Kedilerde istenmeyen gebeliklerin sona erdirilmesinde aglepristone (RU 534) kullanımı
The usage of aglepristone (RU 534) on terminating unwanted pregnancies of cats
- Tez No: 138276
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ŞENÜNVER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
6- ÖZET Çalışmamızda, kedilerde istenmeyen gebeliklerin sona erdirilmesinde kullanılan ve bazı dezavantajlara sahip olan mevcut protokollere iyi bir alternatif oluşturabileceği düşüncesiyle, kesin gebelik teşhisi yapılmış 22-30 günlük gebe kedilerde, abortif amaçla antiprogesteron etkili aglepristone kullanımının etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamızda 2-6 yaşlarında, 15 tanesi deneme grubu ve 5 tanesi kontrol grubu olmak üzere ayrılmış 20 adet sağlıklı, 22-30 günlük gebe kedi kullanılmıştır. Kediler gruplara ayrılıp herbiri bir kafeste olacak şekilde hospitalize edildikten sonra, deneme grubuna 24 saat arayla iki kez 15 mg/kg dozda aglepristone s.c. uygulanmış ve ilk uygulamanın gerçekleştirildiği gün, O.gün kabul edilmiştir. Kediler 15 gün boyunca klinik, ultrasonografik ve laboratuvar muayenelerle kontrol edilmiş, 15 günün sonunda laboratuvar muayenelere son verilmiş ancak toplam 2 ay kedilerin izlenmesine devam edilmiştir. Laboratuvar muayeneler için her iki gruptan iki günde bir kan alınmış, hemoglobin miktarı, hematokrit oram, akyuvar sayısı, üre, creatin, GOT, GPT, bilirubin, glukoz ölçümleri değerlendirilmiştir. Ayrıca progesteron ölçümleri için kontrol grubundan iki günde bir, deneme grubundan abort öncesi iki günde bir ve abort sonrası aralıksız üç gün olmak üzere kan alınmış, RIA tekniği ile ölçülmüştür. Sonuçlar, SPSS istatistik programı kullanılarak tekrarlı ölçümler analizi ile değerlendirilmiştir. Çalışmamızda, aglepristone uygulanan deneme grubunda, 15 gebelikten 14 tanesinin abortla sonlandığı (%94,4 basan oram), 1 kedinin normal zamanında sağlıklı doğum yaptığı gözlenmiştir. İlacm ilk uygulandığı gün, 0. gün kabul edilerek, abortlarm %50'si 7.günde, tümü 3-13.günler arası gerçekleşmiştir. Deneme grubu kedilerinde en belirgin klinik semptom vaginal akıntı olmuştur. Abortlardan önce, koyu renkli, hafif mukuslu, kan sızıntısı gözlenmiş ve sızıntıyı takiben 12-36 saat içinde fötal atıklar izlenmiştir. Abortun tamamlanmasının ardından vaginal akıntı kesilmiştir. Abort esnasında, hasta sahibi daha önceden uyanlmışsa rahatsızlık vermeyecek, normal doğumda da görülen, hafif davranışsal değişiklikler (tedirginlik, kuytu bir yer arama, geçici ve hafif iştahsızlık ) dışında ciddi bir yan etki izlenmemiştir. Sancı belirtileri yok 50veya yok denecek kadar az görülmüştür. Ultrasonografik muayenelerde, aborüarm aniden gerçekleştiği, kanama başladıktan sonra dahi fötal kalp atımlarının izlenebildiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
7-SUMMARY THE USAGE OF AGLEPRİSTONE ( RU 534 ) ON TERMINATING UNWANTED PREGNANCIES OF CATS. In our study, considering it might be good alternative to available protocols which are used to put an end to unwanted pregnancies in cats but have some disadvantages, it is aimed to examine the effects of the use of aglepristone having the effect of antiprogesterone for the purpose of abortion in 22 to 30-day pregnant cats definitely diagnosed as pregnant. Two to 6-year old, 22 to 30-day pregnant, 20 healthy cats were used in our study, divided into a test group (n = 15) and a control group (n = 5). After the animals were grouped and hospitalized, each individual animal in a separate cage, the test group received two times aglepristone at a dose of 15 mg/kg at an interval of 24 hours, and the day of the first administration was taken as 'day 0'. The animals were subjected clinical, ultrasonographic and laboratory examinations for 15 days, after which time the laboratory examinations were ended but the animals continued to be observed for a total time of 2 months. For laboratory examinations, blood samples were taken from both groups every other day and the samples were assayed for amount of hemoglobin, hematocrite ratio, number of leucocytes, urea, creatine, GOT, GPT, bilirubin and glucose. Also, blood samples from both groups were assayed with RIA technique for progesterone; for this purpose, the samples were taken from the control group every other day and, from the test group, every other day before the abortion and everyday for three days after the abortion. Resaults were evaluated using statistical program SPSS with repetitive measurements analysis. In our study, it was observed that, in the aglepristone administered test group, 14 pregnancies out of 15 ended in abortion (with the accomplishment percentage of 94.4%) and that 1 cat gave birth in the normal time healthily. Taking the day of the first administration as day 0, 50% of the abortions took place in the 7th day and all between 3rd to 13th days. In the test group, the most evident symptom was vaginal flow. Before * >abortions, dark,slightly mucous blood leakages were observed and, fallowing this, in 12 to 36 hours, foetal discharges were viewed. As the abortions were complete, the vaginal flows ceased. During the abortions, no serious side effects were observed except slight behavioral changes ( uneasiness, seeking a snug place, temporary and slight inappetence) which would be viewed with normal birth and which, if the owner of the animal was warned beforehand, would not give discomfort. Little or no signs of pain were viewed. In ultrasonographic examinations, it was observed that the abortions took place instantly and that the foetal heartbeats were visible even after the hemorrhage began.