Brusella hastalarında T hücre reseptörlerinin araştırılması
Investigation of T cell receptors at brucellosis
- Tez No: 138301
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT BULUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
I. ÖZET Brusella cinsi bakterilerin neden olduğu bruselloz, dünyanın her tarafında yaygın olarak görülür. Sıklıkla hayvan ürünleri ile bulaşmakta olup ateş, terleme ve vücut ağrıları gibi akut belirtilerle seyreden bu hastalık tedavi edilmezse kronikleşme, sekel ve ölümle sonuçlanabilir. Brusellaya immün cevap doğal ve kazanılmış olmak üzere iki şekilde ortaya çıkmaktadır. Bakteri konağa penetre olduğu zaman, hızlı bir doğal cevap, başlıca aktive olmamış profesyonel fagositler aracılığı ile bakteriyi yok etmeye çalışır. Makrofajlar immun sistemin diğer hücrelerini tetiklerler. Bu hücreler arasında hemen cevap verebilenlerden bazıları naturel killer (NK) hücreleri ve Gama/Delta T (yST) hücreleridir. Brusella yüzeyinde bulunan dış membran poteinleri insan makrofajlan üzerinde bulunan reseptörlerle ilişkiye girerek, makrofajlar tarafından salınan Tumor Necrosis Factor-cc (TNF-a) üretimini inhibe edebilir. TNF-a inhibisyonu özellikle NK hücre aktivasyonundaki eksikliklerin oluşmasına neden olmaktadır. NK aktivasyonu, intramakrofajik brusellanın öldürülmesine yardım eder. y5 T hücreleri, infeksiyonun başlangıcında TNF-a'mn yokluğu ile bozulan NK aktivitesini artırabilir ve T helper- 1 (Thl) spesifik immün cevabı geliştirmeye katılabilir. Bu çalışmada; bruselloz tanısı konan hastalarda, tedavi öncesi ve sonrası periferik kandaki T hücre y/8 ve a/p reseptörleri karşılaştırılarak özellikle y8 T hücre reseptörü taşıyan T lenfosit düzeylerinin, hastalığın erken tanısında kullanılabilirliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla bruselloz tanısı alan 40 hasta ve hasta yaş grublanna uygun olarak herhangi bir yakınması olmayan 20 sağlıklı gönüllü çalışmaya alındı. Hasta ve kontrol grubundaki bireylere yapılacak olan işlemler açıklandı ve çalışma için izin ve etik kurulonayı alındı. Çalışma grubundaki hastaların anamnez ve fizik muayene bulguları, hazırlanan formlara kaydedildi. Klinik ve laboratuar bulgulara göre bruselloz tanısı alan hastalar ve kontrol grubunu oluşturan sağlıklı gönüllülerden T lenfosit reseptörleri çalışılmak üzeretedavi öncesi ve tedavi sonrası uygun şartlarda EDTA'h tüplere 2 mi venöz kan örneği alındı. Hücreler, FACScan flow sitometri cihazı (Becton Dickinson) ile Celi Quest sofi ware (Becton Dickinson) kullanılarak analiz edildi. Sonuç olarak; yaş arttıkça y5T hücre reseptörü taşıyan lenfosit sayısının azaldığı, brusellozlu hastaların periferik kanlarında yST hücrelerinin belirgin olarak arttığı ve bunun da hastalığın erken tanısında yardımcı bir tam aracı olarak kullanılabileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
II. ABSRACT INVESTIGATION OF T CELL RECEPTORS AT BRUCELLOSIS PATIENTS Brucellosis is an infectious disease caused by the bacteria of the genus Brucella. It is found throughout the world, transmitted from animal products and causes acute symptoms like fever, sweating and body pain, and if not treated it causes chronicity, sequel and death. Two types of immune response occur against to the brucellae as innate and adaptive immunity. When the bacteria penetrate to the host, the innate immune response aims to prevent the attack by non-activated professional phagocytes. At that moment, macrophages trigger the other cells of the immune system. The cells that can respond immediately are natural killer (NK) and Gamma/Delta T Cy5T) cells. The outer membrane proteins that found on surface of Brucella interact between receptors found on human macrophages and can inhibit TNF-a production secreted by macrophages. TNF- a inhibition causes the poor activity of NK cells. Activation of NK cell is responsible from intracellular killing of brucellae in the macrophage. 7ÖT cells can increase the activity of NK that is decomposed at initial time of the infection and they can participate to improve Thl specific immune response. In this study, it was aimed to compare y/8 and a/0 receptors of the T cells at pre- and post treatment period of patients diagnosed as brucellosis, especially asses to evaluate to affectivity of the levels of y/8 T cells at early diagnosis of the disease. For this purpose, 40 patients diagnosed as brucellosis and 20 healthy volunteers that have any complaint and appropriate for patients age group were included in this study. All the process was explained to all participators and got permission from all patients before making every laboratory and clinical examination. The anamnesis and physical examination findings were recorded to previously prepared forms.Two mL venous blood samples were taken in EDTA tubes under appropriate conditions for studying lymphocyte and T lymphocytes receptors from the patients at pre- and post-treatment periods and from healthy controls. The cells were analyzed with BD FACScan flow cytometry (Becton Dickinson, NJ, USA) and Cell Quest Software (Becton Dickinson, NJ, USA). As a result, we observed that when age was increasing the 7/6 T cells were decreasing and the y/8 T cells increased in peripheral blood in brucellosis patients and we concluded that this result could be an auxiliary marker for early diagnosis.