Metakrilik asit kopolimerleri ile kolona hedeflendirilen mikropartiküler sistemlerin hazırlanması ve in vitro değerlendirilmesi üzerine çalışmalar
Preparation and in vitro evaluation of colon-targeted microparticular systems using methacrylic acid copolymers
  1. Tez No: 138330
  2. Yazar: MİNE ORLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
ÖZET Mikrosüngerler mikroskobik boyutta, polimer esaslı, gözenekli, içlerine etkin madde hapsedilen, biyolojik olarak inert mikropartiküler taşıyıcı sistemlerdir. Etkin maddenin salimini değiştirmek, doğrudan basım özellikleri uygun olmayan etkin maddelerin bu özelliklerini düzeltmek, geleneksel ilaç şekilleri ile ortaya çıkabilen etkin maddenin hızlı şahmına bağlı yan etkilerin şiddeti ve sıklığını azaltmak, gastrointestinal sistem üzerinde tahriş edici etkisi bulunan etkin maddelerin salım yerini değiştirmek amacıyla mikrosüngerler hazırlanmaktadır. Etkin madde tutma kapasiteleri yüksek olan mikrosüngerierin poröz yüzeylerinden ilaç salımı diğer mikropartiküler sistemlere göre daha hızlıdır (186). Kolon, ilaçların kalış sürelerinin uzun olması ve enzim aktivitesinin gastrointestinal sistemin diğer kısımlarına oranla daha düşük olması nedeniyle, oral yolla uygulanan dozaj şekilleri için uygun bir hedefleme bölgesidir (55). Konstipasyon, Kron hastalığı, ülseratif kolit, kolon kanseri ve enflamasyonlu barsak hastalığı gibi kolon hastalıklarının lokal olarak tedavi edilmesinde (78,152,181,218,286), artrit ve astım gibi genellikle sabah saatlerinde etkisini gösteren hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların uzatılmış etkili formülasyonlarının geliştirilmesinde sistemik etki düşünülerek kolona hedeflendirilmiş ilaç taşıyıcı sistemler büyük önem taşımaktadır (55,180). Çalışmamızda flurbiprofen mikrosüngerlerinin, emülsiyon-çözücü difüzyon yöntemi kullanılarak hazırlanması ve süspansiyon polimerizasyon yöntemi ile hazırlanmış ticari Microsponge® 5640 mikrosüngerlerine etkin madde yüklenerek elde edilmesi, mikrosünger formülasyonları kullanılarak kolona hedeflendirilmiş mantel tabletlerinin hazırlanması ve hazırlanan formülasyonların karşılaştırılması amaçlanmıştır. Emülsiyon çözücü difüzyon yöntemi ile mikrosüngerierin hazırlanmasında Eudragit RS100 kullanılmıştır. Formülasyondaki polimer oranının artışına bağlı olarak etkin madde salım hızının yavaşladığı gözlenmiştir. Microsponge® 5640 ticari mikrosüngerleri ise metil metakrilat/glikol dimetakrilat çapraz polimeri içermektedir. Flurbiprofen yüklenmiş Microsponge® 5640 mikrosüngerlerinden 145ilacın salım hızı emülsiyon çözücü difüzyon yöntemi ile hazırlananlarla karşılaştırıldığında daha yavaş bulunmuştur. Mikrosünger formülasyonlarının doğrudan sıkıştırma yöntemi ile çekirdek tabletleri basılmış, hazırlanan bu tabletler, mide ve ince barsak sıvılarına dayanıklı ancak kolondaki mikrobiyal flora tarafından parçalanabilen pektin:HPMC (80:20) karışımı ile kaplanarak mantel tabletleri hazırlanmış, in vitro çözünürlük testleri uygulanmıştır, in vitro salım hızı testlerinde en yavaş salım flurbiprofen yüklenmiş Microsponge® 5640 mikrosüngerlerinde görülmesine rağmen yapılan anlamlılık testleri sonucunda mikrosüngerlerden etkin madde salımları arasında anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Flurbiprofen içeren mikrosünger formülasyonları ile hazırlanan kolona hedeflendirilmiş mantel tabletlerin lokal ve sistemik amaçla kullanılabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada mikrosüngerler kolona hedeflendirilmiş dozaj şekillerinin geliştirilmesi amacıyla ilk kez kullanılmıştır. Hazırlama yöntemi kolay ve kısa, maliyeti ise daha düşük olan emülsiyon çözücü difüzyon yöntemi ile hazırlanan mikrosüngerlerin, flurbiprofen yüklenmiş patentli Microsponge® 5640 mikrosüngerlerine alternatif olabileceği her ikisinin de kolona hedeflendirilmiş sistemlerde kullanılabileceği tespit edilmiştir. 146
Özet (Çeviri)
SUMMARY Microsponges are microscopic, polymer based, porous, biologically inert microparticles. Microsponges are prepared in order to modify drug release, to improve compression properties of drugs, to reduce the intensity and frequency of adverse effects of conventional drug formulations due to immediate release of drug and to modify the release site of drugs having gastrointestinal side effects. Drug release from the porous surfaces of microsponges, with high drug loading capacity, is faster than other microparticles (186). The colon is viewed as the preferred absorption site for orally administered dosage forms since residence time of drugs are long and proteolytic enzyme activity is lower compared to the upper part of gastrointestinal system (55). Colon targeted drug delivery systems have great importance in providing local therapy of colon diseases such as constipation, Crohn disease, ulcerative colitis, colon cancer and inflammatory bowel disease (78,152,181,218,286) and in improving sustained release formulations of drugs used in the treatment of diseases susceptible to the diurnal rhythm like asthma and arthritis with the respect of obtaining systemic effect (55,180). The scope of this study is to obtain flurbiprofen loaded microsponges by using quasi-emulsion solvent diffusion method and entrapping active substance to a commercial Microsponge® 5640 system (patented), to prepare colon targeted coated tablets of microsponge formulations and to compare the prepared formulations. Eudragit RS100 was used as polymer during the preparation of microsponges by quasi-emulsion solvent diffusion method. It was observed that drug release rate decreased depending on the increase in polymer ratio of the formulation. Commercial Microsponge® 5640 contains methyl methacrylate/glycol dimethacrylate cross polymer. The drug release rate from the Microsponge® 5640, loaded with flurbiprofen including methyl methacrylate/glycol dimethacrylate cross polymer was lower compared to those prepared by quasi- emulsion solvent diffusion method. 147Direct tabletting was used for the preparation of core tablets using microsponge formulations. The prepared core tablets are coated with pectin:HPMC (80:20) combination which was resistant to gastric and intestinal fluids but could be degraded by colonic microbial flora. The coated tablets were underwent to in vitro dissolution testing. The ready to use microsponges (Microsponge® 5640) loaded with flurbiprofen have shown the lowest dissolution. However, a significant difference has not been exist between the dissolution rates of all microsponge formulations according to the significance test results. Colonic specific drug delivery systems which are prepared with microsponge formulations containing flurbiprofen can be used for local and systemic purposes. This is the first study that microsponges have been used as colon specific drug delivery systems. It is concluded that microsponges prepared by quasi-emulsion solvent diffusion method, being an easier, shorter and cost-wise lower method, can be an alternative to the patent-holding Microsponges® 5640. So both types can be used in colon targeted systems. 148