Ayçiçek yağı içeren rasyonlarla beslenen yumurta tavuklarında farklı selenyum kaynağı ilavesinin performans, yumurta selenyum konsantrasyonu, yağ asidi kompozisyonu ve lipid oksidasyon parametreleri üzerine etkileri
Effects of different selenium source supplementation on performance, EGG selenium concentration, fatty acid composition and lipid oxidation prameters in laying hens fed on diets containing sunflower oil
  1. Tez No: 549386
  2. Yazar: ÇAĞRI KALE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİYE TUĞBA BİNGÖL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma, yumurta tavuğu rasyonlarına ayçiçek yağı, inorganik veya organik selenyum ilavelerinin; performans ve yumurta kalite kriterleri, yumurta yağ asitleri profili, yumurta selenyum konsantrasyonu ve lipid oksidasyon parametrelerine etkilerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Denemede 42 haftalık yaşta 252 adet Lohmann LSL-Classic beyaz yumurtacı tavuk kullanılmıştır. Tavuklar, her bir muamele grubunda 7 tekerrür ve her tekerrürde 6 hayvan olacak şekilde 6 gruba (6x7x6) tesadüfi olarak dağıtılmıştır. 12 haftalık deneme buyunca kullanılan rasyonlar, izonitrojenik ve izokalorik olarak, ayçiçek yağlı ve yağsız olmak üzere iki farklı şekilde hazırlanmıştır. Hem yağsız hem de yağlı rasyona organik ve inorganik selenyum (Se) katkıları, total rasyonda selenyum miktarı 0.3 mg/kg olacak şekilde ilave edilmiştir. Yumurta ağırlığı, şekil indeksi, kabuk oranı, kabuk kalınlığı, renk skalası, ak indeksi ve sarı indeksi gibi yumurta kalite kriterlerine, muamelelerin etkileri ve interaksiyonları önemli olarak belirlenmiştir (p˂0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted, in order to determine the effects of adding sunflower oil, inorganic or organic selenium to rations of laying hens on performance and egg quality criteria, egg fatty acid profile, egg selenium concentration and lipid oxidation parameters. In the experiment, 252 Lohmann LSL-Classic white laying hens at 42 weeks of age were used. The chickens were randomly distributed to 6 groups to be 7 replications in each treatment group and 6 animals per replication (6x7x6). The rations used in the 12-week trial were prepared in two different ways as isonitrogenic and isokaloric, sunflower oil and oil-free. Organic and inorgnic selenium additives were added to both oil-free and oily rations at the amount of selenium to be 0.3 mg / kg in total ration. The effects and interactions of treatments, on egg quality criteria such as egg weight, shape index, shell ratio, shell thickness, color scale, egg albumen index and egg yolk index, were determined as important. The concentration of selenium in eggs in selenium added groups was found to be higher than those without selenium (p˂0.05).