Deneysel abdominal sepsis oluşturulan sıçanlarda immünosupresif ajanların inflamatuar cevap üzerine etkileri (Deneysel çalışma)
The effects of immune-suppressive agents on inflammatory response in rats on whom experimental abdominal sepsis is formed
- Tez No: 156636
- Danışmanlar: Y.DOÇ. SEZAİ DEMİRBAŞ, Y.DOÇ.DR. YAVUZ KURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
vn. ÖZET (Deneysel abdominal sepsis oluşturulan sıçanlarda immünsupresif ajanların inflamatuar cevap üzerine etkileri) Sepsis, yıllar boyunca tıp dünyasının tedavisi güç, mortalitesi yüksek sorunlarının başında yer almıştır. Çalışmamızda, deneysel peritonit-sepsis modeli oluşturulan sıçanlarda siklosiporin A, takrolimus ve metilprednizolon kullanılarak bu immünosüpressif ajanların TNF-a, IL-2, IL-6 gibi mediatörlere, organ yetmezHğmin indirekt belirteçleri olan aspartat amino transferaz(AST) ve kreatinin değerleri üzerine ve inflamasyonun nonspesifîk belirleyicisi olan C-reaktif protein (CRP) üzerine olan etkilerini değerlendirmeyi amaçladık. Çalışma için gerekli 77 adet sıçan, her grupta rastgele 7 sıçan olacak şekilde 11 gruba ayrıldı. Sıçanlarda septik peritonit oluşturmak amacı ile çekal ligasyon perforasyon (ÇLP) yöntemi kullanıldı. Takrolimus 1 mg/kg/gün, siklosiporin A 5 mg/kg/gün, metilprednizolon 15 mg/kg/gün dozunda 6 saatlik gruplarda işlemi takiben hemen sonra ( 0. saat) tek dozs, 48 saatlik gruplarda 0,12,24,36. saatlerde günlük 2 eşit doz halinde intraperitoneal olarak uygulandı. 6. ve 48. saatin sonunda raflardan intrakardiyak olarak kan örnekleri alınarak AST, la-eatinin, CRP, IL-2, IL-6, TNF-a serum düzeylerine bakıldı. Çalışmamızda, deneysel olarak oluşturulan peritonit-sepsis modelinin serum CRP, TNF-a, IL-2, IL-6 ve AST değerlerinde anlamlı olarak yükselmeye neden olduğu, erken dönemde uygulanan siklosiporin A, takrolimus ve metilprednizolon gibi immün baskılayıcı ajanlardan özellikle siklosiporin A ve takrolimusun ilgili parametrelerde hem 6. hem de 48. saatlerde ileri derecede anlamlı azalmalara neden olduğu saptandı. İleride yapılacak olan daha kapsamlı deneysel ve klinik çalışmalarla desteklenmesi suretiyle, karmaşık sepsis tedavisinde aşın immün yanıtın proinflamatuar ajanları erken dönemde uygulanan takrolimus, siklosiporin ve metilprednizolon gibi immünsupresif ajanlarla baskılayarak yapılacak tedavinin bir alternatif olabileceği kanaatine varıldı. 72
Özet (Çeviri)
Vm. SUMMARY ( The effects of immune-suppressive agents on inflammatory response in rats on whom experimental abdominal sepsis is formed ) Sepsis is one of the main problems in the medicine world with its difficult treatment and high mortality rate. In our study, we used cyclosporin A, tacrolimus and methylpredisolone on rats for which empirical peritonitis-sepsis model is established to assess the effects of these immunosuppressive agents on mediators such as TNF-a, IL-2, IL-6, aspartate amino transferase (AST) that is the indirect indicator of organ insufficiency, creatinine values and C-reactive protein (CRP) that is the nonspecific indicator of inflammation. In the study, 77 rats were divided into 1 1 groups, 7 randomly selected rats in each group. To establish septic peritonite on rats, cecal ligation puncture (CLP) method was used. Tacrolimus 1 mg/kg/day, cyclosporin A 5 mg/kg/day, methylpredisolone 15 mg/kg/day were applied in 6-hour groups promptly following the procedure in single dose (O.hour), and in 48-hour groups as 2 equal doses daily th tfi at 0,12,24,36 hours intraperitoneally. At the end of the 6 and 48 hours, intracardiac blood samples were taken from the rats, and AST, creatinine, CRP, IL-2, IL-6, TNF-a levels were examined. In our study, we determined that the empirically established peritonitis-sepsis model caused meaningful rise in CRP, TNF-a, IL-2, IL-6 and AST values, and early applied cyclosporin A, especially cyclosporin A, tacrolimus and methylprednisolone that are the immune restraining agents caused meaningful falls in the related parameters both in the 6th and 48th hours. Provided that it will be supported with more comprehensive, empiric and clinic studies in the future, the excess immune response in complex sepsis treatment may be restrained by immunosuppressive agents such as tacrolimus, cyclosporin and methylprednisolone of which proinflamatuar agents are applied in early period and this treatment may be an alternative. 73