Mastitisli inek sütlerinde nitrik oksit düzeyi ile somatik hücre sayısı arasındaki ilişki
Relationship between the level of nitric oxide and somatic cell count in the cow milk with mastitis
- Tez No: 138277
- Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
43 ÖZET Mastitisli İnek Sütlerinde Nitrik Oksit Düzeyi ile Somatik Hücre Sayısı Arasındaki İlişki Bu araştırmada somatik hücre sayımı sonuçlarına göre mastitis olgusu belirlenmiş hayvanların sütlerinde nitrik oksit düzeyi ile somatik hücre sayısı arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmada 4-5 yaşlı laktasyon ortasında bulunan, 64 İsviçre Esmeri süt ineğinin her bir meme lobundan alınmış 256 süt örneği kullanılmıştır. Kalitatif hücre sayım yöntemi kullanılarak elde edilen somatik hücre sayımı (SHS) sonuçlarına göre gruplar oluşturulmuştur. Somatik hücre sayısı ml'sinde 0 - 200000 adet olan 93 örnek kontrol grubu, SHS ml'sinde 200000 - 400000 adet olan 46 örnek mastitis şüpheli grubu, SHS ml'sinde 400000 - 1200000 adet olan 49 örnek 1. grubu, SHS ml'sinde 1200000 - 2200000 adet olan 33 örnek 2. grubu, SHS ml'sinde 2200000 'den fazla olan 35 örnek ise 3. grubu oluşturmuştur. Bu gruplardan elde edilen süt örneklerinde Griess reaksiyonu temeline dayanan spektrofotometrik yöntem kullanılarak süt nitrik oksit ve nitrit düzeyleri belirlenmiştir. Nitrik oksit düzeyi sağlıklı grupta ortalama 21,27+2,86 umol/L olarak tespit edilirken mastitis şüpheli grupta 22,55±3,09 umol/L, mastitisin derecesi arttıkça (1,2 ve 3 grup) sırasıyla 27,42±2,54 umol/L, 30,75±2,62 umol/L,37, 42±6,27 umol/L olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
45 SUMMARY Relationship between the level of nitric oxide and somatic cell count in the cow milk with mastitis. In this study the relationship between the level of nitric oxide and somatic cell count in the cow milk with mastitis in the milks of animals with mastitis determined according to the results of somatic cell count. In the study, 256 milk samples received from each breast lobe of Brown Swiss 64 milk cows of 4 - 5 age and in the middle of their lactation period. During the survey qualitative cell counting method has been used and according to results of somatic cell count (SCC) some groups have been established. 93 samples with 0- 200.000 somatic cell count in 1 ml have established the control group, 46 samples with 200.000-400.000 somatic cell count in 1 ml have established the trace group, 49 samples with 400.000-1.200.000 somatic cell count in 1 ml have established the 1st group, 33 samples with 1.200.000- 2.200.000 somatic cell count in 1 ml have established the 2 nd group and 35 samples with more than 2.200.000 somatic cell count in 1 ml have established the 3 lh group. In the milk samples received from these groups nitric oxide and nitrite levels of milk have been determined through the spectraphotometric method based on Griess reaction. While the average levels of nitric oxide were established in healthy group; 21.27±2.86 jumol/L, in trace group 22,55±3,09 pmol/L, the degree of mastitis was getting increase they were respectively established as (1 st, 2 nd and 3 rd group) 27,42+2,54 jxmol/L 30,75+2,62 ^mol/L and 37,42±6,27 ^imol/L.