Farklı yağ asidi kaynağı içeren yumurta tavuğu rasyonlarına E ve C vitaminleri ilavesinin yumurta sarısı yağ asidi kompozisyonuna, lipid peroksidasyon düzeyine ve performansa etkisi
Effect of dietary supplementation of different oil sources with vitamin E or Vitamin C on fatty acid composition of egg yolks, lipid peroxidation and performance in layers
  1. Tez No: 138266
  2. Yazar: HÜSEYİN ESECELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma, %4 düzeyinde farklı iki yağ kaynağı (ayçiçek yağı ve balık yağı) içeren yumurta tavuğu rasyonlarına E ve C vitaminleri (sırasıyla, 100 ve 400 ppm) ilavesinin yumurta sarısı yağ asitleri kompozisyonuna ve malondialdehit (MDA) düzeyine etkilerinin yanı sıra günlük yem tüketimi, yemden yararlanma, yumurta verimi, yumurta ağırlığı, hasarlı yumurta oranı ve özgül ağırlığı ile yumurta sarısı, akı ve kabuk ağırlık oranlarındaki değişimlerin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada kullanılan 69 haftalık yaştaki 108 adet yumurtacı hibrit (ISA- Brown) her birinde 18 adet tavuk bulunacak şekilde 6 gruba“ayçiçek yağı (AY), ayçiçek yağı + E vitamini (AYE), ayçiçek yağı + C vitamini (AYC), balık yağı (BY), balık yağı + E vitamini (BYE) ve balık yağı + C vitamini (BYC)”ayrılmıştır. Deneme 56 gün sürmüştür. Hayvanlara verilen rasyonlar %16 ham protein ve 1 1.50 MJ/kg metabolize olabilir enerji içerecek şekilde hazırlanmıştır, Rasyonuna balık yağı + C vitamini katılan grubun (BYC) deneme sonu canlı ağırlığı, yeminde balık yağı + E vitamini bulunan gruba (BYE) göre daha yüksek olmuştur (p0.05V M / Denemenin 4.
Özet (Çeviri)
Effect of dietary supplementation of different oil sources with vitamin E or vitamin C on fatty acid composition of egg yolks, lipid peroxidation and performance in layers The purpose of this research is to determine the effects of vitamin E and C (100 and 400 ppm, respectively), added to layer hen rations including 4% two different types of oil sources (sunflower oil and fish oil) on egg yolk fatty acid composition and malondialdehyde (MDA) level. Also daily feed consumption, feed conversion, egg production, egg weight, the ratio of damaged eggs, specific gravity, and the ratios of yolk weight, albumen and shell weight were determined. In this study, 108 layer hybrid (ISA-Brown) at 69 weeks of age were used. They were divided into 6 groups, each including 18 birds. The diets of the groups were sunflower oil (SFO), sunflower oil + vitamin E (SFO + E), sunflower oil + vitamin C (SFO + C), fish oil (FO), fish oil + vitamin E (FO + E) and fish oil + vitamin C (FO + C), respectively. The research lasted 56 days. Rations of the layers included 16% crude protein and 1 1.50 MJ/kg metabolizable energy. The grouo, which had fish oil + vitamin C in ration, had hiaher bodv weiaht compared to the group with FO + E at the end of the experiment (p0.05).