Tanısal amaçla uygulanan laparoskopi sırasında oluşan bakteriyel translokasyona probiyotik bakterilerin etkilerinin araştırılması (Deneysel çalışma)
Investigation of the effects of probiotic bacteria on bacterial translocation developing during diagnostic laparoscopy (Experimental study)
  1. Tez No: 224637
  2. Yazar: SELDA ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İDRİS ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş-Amaç: Çalışmamızda deneysel olarak oluşturulan peritonitte, laparoskopi sırasında uygulanan CO2 miktarına bağlı oluşabilecek bakteriyel translokasyon ve bu duruma probiyotik bakterilerin etkisi araştırıldı.Gereç-Yöntemler: Çalışmada 10'arlı 6 grup halinde 60 adet Wistar rat kullanıldı. Grup 2, 4 ve 6'ya 15 gün 5x108 cfu/ml probiyotik bakteri ratların sularına karıştırılarak verildi. Tüm gruplardaki ratlara, peritonit oluşturmak amacıyla 2.107 cfu/ml E.coli (ATCC 25922) yenidoğan beslenme katateri aracılığı ile intraperitoneal yoldan inoküle edildi. Hemen sonrasında Grup 1 ve 2'ye CO2 uygulanmadan, Grup 3 ve 4'e 14 mmHg CO2, Grup 5 ve 6'ya 20 mmHg CO2 verilerek laparoskopi uygulandı. 0, 2 ve 6. saatlerde kan örnekleri alındı. 6.saatte ratlar öldürüldükten sonra mezerter lenf nodu, karaciğer ve dalak örnekleri alınıp mikrobiyolojik açıdan kalitatif ve kantitatif metodlaar ile değerlendirildi.Bulgular: Laparoskopi sırasında deneysel peritonit oluşturulan ratlarda bakteriyel translokasyon ve bakteriyemi gözlendi. Üreme olan bütün kültürlerde E.coli tanımlandı. En fazla bakteriyel translokasyonun mezenter lenf noduna olduğu, bakteriyel translokasyon oranının laparoskopi sırasında uygulanan CO2 miktarı ile artış gösterdiği saptandı. Probiyotik bakterilerin; dokulardaki bakteriyel translokasyon oranlarını ve bakteriyemiyi yüksek basınçtaki gruplarda daha etkili şekilde azalttığı saptandı. Bu sonuçların doku gramı başına düşen ortalama bakteri tranlokasyonu ile korelasyon gösterdiğini tespit edildi.Sonuçlar: Probiyotik bakterilerin, laparoskopi sırasında oluşabilecek bakteriyel translokasyona karşı proflaktik amaçlı kullanılabileceği sonucuna varıldı. Peritonitli hastaların laparoskopi açısından risk taşımalarından dolayı, bu durum göz önünde bulundurulmalı ve hastalar artan intraabdominal basınca bağlı septik komplikasyon açısından yakından takip edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Background-Objectives: We aimed to investigate bacterial translocation related to the amount of CO2 insufflation which is given during laparascopy and the effect of probiotic bacteria in a peritonitis of experimental animal model.Material and Methods: In this study 60 Wistar rats were used in six groups which consist of 10 rats. 5x108 cfu/ml probiotic bacteria were given for 15 days in group 2, 4, and 6 as mixing to the water of the rats. 2.107 cfu/ml E.coli (ATCC 25922) were inoculated intraperitoneally with newborn feeding catheter to all of the rats in the groups. Thereafter, laparoscopy was applied in all groups. Application in Group 1 and Group 2 was without CO2; Group 3 and Group 4 with 14 mmHg CO2 insufflation, and Group 5 and Group 6 with 20 mmHg CO2 insufflation. Blood samples were taken in 2nd 4th, and 6th hours. Mesenteric lymph node, liver and spleen samples were taken at sixth hour when the rats were sacrified then evaluated microbiologically with qualitative and quantitative methods.Results: Bacterial translocation and bacteremia were found in the rats that were applied laparascopy in peritonitis model. E. coli yielded in all of the positive cultures. The most bacterial translocation was found to mesenteric lymph nodes; bacterial translocation rates were found related to increased CO2 insufflation. It was found that probiotic bacteria were more effective for decreasing bacterial translocation rates and bacteremia in the groups that were given high CO2 pressure in the laparoscopy. It was also found that these results were correlated with bacterial translocation per gram of tissue.Conclusions: We concluded that probiotic bacteria can be used as prophylactic agents in laparascopy for preventing bacterial translocation. It must be considered that the patients with peritonitis have risks for laparascopic procedures and the patients with peritonitis must be followed carefully or septic complication related to increased intraabdominal pressure.