Ramlıç koyunlarda kızgınlık döngüsü süresince plazma 15 keto-13, 14-dihidroprostaglandin F zalfa (PGFM) düzeyleri
Plasma 15-keto-13,14-dihydro PGF2alfa (PGFM) levels during the estrous cycle in ramliç sheep
  1. Tez No: 138258
  2. Yazar: GÜLSEN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
34 ÖZET Ramlıç koyunlarda kızgınlık döngüsü süresince plazma 15-keto- 13,14- dihîdro PGF2tt(PGFM) düzeyleri Bu araştırmada, Ramlıç koyunlarda kızgınlık döngüsü süresince plazma 15-keto- 13,14- dihidro PGF2a(PGFM) düzeyleri belirlendi. Araştırmada, 3-4 yaşlarında 20 Ramlıç koyun ve 5 yaşında bir arama koçu kullanıldı. Koyunların kızgınlıkları progestagen (MAP) ve PMSG uygulanarak senkronize edildi ve kızgınlıkları arama koçu ile belirlendi. Hayvanlardan döngünün ilk ve son 4 gününde kan alındı. Döngünün kalan günlerinde bir gün aralıklarla örnekler elde edildi. Plazma 15-keto- 13,14- dihidro PGF2a (PGFM) düzeyleri mikrotitrasyon plak enzimimmünoessey yöntemi İle belirlendi. Ramlıç koyunların kızgınlık döngüsü süresi ortalama 15,91 ± 0,87 gün olarak bulundu. Ortalama plazma 15-keto- 13,14- dihidroPGF2a (PGFM) düzeyinin döngünün ilk gününde 325,95 ± 112,45 pg/ml iken, 13-15. günler arasında arttığı belirlendi. Ortalama plazma 15-keto- 13,14- dihidro PGF2a(PGFM) düzeyi 15. günde en yüksek değere ulaştı (1560,35 ± 613,33 pg/mi) ve ardından 16. günde hızla azaldı. Sonuçta, Östrüs döngüsü boyunca PGF2a'nın salınım modelinin ve düzeylerinin belirlenmesi, korpus luteum işlevinin değerlendirilmesinde, üreme mevsimine geçişte PGF2cc salımmının uyanîarak anöstrüs döneminin uzunluğunun kısaltılmasıyla östrüse dönüşün kontrol edilmesinde yardımcı olacak ve koyunculuğa önemli katkılar sağlayacaktır. Anahtar Sözcükler : 15-keto-13,14-dihidroPGF2a, enzimimmünoessey, kızgınlık, kızgınlık döngüsü, Ramlıç koyun
Özet (Çeviri)
35 SUMMARY Plasma 15-keto- 13,14- dihydroPGF2a (PGFM) levels during the estrous cycle in Ram lie sheep. In this study, plasma İ5-keto- 13,14- dihydroPGF2a (PGFM) levels were determined during the estrous cycle in Ramlıç sheep. Twenty Ramlıç sheep, 3-4 year old and a 5 year old treaser ram were used in the study. The estrous of sheep were synchronised with progestagen (MAP) and PMSG administrations and their estrous were determined by a treaser ram. Blood were collected from animals on the first and last 4 days of the cycle. The other samples were obtained one day intervals in the rest of the cycle. Plasma 15- keto- 13,14- dihydro PGF2a (PGFM) levels were determined by microtitration plate en2ymeimmunoassay method. The estrous cycle length of Ramlıç sheep was found 15,91 ± 0,87 days. While mean plasma PGFM level was determined to be 325,95 ± 112,45 pg/ml on the first day (0 day) of the cycle, it was decreased on the days between 13th- 15th. Mean plasma PGFM level reached the maximum value on day 15 (1560,35 ± 613,33 pg/ml) and then rapidly decreased on day 16. In conclusion, consideration of the secretion model and plasma concentrations of PGF2" during the estrous cycle will assist in evaluating of corpus luteum function, controlling the return to estrous through reducing the length of anestrous period by stimulation of PGF2a secretion in transition to breeding season will offers important contributions to sheep industry. Key Words : 15-keto- 13,14- dihydro PGF2ft, enzymeimmunoassay, estrous, estrous cycle, Ramlıç sheep