Ovariohisterektomi yapılan kedilerde anti-müllerian hormon düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of anti-müllerian hormone levels in cats undergoing ovariohysterectomy
  1. Tez No: 1003843
  2. Yazar: FATMANUR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Doğum ve Jinekolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, dişi kedilerde ovariohisterektomi (OHE) sonrası serum anti-Müllerian hormon (AMH) ve progesteron düzeylerinde meydana gelen değişimleri belirlemek, bu hormonların postoperatif dönemdeki dinamiklerini ortaya koymak ve elde edilen bulguların ovaryan remnant sendromu (ORS) tanısındaki klinik değerini değerlendirmektir. Ovariohisterektomi, dişi kedilerde üreme kontrolü ve çeşitli jinekolojik hastalıkların önlenmesi amacıyla yaygın olarak uygulanan geri dönüşümsüz bir cerrahi yöntem olmakla birlikte, operasyon sonrası hormonal değişimlerin doğru yorumlanması özellikle ORS gibi komplikasyonların tanısında büyük önem taşımaktadır. Çalışmanın materyalini, ovariohisterektomi uygulanan diöstrüs dönemindeki dişi kediler ile ovaryan remnant sendromu bulunan ve daha önce kısırlaştırılmış kediler oluşturmuştur. OHE operasyonları standart cerrahi tekniklerle gerçekleştirildi. Serum progesteron ve AMH düzeyleri operasyon öncesinde ve operasyon sonrası 1., 2., 3. ve 4. günlerde Enzim Bağlantılı İmmünosorbent Test (ELISA) yöntemiyle ölçüldü. Elde edilen veriler uygun istatistiksel analizler kullanılarak değerlendirildi. Diöstrüs grubunda serum progesteron düzeylerinin operasyon sonrası dönemde belirgin ve zamana bağlı bir düşüş gösterdiği saptandı. Progesteron düzeyleri birinci günde 6,59 ± 0,48 ng/ml iken, dördüncü günde 3,53 ± 0,34 ng/ml'ye gerileyerek istatistiksel olarak anlamlı azalma gösterdi (p<0,001). Serum AMH düzeylerinin de operasyon öncesi döneme göre postoperatif dönemde anlamlı düzeyde düşmüş olduğu belirlendi; birinci günde 0,71 ± 0,08 ng/ml olan AMH düzeyleri dördüncü günde 0,43 ± 0,05 ng/ml'ye düşerek istatistiksel olarak anlamlı farklılık oluşturdu (p<0,05). ORS grubunda serum progesteron düzeylerinin çalışma boyunca yüksek seviyelerde seyrettiği (7,71 ± 0,42 ng/ml), kısırlaştırılmış grupta ise bazal düzeylerde kaldığı (0,12 ± 0,01 ng/ml) belirlendi (p<0,001). Serum AMH düzeyleri açısından değerlendirildiğinde, ORS grubunda ölçülen AMH konsantrasyonlarının 0,28 ± 0,05 ng/ml ile kısırlaştırılmış gruba (0,10 ± 0,01 ng/ml) kıyasla anlamlı derecede yüksek, ancak diöstrüs grubuna göre daha düşük olduğu saptandı (p<0,05). Progesteron ve AMH düzeyleri arasındaki ilişki değerlendirildiğinde, çalışma boyunca her iki hormon arasında orta düzeyde pozitif ve anlamlı korelasyonlar tespit edildi (r=0,428–0,591; p<0,05). Sonuç olarak, bu çalışma AMH'nin luteal dönemde olan dişi kedilerde ovariohisterektomi sonrası postoperatif 3. günden sonra ovaryum dokusunun varlığını yansıtan güvenilir bir biyobelirteç olduğunu ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, progesteronun luteal aktiviteyi yansıtan postoperatif hızlı düşüşü ve AMH'ın yavaş eliminasyonu ORS şüpheli olgularda bu iki hormonun değerlendirilmesinin güvenilir bir teşhis aracı olabileceği düşünülmektedir. Elde edilen bulguların, ovariohisterektomi sonrası hormonal izlem protokollerinin geliştirilmesine ve AMH'nin veteriner jinekolojide klinik kullanımının standardizasyonuna katkı sağlayacağı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis was to determine the changes in serum anti-Müllerian hormone (AMH) and progesterone levels following ovariohysterectomy (OHE) in female cats, to evaluate the postoperative dynamics of these hormones, and to assess the clinical value of the obtained findings in the diagnosis of ovarian remnant syndrome (ORS). Ovariohysterectomy is a widely performed irreversible surgical procedure in female cats for reproductive control and prevention of various gynecological disorders; however, accurate interpretation of postoperative hormonal changes is of great importance, particularly in the diagnosis of complications such as ORS. The study material consisted of female cats in the diestrus phase undergoing ovariohysterectomy, as well as cats diagnosed with ovarian remnant syndrome and previously spayed cats. OHE procedures were performed using standard surgical techniques. Serum progesterone and AMH levels were measured preoperatively and on postoperative days 1, 2, 3, and 4 using the Enzyme-Linked Immunosorbent Assay (ELISA) method. The obtained data were evaluated using appropriate statistical analyses. In the diestrus group, serum progesterone levels showed a marked and time-dependent decrease during the postoperative period. Progesterone concentrations decreased significantly from 6.59 ± 0.48 ng/ml on the first day to 3.53 ± 0.34 ng/ml on the fourth day (p<0.001). In contrast, serum AMH levels exhibited a slower decline pattern; AMH concentrations decreased from 0.71 ± 0.08 ng/ml on the first day to 0.43 ± 0.05 ng/ml on the fourth day, reaching a statistically significant difference (p<0.05). In the ORS group, serum progesterone levels remained persistently high throughout the study period (7.71 ± 0.42 ng/ml), whereas progesterone levels in the spayed group remained at basal concentrations (0.12 ± 0.01 ng/ml) (p<0.001). Regarding serum AMH levels, AMH concentrations in the ORS group (0.28 ± 0.05 ng/ml) were significantly higher than those in the spayed group (0.10 ± 0.01 ng/ml), but lower than those observed in the diestrus group (p<0.05). Evaluation of the relationship between progesterone and AMH levels revealed moderate, positive, and statistically significant correlations between the two hormones throughout the study period (r=0.428–0.591; p<0.05). In conclusion, this study demonstrates that AMH is a reliable biomarker reflecting the presence of ovarian tissue of queen in luteal period following postoperative 3. day. While progesterone exhibits a rapid decline pattern reflecting luteal activity, the slower elimination of AMH suggests that combined evaluation of these two hormones provides more reliable diagnostic outcomes in suspected cases of ovarian remnant syndrome. The findings of this study are expected to contribute to the development of postoperative hormonal monitoring protocols and to the standardization of AMH use in clinical veterinary gynecology. doğ