Tip 1 diyabette immünmodülasyon
  1. Tez No: 434562
  2. Yazar: GONCA BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERVET ERDAL ADAL, DOÇ. DR. HASAN ÖNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endokrinoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu çalısmada, tip 1 diyabet patogenezinde yer alan otoimmün sürecin, kızamık asısı ile nonspesifik immünsüpresyonunun sağlanıp sağlanamayacağının arastırılması amaçlanmıstır. Gereç ve yöntem: Đstanbul Bakırköy Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Arastırma Hastanesi Çocuk Endokrinoloji Kliniğinde, eylül 2010 ile kasım 2011 tarihleri arasında tip 1 diyabet tanısı alan 5-18 yas grubundaki 61 hasta HbA1c, Cpeptid düzeyleri ve kilogram basına kullanılan günlük insülin dozları ile bir yıl boyunca izlendi. Tip 1 diyabet tanısı aldıktan sonra kızamık asısı olan hastalar çalısma grubu, diğerleri kontrol grubu olarak tanımlandı. Bulgular: Çalısmaya alınan hastaların %57,4'ü erkek (35 hasta), %42,6'sı kız (26 hasta) idi. Yas ortalaması, erkeklerde10,71±3,14 yıl iken, kızlarda 9,69±3,42 yıl idi. Hastaların büyük çoğunluğu sonbahar ve kıs aylarında tanı almıstı. Anti-GAD pozitifliği %29,5 (18 hasta), adacık antikoru pozitifliği %29,5 (18 hasta), insülin antikoru pozitifliği ise, %18 (11 hasta) idi. Tip 1 diyabet tanısı alan tüm hastaların %55'i tanı anında her üç otoantikor açısından da negatif bulundu. Tüm hastaların %13'ünde her üç otoantikor da pozitif bulundu. En düsük HbA1c değerleri üçüncü ayda, tanı anından sonra en yüksek HbA1c değerleri onikinci ayda saptandı. En yüksek C-peptid değerleri üçüncü ayda, en düsük değerler onikinci ayda saptandı. En yüksek kilogram basına kullanılan günlük insülin dozları tanı anında, en düsük dozlar altıncı ayda gözlendi. Bir yıllık takip süresince, HbA1c ve C-peptid düzeylerinde asılı grup ve kontrol grubunda anlamlı bir fark saptanmadı. Tanı anında ve takiben 3, 6, 9 ve 12. aylarda, asılı grubun kilogram basına kullanılan insülin dozları anlamlı olarak düsük idi. Üç, altı ve dokuzuncu aylarda ileri derecede anlamlı düsüklük saptandı. Asılı grupta bir hasta 3. ve 9. aylar arasında, baska bir hasta ise 12. ayda komplet remisyona girdi. Sonuç: Yeni tanı almıs tip 1 diyabet hastalarında, tanı sonrası yapılan kızamık asısı hastaların kullandığı kilogram basına günlük insülin dozlarını düsürür, ancak HbA1c ve C-peptid değerleri üzerine etkisi saptanmamıstır.
Özet (Çeviri)
Objectives: In the present study, it is aimed to evaluate if measles vaccination can decelerate the immunological processes leading to type 1 diabetes. Material and Methods: In the Division of Pediatric Endocronology of Đstanbul Bakırköy Maternity and Children Diseases Training and Research Hospital's Department of Pediatrics, 5 to 18 years old 61 patients with type 1 diabetes mellitus diagnosed between september 2010 and november 2011 were analyzed levels of HbA1c, C-peptid and daily insulin requirement per body weight during one year. The patients with tpye 1 diabetes having measles vaccination after diagnosis were defined as study group and the others were defined as control group. Results: 57,4% of patients was male and 42,6% of patients was female. Mean ages of male and female patients were 10,71±3,14 and 9,69±3,42 years, respectively. A significant increase in type 1 diabetes incidence was observed in the autumn-winter season. The frequency of glutamic acid decarboxylase, islet cell antibodies, insulinassociated- antigen was 29,5% (n=18), 29,5% (n=18) and 18% (n=11) of cases, respectively. At onset of type 1 diabetes, all three autoantibodies were present in 13% of cases, and none of them was not present in 55% of cases. Lower HbA1c and C-peptide levels were diagnosed at 3rd months of disease, higher HbA1c and C-peptide levels were diagnosed at 12th months of disease. Daily insulin requirement per body weight was higher at diagnosis and it was lower at 6th month of disease. There was no significant difference with respect to HbA1c and C-peptide levels between study and control group. Daily insulin requirement per body weight was significantly lower in the study group at diagnosis and 3rd, 6th, 9th and 12th months. Advanced degree of difference was significantly observed at 3rd, 6th and 9th months. In study group, one patient between 3rd and 9th months and another patient at 12th month of disease were in complete remission. Conclusion: In newly diagnosed type 1 diabetes patients, the measles vaccination after diagnosis of type 1 diabetes lead to decline amount of daily insulin requirement per body weight. However, any impact on HbA1c and C-peptid values was no observed.