İç anadolu bölgesinde bulunan atıksu arıtma tesislerindeki yapısal hasarların araştırılması
Investigation of structural damages in wastewater treatment plants in central anatolia region
- Tez No: 606813
- Danışmanlar: PROF. DR. FUAT KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
Bu tezin amacı Ülkemiz İç Anadolu Bölgesinde faaliyet gösteren bazı atıksu arıtma tesislerinin (Yozgat, Kırşehir, Nevşehir, Çorum) kuruluş aşamasındaki genel bilgileri, çalışma prensipleri, kullanım sırasında atıksu kaynaklı bozulmalar ve çevresel şartlardan dolayı ortaya çıkan yapısal hasarların irdelenmesini kapsamaktadır. Ayrıca, atıksu arıtma tesisleri ünitelerinin yapımında genel olarak tercih edilen betonarme elemanlar üzerinde ortaya çıkan zamana bağlı veya imalat hatasından kaynaklı hasarların tespit edilmesi ve elde edilen sonuçlara bağlı olarak bu tür tesislerden beklenen performansların arttırılması için yapılması gerekenler hedeflenmiştir. Çalışma konusu atık su arıtma tesislerinde yerinde inceleme ve tespitlerde bulunuldu. Atıksu arıtma tesisleri ile ilgili elde edilen bilgilere bu çalışmada yer verildi. Ayrıca, atıksu arıtma tesislerinin sisteminde kullanılan betonarme elemanlar üzerinde yerinde bozulmalar ve hasar tespitleri yapıldı. Her bir hasar ve bozulma detaylı bir şekilde incelendi, bozulma ve hasarların nedenleri ortaya konuldu. Yapılan çalışma sonucunda araştırma konusu tesislerde genel olarak çevresel etkilerden ve yanlış malzeme seçiminden kaynaklı hasar ve bozulmalar tespit edildi. Hasarların genellikle bünyesinde kimyasal maddeler (tuz, sülfat, asit, klor vb.) içeren şehir atıksularının, ünitelerin betonarme elemanlarına teması ve hava şartlarına bağlı (ünitelerin dış ortamda bulunan yapılar olması) ortaya çıktığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis was to learn the foundation information, working procedures and investigation of structural damages, occurred during usage and environmental effects, in wastewater treatment plants in“Central Anatolia Region”such cities of Yozgat, Kırşehir, Nevşehir, Çorum. It is also aimed to determine the damages in reinforced concrete members, generally preferred in construction of wastewater treatment plants within service life, and to increase the performances of wastewater treatment plants depending on the results obtained from this research. Some investigations were made on wastewater treatment plants which are related to this study. It is also mentioned about some general information of wastewater treatment plants. On the other hand, the damages and deteriorations on reinforced concrete members of wastewater treatment plants were determined onsite. Each damage and deterioration was observed in detail and the reasons of such damages and deteriorations is also stated. Depending on the results obtained by investigations and observations made on wastewater treatment plants for this study, it is concluded that environmental effects and improper materials to be chosen in during building of plants were results of the major damages and deteriorations. It is also determined that damages are generally occurred on the contact points and faces of concrete walls with the wastewater, which concerns some chemical compositions such as salt, chlorine, acid, sulphate, and the weather conditions.