Huzurevinde yaşayan yaşlılardaki psikiyatrik bozukluklar ile demans ve depresyona etki eden etmenler
Psychiatric disorders among elderly residents living in a nursing home and the risk factors related with dementia and depression
  1. Tez No: 138332
  2. Yazar: TARKAN AMUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
VII ÖZET Bu araştırma huzurevinde yaşayan yaşlılardaki psikiyatrik tanıların, özellikle de demans ve depresyonun yaygınlığını ve bu hastalıkların sosyodemografik değişkenlerle olan ilişkisini belirleyerek, risk faktörlerini saptamak amacıyla planlanmıştır. Araştırma gözlemsel ve kesitsel olarak planlanmıştır. Denizli huzurevinde kalan 168 yaşlı örneklem grubunu oluşturmuştur. DSM-IV yapılandırılmış klinik formu (SCID-I) uygulanarak Eksen I tanılan tespit edilmiştir. Yaşlıların kognitif durumu Standardize Mini Mental Test (SMMT), depresif durumu Geriatrik Depresyon Ölçeği (GDÖ), anksiyete düzeyi Hamilton Anksiyete Değerlendirme Ölçeği (HAM-A), bilişsel yıkım düzeyi Global Yıkım Ölçeği (GYÖ), psikotik belirtilerin şiddeti Kısa Psikiyatrik Değerlendirme Ölçeği (BPRS) ile değerlendirilmiştir. Kurum sakinlerinin işlevselliği ise Yaşlı Bireyler İçin Çok Boyutlu Gözlem Ölçeği (YBİÇBGÖ) ile değerlendirilmiştir. Yaşlıların % 87.2'si enaz bir psikiyatrik tam alırken, %62.4'ü demans ve %39.7'si depresif bozukluk tanısı aldı. 76 yaşından büyük olmak, kırsal alanda yaşamak, kafa travması öyküsünün olması, eğitimsiz olmak ve DM'un olması demans yönünden riskli bulunmuştur. Kadın olmak ve kronik fizik hastalığa sahip olmak depresif bozukluk için risk faktörleri olarak bulunmuştur. Bu çalışma yaşlılarda psikiyatrik bozuklukların özellikle de demans ve depresyonun sık görüldüğünü ortaya çıkarmıştır. Bu sonuçlar yaşlıların yukarda saptanan risk etkenleri açısından dikkatli bir şekilde incelenmesinin, bu hastalıkların erken tanı ve sağaltımını kolaylaştırmağını düşündürmektedir. 49
Özet (Çeviri)
VULSUMMARY PSYCHIATRIC DISORDERS AMONG ELDERLY RESIDENTS LIVING IN A NURSING HOME AND THE RISK FACTORS RELATED WITH DEMENTIA AND DEPRESSION This research was conducted in order to find out the prevalence of psychiatric morbidity, particularly depression and dementia in nursing home resident elderly and to delineate their relationship with socio-demographic variables and risk factors. Observational and cross-sectional techniques were used for the research. 168 elderly among nursing home residents in Denizli were included in the study. Structured Clinical Interview for DSM-IV Clinical Version (SCID-I) was completed on all subjects to establish the diagnosis of Axis-I. Geriatric Depression Scale (GDS), Mini Mental State Examination (MMSE), Global Deterioration Scale (GDS), Hamilton Anxiety Rating Scale (HAM-A), Brief Psychiatric Rating Scale (BPRS) were used for elderly. Eighth-seven percent of the residents had at least one psychiatric diagnosis, %62.4 had dementia and %39.7 had depressive disorder. The research also indicates that variables such as older than 76 age, residing rural areas, low education level, diabetes mellitus and the history of head trauma increase the liability to dementia. Female-gender and chronic physical illness increases the risk of depressive disorder. In conclusion, it can be stated that depression and dementia ace common mental disorders among elderly people and that they should be studied throughly because of the risk factors observed in elderly people. 5Q