İntravenöz ve intramusküler yolla verilen serbest ve lipozomal ampisilinin kan farmakokinetik profillerinin karşılaştırılması
Comparisons of blood pharmacokinetic profiles of free and liposomeencapsulated ampicillin after intravenous and intramuscular administration
  1. Tez No: 138245
  2. Yazar: YAVUZ OSMAN BİRDANE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET LEVENT BAŞ, PROF. DR. HİDAYET YAVUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Farmakoloji Ve Toksikoloji (Vet) Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ/ KONYA-2003 Yavuz Osman BİRDANE İntravenoz ve İntramusküler Yolla Verilen Serbest ve Liposomal Ampisilinin Kan Farmakokinetik Profillerinin Karşılaştırılması Bu çalışmada koyunlarda serbest (SA) ve lipozomal ampisilinin (LA) kas içi (KÎ) ve damar içi (Dİ) uygulama sonrasında elde edilen farmakokinetik parametreleri karşılaştırıldı. Çalışmada 15-18 aylık 6 adet koyun (Akkaraman, 20-24 kg) kullanıldı. Her iki ilaç formülasyonu da hayvanlara bir haftalık aralıklarla tek doz (5 mg/kg) şeklinde Kİ ve Dİ uygulandı. Uygulamayı takibeden 2.5.,5.,10., 15., 20., 25., 30., 45., 60., 90., 120., 180., 240., 360., 480., 600., 720. dakikalarda kan örnekleri toplandı. Serum ilaç seviyeleri HPLC analizi ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Comparisons of blood pharmacokinetic profiles of free and liposome- encapsulated ampicillin after intravenous and intramuscular administration Pharmacokinetic properties of liposome-encapsulated (LA) and free (FA) ampisilin were compared after intramuscular (IM), intravenous (IV) administrations in sheeps. Six healthy adult sheeps (Akkaraman, female, 15- 18 months aged, weighing 20-24 kg) were used as materials. FA and LA ampicillin were administered IM and IV at single recommended dose (5 mg/kg) to same individual sheeps with 1 weeks interval. Blood samples were obtained at 2.5.,5.,10., 15., 20., 25., 30., 45., 60., 90., 120., 180., 240., 360., 480., 600., 720. minutes after injection. Concentrations of drug in serum were determined byHPLC.