22 weeks of age were used in this study. There were five treatment groups, each containing 40 hens. All of the groups were divided to 4 replicated groups each including 10 hens. The diets of experimental groups formulated as icluding 18% crude protein and 2830 kcal/kg metabolizable energy. Flaxseed oil was added to experimental groups diets respectively 4, 3, 2, 1 and 0 % as decreasing levels and sunflower oil was added 0, 1, 2, 3 and 4% as increasing levels. The experimental period lasted 16 weeks. At the end of the experiment, live weight, feed consumption, feed effiency, egg production and egg weight were not affected (p>0.05) by the addition of different ratios of flaxseed oil to the laying hens rations.