Kedilerde ovarian remnant syndome'unun (ORS) teşhis ve tedavi üzerine çalışmalar
Diagnosis and cure of the ovarian remnant syndrome (ORS) in queens
- Tez No: 138274
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ SERGEN KONUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
6. ÖZET Ovaryohisterektomi operasyonu dişi kedilerde üremenin denetlenmesi amacıyla kullanılan en yaygın yöntemlerden biri olmakla beraber postoperatif olarak bazı komplikasyonlarla karşılaşılmaktadır. Dişi kedilerde ORS, bu operasyonun en fazla karşılaşılan komplikasyonları arasındadır. Bu çalışmada, klinik olarak da Veteriner Hekimleri fazlaca meşgul eden bir sorun olan ORS'nin teşhis edilebilirliği ve tedavisi amaçlandı. Çalışma 1-4 yaşları arasında ergin ve yerli ırktan 20 dişi kedi üzerinde yapıldı. Bunlardan 5 adedi kontrol grubu olarak rastgele seçildi ve total ovaryohisterektomi operasyonu uygulandı. 15 kediden oluşan deney grubuna ise tek ovaryumları kalacak şekilde ovaryohisterektomi operasyonu uygulanmak suretiyle deneysel olarak ORS oluşturuldu. Daha sonra follikül gelişimlerini stimüle etmek amacıyla hormon uygulamalarına geçildi. Deney grubuna birinci gün, 100 İÜ PMSG İM, bunu takip eden 6 gün boyunca günlük 50 İÜ PMSG İM yolla verilmek suretiyle follikülogenezis uyarıldı. PMSG uygulamalarını takiben 8. ve 12. günlerde ovulasyonu sağlamak amacıyla tüm kedilere 500 İÜ dozda hCG İM enjeksiyonları uygulanarak ovulasyonlar provoke edildi. Çalışmanın 26. gününde deney grubunu oluşturan ORS'li kediler, tekrar laparatomi yapılarak ovaryum dokuları da vücuttan uzaklaştırıldı. Çalışmada kandaki östradiol 17-p ve progesteron seviyelerindeki değişimler, östrusa ait davranış değişiklikleri ve ikinci operasyon ile alınan ovaryum dokularındaki oluşumlar, makroskobik ve histopatolojik olarak değerlendirildi. Deney grubundaki ORS'li hayvanlara yapılan hormon stimülasyonları sonucunda deney grubundaki dişi kedilerin tümünde (%100), östradiol 17-(3 ve 58progesteron seviyelerinde folliküller stimülasyona işaret edecek şekilde değişimler izlendi. Çalışmada, kontrol grubundaki kedilerde ise östradiol 17-p ve progesteron seviyelerinin, deney süresince büyük değişimler göstermeden bazal seviyelerde kaldığı gözlendi. Kontrol ve deney grubuna ait ortalama östradiol 17-p seviyeleri arasında yapılan t-testi sonucunda 13, 15, 17, 19, 22, 24, 26 ve 33. günlerdeki değerler arasındaki farklar, ortalama progesteron seviyeleri arasında ise 13, 15, 19 ve 22.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Althought ovariohysterectomy is a common method to control the queen's population, some complications may occur after this operation. Ovarian Remnant Syndrome (ORS), appears to be the most frequent complication of ovariohysterectomy in the queens. In this study, the identification and treatment of ORS was aimed, which is one of the problems that the veterinarians face intensively. In this study, 20 adult and local breed queens were used, which were between 1-4 years old. Five of them were described randomly as the control group and operated by bilateral ovariohysterectomy. The experimental group which consisted of were fifteen queens, operated by unilateral ovaryohisterectomy to form ORS experimentally. Hormons were used to stimulate the folliculogenesis. To achieve this, 100 İÜ PMSG injected via intra musculer route to the experimental group on the first day and carried on by 50 I Ü PMSG daily on the following six days. After that, 500 IÜ hCG was injected intramuscularly on the 8th and 12th days to stimulate ovulation in all the queens. On the 26th days, the queens which had ORS (experimental group), were operated and a small remnant of the ovarial tissue were removed from the body. In this study, variations of the concentrations of estradiol 17-p and progesterone in the blood, behavioral changes due to the oestrus and formation of the ovarial tissue after the second surgery were interpreted macroscobically and histopatolojically. 60Due to the hormonal stimulations of the animals which had ORS in experimental group, the concentrations of the estradiol 17-p and progesterone showed variations that confirms the folliculer stimulation in all the queens (100%). In this study it was observed that, the queens; estradiol 17-p and progesteron concentrations (in the control group ), stayed in basal levels and had not any changes during the experiment. The differences of average estradiol 17-p levels in 13th, 15th, 17th, 22nd, 24th, 26th & 33rd days and the differences of average progesteron levels in 13th, 15th, 19th & 22nd days, are found statistically significant between the control and the experiment groups. In the study, when the concentrations of the progesterone levels which were bigger than 2ng/ml, estradiol 17-p concentrations, signs of oestrus, and macroscobic-microscobic post laparatomy ovarian findings were estimated altogether; it was possible to think the existence of an active ovarian tissue or corpus luteum. Finally, the progesterone levels which were higher than 2 ng/ml after the hormonal stimulations, were thinkable as a evidence for the presence of an ovarian tissue in the ORS questionable queens. By this way it was exposed that, these hormonal parameters were essential for the diagnosis of ORS. 61