Tip 1 diyabette intrasitoplazmik sitokin tayini ve nötrofil fonksiyonları
The detection of intracytoplasmic cytokines and neutrophil functions in type 1 diabetes
  1. Tez No: 138303
  2. Yazar: SEMA BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNNUR DENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
6. ÖZET Tip 1 diyabette Th1 ve Th2 sitokinlerinin rolünü inceleyen çok sayıda çalışma bulunmasına karşılık, farklı klinik dönemlerdeki sitokin profili ile ilgili çalışma bulunmamaktadır. Tip 1 diyabetin farklı klinik dönemlerinde Th1 ve Th2 sitokin profilini ve nötrofil fonksiyonlarını saptamak amacı ile Tip 1 diyabet teşhisi konmuş hiç insülin kullanmamış (Grup 1, n:10, yaş ortalaması: 32.4+10), teşhis yaşı < 3 ay olan Tip 1 diyabetik grup (Grup 2, n:10, yaş ortalaması: 25±7.5) ve sağlıklı kontrol grup (Grup 3, n:10, yaş ortalaması: 35.6±8) ile karşılaştırılmıştır. Hümoral immünitenin belirteci olan otoantikorlardan ICA ve anti-GAD antikorları incelendiğinde ve ICA'nın >20JDFu, anti-GAD antikorlarının da >32ng/ml pozitif olarak kabul edildiği çalışmamızda, Grup 1 ve Grup 2'de her iki otoantikorda da %100 pozitiflik görülmesine karşılık, sağlıklı kontrol grubunda otoantikor pozitifliği saptanmamıştır. Hücre yüzey molekülleri açısından incelendiğinde, yeni teşhis hiç insülin kullanmamış Tip 1 diyabetik ve teşhis yaşı < 3 ay Tip 1 diyabetikler sağlıklı kontrollerle karşılaştırıldığında, CD3, CD4, CD8, CD16+56 ve CD19 ekspresyonu açısından anlamlı bir fark saptanmamıştır. MACS sistemi kullanılarak izole edilen CD4+ ve CD8+ T lenfositlerinde hücreiçi IL- 2, IL-10, IFN-y ve TNF-a seviyeleri incelendiğinde, yeni teşhis hiç insülin kullanmamış Tip 1 diyabetiklerde (Grup 1), CD8+ T lenfosit TNF-a içeriği izole CD4+ T lenfosit içeriğine göre; izole CD4+ T lenfosit IL-2 içeriği ise CD8+ T lenfosit IL-2 içeriğine göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p0.05). Teşhis yaşı < 3 ay olan Tip 1 diyabetiklerde hücreiçi TNF-a ve IFN^y düzeyi CD8+ T lenfositlerinde CD4+ T 65hücrelerine göre, IL-2 içeriği ise CD4+ T lenfositlerinde CD8+ T lenfositlerine göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek saptanmıştır (p0.05). Sağlıklı bireylerde hücreiçi TNF-a ve IL-2 seviyesi CD4+ T lenfositlerinde CD8+ T lenfositlerine göre anlamlı derecede yüksek saptanmıştır (p0.05), yeni teşhis hiç insülin kullanmamış Tip 1 diyabetiklerde (Grup 1) Grup 2 ve Grup 3'e göre TNF-a içeriğinde çok ileri derecede anlamlı düşüş saptanmıştır (p0.05). Hücreiçi \FH-y içeriği açısından ise; Grup 1 ve Grup 3 arasında anlamlı bir fark saptanmamasına karşılık (p>0.05), Grup 2'de CD4+ T lenfosit IFN-y içeriği Grup 1 ve Grup 3'e göre istatistiksel açıdan anlamlı derecede düşük saptanmıştır (pO.001). Tüm gruplarda CD8+ T lenfosit hücreiçi sitokin düzeyleri karşılaştırıldığında, hücreiçi TNF-a düzeyi yeni teşhis hiç insülin kullanmamış Tip 1 diyabetiklere (Grup 1), teşhis yaşı < 3 ay Tip 1 diyabetiklere (Grup 2) göre anlamlı derecede yüksek 66(p0.05).
Özet (Çeviri)
7.SUMMARY Although many studies investigating the role of Th1 and Th2 cytokines in Type 1 diabetes, there is no study about the cytokine profile in different clinical periods of the disease. In order to investigate neutrophil functions and Th1 and Th2 cytokine profiles in different clinical periods of Type 1 diabetes, patients diagnosed as Type 1 diabetes but not yet taken under insulin therapy (Group 1, n:10, mean age: 32.4±10) and Type 1 diabetes patients with a disease duration of < 3 months (Group 2, n:10, mean age: 25±7.5) were compared to healhty control subjects (Group 3, n:10, mean age: 35.6±8) not having any autoimmune disease her/himself or among the family. Investigating islet cell antibodies (ICA) and anti-glutamic acid decarboxilase antibodies (anti-GAD), as markers for humoral immunity, and accepting values of ICA>20 JDFu and anti-GAD >32ng/ml as positive, Group 1 and Group 2 showed 100% positivity, but none of the control subjects showed any positivity in terms of both antibodies. Comparing expressions of the surface molecules CD3, CD4, CD8, CD16+56 and CD19 in subjects diagnosed as Type 1 diabetes but not yet taken under insulin therapy and Type 1 diabetics with disease duration of < 3 months did not show any difference compared to healthy controls. Investigating intracellular IL-2, IL-10, IFN^and TNF-a contents in CD4+ and CD8+ T lymphocytes isolated by MACS technique, TNF-a content in CD8+ T lymphocytes compared to isolated CD4+ T lymphocytes and IL-2 content of isolated CD4+ T lymphocytes compared to CD8+ T lymphocytes found to be higher in Group 1 (p0.05). Intracellular TNF-oc and IL-2 contents were found to be higher in CD4+ T lymphocytes compared to CD8+ T lymphocytes in healthy controls (p0.05), but a statistically significant decrease was found in Group 1 compared to Group 2 and Group 3 (p0.05). Comparing intracellular IFN-y contents, no difference was observed in Group 1 and Group 3 (p>0.05), but IFN-y content of CD4+ T lymphocytes were significantly lower in Group 2 compared to Group 1 and 3(p0.05).