Soya küspesinin formaldehitle muamele edilmesinin kuzularda ham besin maddelerinin sindirilme derecesi ve azot birikimine etkisi
The effect of formaldehyde treated soybean meal on digestibility of nutrient and nitrogen retention of lambs
- Tez No: 138312
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUPHİ DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
6. ÖZET Kutlu, MS, Soya Küspesinin Formaldehitle Muamele Edilmesinin Kuzularda Ham Besin Maddelerinin Sindirilme Derecesi ve Azot Birikimine Etkisi, YYU. Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Yüksek Lisans Tezi, Van 2003. Bu çalışma, soya küspesinin formaldehitle muamele edilmesinin rumen kuru madde ve ham protein yıkılabilirliği ile ham besin maddelerinin sindirilme derecesi ve organizmada azot birikimine etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışma, naylon kese denemesi ve klasik smdirim denemesi olmak üzere 2 deneme halinde yürütülmüştür. Çalışmada soya küspesi ağırlığının %8'i su ve ham protein miktarının sırasıyla %0, %0.6, %0.9 ve %1.2'si düzeylerinde formaldehitle muamele edilmiştir. Denemede kullanılan yem örnekleri 4 tokluda 2, 4, 8, 16, 24 ve 48 saatlik inkubasyona alınmış ve işlemler her bir hayvanda 2'şer tekrar halinde uygulanmış ve her bir numuneye ait rumen kuru madde ve ham protein yıkıhmı düzeyleri belirlenmiştir. Çalışmada Kontrol, %0.6, %0.9 ve %1.2 düzeylerinde formaldehitle muamele edilen soya küspesinin katıldığı konsantre yemlerin rumen kuru madde yıkılabilirliği sırasıyla 4.saat için %32.00, %27.54, %28.99 ve%26.48; 8.saat için %43.88, %34.00, %36.62 ve %32.91; lö.saat için %44.37, %40.12, %41.49 ve %38.63; 24.saat için %72.87, %60.71, %61.62 ve %54.08; 48.saat için ise 74.08, %62.85, %57.66 ve %61.94 olarak bulunmuştur. Aynı yemlerin ham protein yıkılabilirlikleri ise 4.saat için %28.71, %16.48, %15.98 ve %7.91; 8.saat için %37.65, %22.35, %19.22 ve %14.53; lö.saat için %37.79, %26.12, %22.63 ve %15.80; 24.saat için %66.27, %31.78, %34.57 ve %23.25; 48.saat için ise %71.53, %31.49, %30.97 ve %30.33 olarak bulunmuştur. Konsantre yemlerin sindirilme derecesi eksik blok dizayn deneme düzeninden yürütülen klasik sindirim denemesi ile tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Kutlu, MS, The effects of formaldehyde treated soybean meal on the degradation of dry matter and crude protein, digestibility of nutrients, and nitrogen balance in lambs, University of Yüzüncü Yıl Health Sciences Institute, Msci. Thesis in Animal Nutrition, Van 2003. This experiment was carried out to evaulate the effects of formaldehyde treated soybean meal on the degradation of dry matter and crude protein, digestibility of nutrients, and nitrogen balance. This study was composed of two experiment (naylon bag and digestibility trials). Soybean meal treated with water 8% of weight and 0, 0.6, 0.9 and 1.2 g formaldehyde/100 g crude protein content. The concantrates were incubated in die rumen 2, 4, 8, 16, 24 and 48 hours.