İn vitro fertilizasyon-intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu ile elde edilen gebeliklerde perinatal sonuçlarin değerlendirmesi
Assesment of perinatal outcomes of pregnancies conceived by in vitro fertilization-intracytoplasmic sperm injection
  1. Tez No: 384200
  2. Yazar: ALPER KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BERKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Çalışmada Ankara Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum hastanesinde in vitro fertilizasyon- intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu teknikleri kullanılarak elde edilmiş tekil gebeliklerle spontan yolla elde edilmiş tekil gebeliklerin maternal ve perinatal sonuçlar açısından karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamızda Ocak 2006 – Ekim 2012 yılları arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı bünyesinde antenatal takipleri yapılmış, 24. gebelik haftasını (yaşayabilirlik sınırı) aşarak doğum yapmış ve postnatal birinci aya kadar bebeklerinin takibine Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalında devam etmiş spontan yolla ya da in vitro fertilizasyon-intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu tekniği yoluyla oluşan gebelikler, hastane kayıtları taranarak saptanmıştır. Tekil gebeliği olan kadınlar seçilerek çalışmaya dahil edilmişlerdir. Seçilen çalışma aralığı içerisinde dahil olma kriterlerini karşılayan, in vitro fertilizasyon-intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu ile gebe kalmış toplam 180 hasta çalışma grubuna dahil edilmiştir. Kontrol grubu olarak aynı dönemde antenatal takipleri Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda yapılmış ve postnatal birinci aya kadar bebeklerinin takibine Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalında devam etmiş tekil gebeliği olan 624 hasta seçilmiştir. Hastalar yaş, preterm eylem, preeklampsi, gebeliğin indüklediği hipertansiyon, maternal kronik hastalıklar, maternal sigara kullanımı, gestasyonel diyabetes mellitus, bozulmuş glukoz toleransı, detaylı obstetrik ultrasonografide saptanan anomaliler, olgohidramniyoz prevalansı, polihidramniyoz prevalansı, intrauterin gelişme geriliği, preterm doğum, doğum şekli, sezaryene alınan hastalarda sezaryen endikasyonları, doğumdaki gebelik haftası, yenidoğan doğum ağırlıkları, yenidoğanların 1. ve 5. dakikalardaki apgar skorları ve yenidoğanlarda postnatal ilk bir aya kadar neonatal yoğun bakım ihtiyacı açısından karşılaştırılmıştır. Verilerin istatistiksel analizi Windows SPSS 15 programı ile yapılmıştır. Gruplar arasındaki farklılıkların istatistiksel anlamlılığı, Student's t test veya Mann Whitney U testi ile hesaplanmıştır. Hesaplanan p değerinin 0,05'ten küçük olması istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Çalışmamızda aşağıda listelenmiş olan sonnuçlara ulaşılmış bulunmaktadır: •IVF/ICSI grubundaki hastaların yaş ortancalarının spontan konsepsiyon grubundakilere kıyasla anlamlı ölçüde daha yüksek olduğu görülmüştür(p=0,031). Çalışma örnekleminde, spontan konsepsiyon yolu ile gebe kalanların maternal ağırlıklarının IVF/ICSI yolu ile gebe kalanlara kıyasla anlamlı ölçüde yüksek olduğu saptanmıştır (p=0,030). IVF/ICSI ve spontan konsepsiyon gruplarında toplam maternal kronik hastalık prevelansları ve sigara kullanımı açısından anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür (sırasıyla p=0,214 ve p=0,071). Gebeliğe bağlı hipertansif komplikasyonlar bir başlık altında incelendiğinde IVF/ICSI grubunda anlamlı ölçüde yüksek olduğu görülmüştür (p=0,001). Ancak preeklampsi ve gebeliğin indüklediği hipertansiyon şeklinde incelendiğinde preeklampsi oranları iki grup arasında benzerken (p=0,161) gebeliğin indüklediği hipertansiyon oranlarının IVF/ICSI grubunda anlamlı ölçüde daha yüksek olduğu saptanmıştır (p=0,002). •IVF/ICSI grubunda gebeliğe bağlı hipertansif bozukluk geliştiren gebeler aynı grupta bu bozuklukları geliştirmeyen gebeler ile karşılaştırıldığında yaş, bazal FSH değeri, bazal E2 değeri ve kullanılan toplam gonadotropin dozları açısından anlamlı bir fark göstermediği saptanmıştır (sırasıyla p=0,921; p=0,696; p=0,885 ve p=0,563).
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study we aimed to compare the maternal and perinatal outcomes of singleton pregnancies obtained by IVF/ICSI treatment and spontaneously conceived singleton pregnancies. We retrospectively screened hospital records of women conceived by IVF/ICSI treatment and spontaneously conceived women, that gave birth in Ankara University Department of Obstetrics and Gynecology after 24th gestational week and whom the postnatal follow-ups of the infants were conducted in Ankara University Department of Pediatrics, between January 2006 and October 2012. One-hundred-eighty women with singleton prengnancies that were conceived by IVF/ICSI were included in the study group. Control group consisted 624 spontaneously conceived women with singleton pregnancies that gave birth within the selected study period. Groups were compared in terms of maternal ages, preterm labour, preeclampsia, pregnancy induced hypertension, maternal chronic diseases, maternal smoking status, incidence of gestastional diabetes mellitus, abnormalities detected on detailed obstetric sonographic screening, oligohydramniosis, polyhidramniosis, intrauterine groth retardation, route of delivery, indications of operative deliveries, gestational weeks at birth, birth weights of infants, small for gestational age infants, apgar scores at birth, neonatal intensive care unit requirement of infants and duration of hospitalization at neonatal intensive care unit. Statistical analyses were carried out by using Windows SPSS 15 software. Statistical differences between groups were evaluated by Student's t test or Mann Whitney U test. Differences were considered as significant when the estimated p values were