Tavşanlarda intratekal yolla uygulanan Midazolam ve Neostigmin'in nörotoksisiteye etkileri
Neurotoxicity of intratecally midazolam and neostigmine in the rabbits
  1. Tez No: 115779
  2. Yazar: ERDAL DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YÜKSEL KEÇİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Bu çalışmamızda midazolam ve neostigmini tavşanlarda intratekal uygulayarak, nörotoksisite açısından nöronlar üzerindeki etkilerini elektron mikroskobisi yardımıyla araştırdık. Çalışmamız toplam 49 adet Yeni Zelanda türü albino erkek tavşandan oluşan yedi grup üzerinde gerçekleştirildi. Tüm denekler ketamin ve xylazin kombinasyonu ile anestetize edildi. Anestezi idamesi 10 mg/kg/saat ketamin infuzyonu ile sağlandı. Daha sonra tavşanlar lateral pozisyona getirilip, 22 G kanül ile atlantooksipital membran geçilerek sisterna magnaya ulaşıldı. BOS gelişi gözlendikten sonra 1. gruba 1.5 mi şalin solüsyonu, 2. gruba 100 mcg/kg midazolam tek doz, 3. gruba 10 mcg/kg neostigmin tek doz, 4. gruba 500 mcg/kg midazolam tek doz, 5. gruba 50 mcg/kg neostigmin tek doz, 6. gruba 100 mcg/kg midazolam yedi gün boyunca tek doz ve 7. gruba 10 mcg/kg neostigmin yedi gün boyunca tek doz olacak şekilde uygulandı. İlk beş gruptaki tavşanlar 8. gün, 6. Ve 7. gruptaki tavşanlar ise son enjeksiyondan bir gün sonra Ketamin (Ketalar) 50 mg/kg ve Xylazin (Rompun) 8 mg/kg kombinasyonunun intramusküler olarak uygulanmasının ardından yine sağ kulak veninden 22 G venöz kanül ile damar yolu sağlanarak intravenöz tiyopental overdozu uygulaması ile sakrifiye edildi. Ölümden sonraki 30 dk içinde laminektomi yapılarak, dura açığa çıkarıldı ve 1 mi % 4'lük formaldehid ile fixe edildi ve %1.25'lik gluteraldehid tampon solüsyonu lomber bölgeden subaraknoid bölgeye enjekte edildi. Spinal kord ve dura fixe edildikten sonra servikal C3-C4 ve lumbar L4 seviyelerinden birer adet olmak üzere her tavşandan iki adet kesit alındı.Alınan doku örnekleri %2.5'lik gluteraldehit çözeltisi içinde 24 saat sûreyle fikse edildi. Daha sonra örnekler SPB ( Sorenson's Phosphate Buffer) tampon çözeltisi ile yıkandı ve % l'lik Osmium tetraoxide çözeltisinde 2 saat süreyle post-fiksasyon işlemine tabi tutuldu. Daha sonra örnekler tekrar SPB ile yıkandı ve düşükten yükseğe doğru değişen alkol konsantrasyonlarında dehidrate edildi. Dehidratasyon işleminden sonra 2 kez 15 dakika süreyle propilen oksit ile örnekler yıkandı. Daha sonra araldite, DDSA, DMP- 30 ve dibütil fitalat'tan oluşan epoksi resin gömme materyaline örneklerin gömmeye alıştırılması işlemi uygulandı ve dokular sonunda bu karışıma gömülerek etüvde 48 saat süre ile bekletildi. Bu süre sonunda örneklerin, yan ince ve ince kesitleri ultramikrotom ile alındı. 60 nm kalınlıkta olacak şekilde alınan ince kesitler üranil asetat ve kurşun sitrat ile boyandı ve gruplar hakkında bilgisi olmayan patoloji uzmanı tararından transmission elektron mikroskop ile incelenerek fotoğrafları çekildi. Elde edilen bulguları kontrol grubuna göre ve kendi aralarında karşılaştırmalı olarak inceledik. Tüm gruplarda myelinli aksonlarda ve nöronlarda harabiyete rastladık (p < 0.001). Düşük dozda uygulanan midazolam ve neostigminde hafif derecede harabiyet mevcutken, yüksek dozda uygulanan midazolam ve neostigmin gruplarında ve hergün düşük doz neostigmin uygulanan grupta elde edilen harabiyet derecesi ileri derecedeydi. Ayrıca hergün düşük doz midazolam uygulanan grupta tüm bu gruplardan farklı olarak ileri derecede ultrastriktürel değişiklikleri tespit ettik.Sonuç olarak çalışmamızda elektron mikroskobik incelemelerde nörotoksisiteyi destekleyen bulgular olması nedeniyle intratekal yolla verilen midazolam ve neostigminin nörotoksik etkiler oluşturabileceği kanısına varılmıştır. Bu nedenle biz insanlarda intratekal midazolam ve neostigmin kullanımından kaçınılması gerektiğine inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Parallel to the improvements in understanding of pain physiopathology, many chemicals have recently been used in spinal anesthesia. However, the studies discussing the side effects of these drugs on neural tissue show that we do not know much about the toxic effects of the agents used. Forty-nine New Zealand Albino rabbits, weighing 2.2 ± 0.2 kg, were randomly assigned to seven groups of seven: 1.5 ml % 0.9 saline was intrathecally injected through the atlantooccipital membrane for Saline group, 100 ug/kg single dose of midazolam for Low dose midazolam group, 10 ug/kg single dose of neostigmine for Low dose neostigmine group, 500 p.g/kg single dose of midazolam for High dose midazolam group, 50 ug/kg single dose of neostigmine for High dose neostigmine group, 100 ug/kg/day midazolam during seven days for Repeated dose of midazolam group, and 10 ug/kg/day neostigmine during seven days for Repeated dose of neostigmine group. Animals were sacrificed on day 8, and two spinal cord sections from cervical 4 and lumbar 4 levels were removed and prepared for histopathological study. Transmission electron microscopic evaluations were performed on transverse spinal cord sections by neuropathologist blinded to the study. Twenty myelinated axons and neurons were investigated in cervical and lumbar sections for histopathological study. In Saline group, separation of myelin layers in few axons, and small vacuoles in some neurons were detected. In Low dose midazolam group and Low dose neostigmine group, most of the myelinated axons had separation of myelin layers and small vacuoles in neurons. In High dose midazolam and neostigmine group, most of the myelinated axons had separation of myelin layers, and small vacuoles in neurons were detected while some neurons had moderatevacuoles. In Repeated dose of Midazolam group, the worst results were observed. All myelinated axons had significant destruction findings and honeycomb appearance. Neurons had big vacuoles and there was a decrease in the organelles of cells. In Repeated dose of neostigmine group, there was a separation in myelin layers of most of the myelinated axons. However, most of the neurons displayed just small vacuoles. This study indicates that midazolam and neostigmine have different neurotoxic effects depending upon the amount and the repetition of the doses of the drugs when administered intrathecally.