Broylerlerde aflatok sikozis üzerine hidrate sodyum kalsiyum alüminosilikatin etkisi
Effects of hydrated sodium calcium aluminosilicate on aflatoxicosis in broilers
  1. Tez No: 138251
  2. Yazar: TARKAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ŞEKU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
77 ÖZET Broylerlerde Aflatoksikozis Üzerine Hidrate Sodyum Kalsiyum Alüminosilikatın Etkisi Bu araştırma hidrate sodyum kalsiyum alüminosilikatın broyierler yemlerindeki aflatoksinleri bağlama etkinliğini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada toplam 112 adet Ross 308 broyler civciv kullanılmıştır. Deneme, her bir grup 28 adet civciv içerecek şekilde bir kontrol ve 3 deneme grubu halinde yürütülmüştür. Gruplardaki hayvanlar % 20.50 ham protein ve 3100 kcal/kg ME içeren etlik civciv yemi ile beslenmişlerdir. Birinci, 2 ve 3. deneme gruplarındaki rasyonlara sırasıyla % 0,5 HSCAS, 2,5 ppm aflatoksin ve % 0,5 HSCAS + 2.5 ppm aflatoksin kombinasyonu katılmıştır. Deneme 21 gün sürdürülmüştür. Çalışmada canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yemden yararlanma oranı, karaciğer ağırlığı, dalak ağırlığı ile bazı kan parametreleri incelenmiştir. Deneme boyunca gruplarda ortaya çıkan canlı ağırlıklar sırası ile 480.04, 491.86, 362.52 ve 410.93 g yem tüketimleri, 725.64, 710.36, 527.19 ve 583.21 g, yemden yararlanma oranları ise 1.64, 1.57. 1.64 ve 1.56 olarak belirlenmiştir. Araştırma sonunda kontrol, 1, 2. ve 3. 'gruplarda karaciğer ağırlıkları sırasıyla 2.90, 3.02, 4.56 ve 3.60 g tespit edilmiştir. Kontrol grubu ve 1. deneme grubundaki civcivlerin canlı ağırlık ve canlı ağırlık artışı diğer gruplardan daha yüksek, sadece toksin ilave edilen 2. deneme grubunda ise en düşük düzeyde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
78 SUMMARY Effects of Hy d rated Sodium Calcium Aiuminosilicate on Aflatoxicosis in Broilers This experiment was carried out to determine the efficiency of hydrated sodium calcium aiuminosilicate (HSCAS) on binding of aflatoxins in broiler feeds. A total of 112 Ross 308 broiler chicks were used in the present study. The trial was conducted with control and 3 experimental groups each containing 28 chicks. Chicks in all groups were fed with broiler chick diet having crude protein at level of 20.50 % and 3100 kcal/kg ME. Diets of groups 1, 2 and 3 were supplemented with HSCAS at level of 0.5 %, aflatoxin at level of 2.5 ppm, HSCAS (0.5 %) and aflatoxin (2.5 ppm) combined respectively. Experiment lasted 21 days later. Body weight, body weight gain, feed consumption, feed conversion rate, liver weight, spleen weight and some blood parameters were examined in the present study. Mean values in groups respectively were found 480.04, 491.86, 362.52 and 410.93 g for body weight, 725.64, 710.36, 527.19 and 583.21 g for feed consumption and 1.64, 1.57. 1.64 and 1.56 for feed conversion rate, 2.90, 3.02, 4.56 and 3.60 g for liver weight. Body weight and body weight gain of birds in control and group 1 were the highest, however group 2 used aflatoxine alone reached the lowest values.