İç Anadolu Bölgesinde bulunan kaplıcaların termal havuz sularında legionella pneumophila araştırması
Investigation of legionella pneumophila in thermal pools of the hot springs in the Central Anatolia Region of Turkey
  1. Tez No: 138343
  2. Yazar: AHMET ALİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA HAKGÜDENER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Kaplıca sularının mikrobiyolojik kirliliği bir halk sağlığı sorunudur. Legionella türleri doğal sularda, insan yapımı su sistemlerinde, kaplıcalarda, filtreli havuzlarda, sıcak su tanklarında, duş başlıklarında ve soğutma kulelerinde bulunabilir. Kaplıca sularının, Legionella infeksiyonları için potansiyel bir kaynak olduğu düşünülmektedir. Legionella türlerinin varlığını araştırmak için 36 kaplıcanın 69 termal havuzundan 209 su örneği alınmıştır. Su örneklerinin hepsi de İç Anadolu Bölgesindeki 36 kaplıcadan, Eylül- Kasım 2001 tarihleri arasında toplanmıştır. Toplanan 209 su örneğinin 24'ünden (% 11.5) L. pneumophila soyutlanmıştır. Toplam soyutlanan L. pneumophila'nın % 15.4'ü serogrup 1 ve % 84.6'sı da serogrup 2-14 olarak belirlenmiştir. Kaplıcaların % 22.2'sinden (36 kaplıcanın 8'inden) ve termal havuzların da % 14.5'inden (69 termal havuzun 10'undan) L. pneumophila soyutlanmıştır. Çalışma boyunca pozitif bulunan 24 su örneğinden toplam 26 L. pneumophila soyutlanmıştır. Su örneklerinde L. pneumophila 10-430 CFU/ml arasında bulunmuştur. Alman su örnekleri filtrasyon ile konsantre edilmiş ve fıltratlara dekontaminasyon (düşük pH) uygulanmıştır. Düşük pH'dan sonra su örnekleri seçici olmayan (BCYE) ve seçici (GVPC ve MWY) besiyerlerine ekilmiştir. Bütün plaklar 36°C'de, % 90 nemli ortamda, 10 gün bekletilmiş ve günlük incelenmiştir. Legionella benzeri koloniler kanlı ve BCYE ağara pasajlanmışlardır. Gri-beyaz cam-yüzeyli koloniler üzerine daha önce belirlenmiş olan yöntemlerle; katalaz, jelatinaz, oksidaz, üreaz, beta-laktamaz, hipurat hidrolizi, nitrat redüksiyonu, D-Glikozdan asit oluşturma, hareket, autofluoresans, L-Tirozin'den kahverengi pigment oluşturma, BCP spot test, Nişastayı kullanma gibi biyokimyasal testler uygulanmıştır. Şüpheli koloniler Legionella Lateks Kiti (Oxoid) ile kontrol edilmiş ve Legionella-DFA (MarDx) ile de doğrulanmıştır. Bu veriler lejyoner hastalığı etkeninin, İç Anadolu Bölgesindeki kaplıcalarda dağılımı ile ilgili ilk verilerdir. Bazı kaplıcalardaki bakterinin kolcnizasyonu, bizim ülkemizde de Lejyoner hastalığı için epidemik odaklar olabileceğini göstermektedir. 76
Özet (Çeviri)
SUMMARY Microbiological contamination of hot spring waters is a public health concern. There is a growing evidence that Legionella spp. inhabit in natural water environments and man-made water apparatus such as hot springs, whirlpool spas, hot water tanks, shower heads, and cooling towers. Hot spring waters have been thought a potential source of Legionella infection. We investigated 209 water samples of 69 thermal pools of 36 hot springs for the presence of Legionella spp. The water samples were collected at 36 hot springs in the Central Anatolia Region between September and November 2001. Twenty-four out of 209 (11.5 %) water samples were tested positive for L. pneumophila isolation, with 15.4 % belonging to serogroup 1 and 84.6 % to serogroup 2-14. Legionella pneumophila was detected in 22.2 % of hot springs (8 of 36) and 14.5 % thermal pools (10 of 69). The total 26 L. pneumophila were isolated from 24 water samples which were found positive during the study. L. pneumophila was detected in water samples ranging from 10 to 430 CFU/ml. The water samples were concentrated via filtration and decontamination (low- pH) procedures were applied to the filtrates. After using a low-pH method, water samples were cultured on non-selective (BCYE) and selective (GVPC and MWY) agar. All plates were incubated at 36 °C in 90 % humidified atmosphere for 10 days and examined daily. Colonies that morphologically resembled Legionella colonies were subcultured onto blood and BCYE agar. White-green, ground-glass like colonies were confirmed by biochemical tests; for catalase, gelatinase, oxidase, urease, (5-lactamase. hippurate hydrolysis, nitrate reduction, glucose fermentation, starch utilize, flagella, bromocresol purple (BCP) spot test, autofluorescence, brown melanin-like pigment into media containing L-tyrosine were done as described previously. Suspected colonies were examined by Legionella Latex Kit (Oxoid) and were confirmed by Legionella- DFA (MarDx). This is the earliest data for the prevalence of Legionnaires' disease agent in hot spring spas in the Central Anatolia Region of Turkey. Colonization of bacterium indicates that the certain hot springs might be endemic focuses for Legionnaires' disease in our country too. 77