Kuzu rasyonlarına katılan organik selenyum'un besi performansı, karkas kalitesi ve kan GSH-PX aktivitesi üzerine etkisi
The effect of organic selenium on fattening performance, carcass characteristics and blood GSH-PX activity lambs
- Tez No: 138252
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
87 ÖZET Kuzu Rasyonlarına Katılan Organik Selenyumun Besi Performansı, Karkas Kalitesi ve Kan GSH-Px Aktivitesi Üzerine Etkisi Bu araştırma, kuzu rasyonlarına katılan organik ve inorganik selenyumun besi performansı, kesim ve karkas özellikleri, bazı et kriterleri ve kan glutatyon peroksidaz aktivitesi bakımından karşılaştırılmasını amaçlamıştır. Araştırmada materyal olarak 2-2,5 aylık yaşta sütten kesilmiş erkek Anadolu Merinos kuzusu kullanılmıştır. 84 gün devam eden bu araştırma 4 grup halinde toplam 31 baş hayvan ile yürütülmüştür. Kontrol ve deneme grupları rasyonlarına temel rasyon verilirken, deneme grubu 1 konsantre yemine 200 ppm organik selenyum (Sel- plex), deneme grubu 2 konsantre yemine 300 ppm organik selenyum (Sel- plex) ve deneme grubu 3' e ise 200 ppm inorganik selenyum (Na-selenit) katılmıştır. Kaba yem olarak hayvanlara sadece kuru yonca otu verilmiştir. Kuzulara grup yemlemesi uygulanmış, konsantre yem ad libitum olarak verilmiştir. Kaba yem olarak kuru yonca otu hayvan başına günde 250 gr hesabıyla sabahları bir defada verilmiştir. Anadolu merinos kuzularında besi başı canlı ağırlığı kontrol, 1, 2 ve 3. deneme gruplarında sırasıyla 22.66, 22.68, 22.66 ve 22.79 kg; besi sonu ağırlığı 39.88, 42.05, 41.18 ve 36.33 kg olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
89 SUMMARY The Effect of Organic Selenium on Fattening Performance, Carcass Characteristics and Blood GSH-Px Activity in Lamb This study was carried out to determine the effects of organic and inorganic selenium supplementation on fattening performance, slaughtering and carcass characteristics, some meat criteria and blood GSH-Px activitiy in Lambs Thirty one Anatolian Merino lambs aged 2-2.5 months, weaned were used in the experiment. This experiment was lasted 84 days. Thirty one lambs were divided into one control and three treatment groups. Control group was fed the basal diet. Treatment groups 1, 2 and 3 were fed a basal diet by adding 200 ppm organic selenium (Sel-plex), 300 ppm organic selenium (Sel-Plex) and 200 ppm inorganic selenium (Na-selenit) respectively. Each lamb was fed daily 250 g alfa alfa hay and ad libitum concentrate. At the begining of the fattening, the average live weights of lambs in the control and treatment groups 1, 2 and 3 were period found as 22.66, 22.68, 22.66 and 22.79 kg. At the end of the fattening, 39.88, 42.05, 41.18 and 36.33 kg, respectively.