Yaşlı hastalarda konstipasyon sorununun giderilmesinde hemşirelik bakımının etkisi
Effectiviness nursing care to constipation with older patients
  1. Tez No: 138345
  2. Yazar: ZENNURE KAÇMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAĞFİRET KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bu araştırma, konstipasyon sorunu olan yaşlı hastalarda hemşirelik bakımının etkisini belirlemek amacıyla yan deneysel araştırma modeli olarak planlandı ve yapıldı. Araştırma Atatürk Üniversitesi Aziziye Araştırma Hastanesi Ortopedi kliniğinde 22 Aralık 2002 - 29 Ağustos 2003 tarihleri arasında yürütüldü. Araştırma 65 yaş ve üstü, konstipasyon sorunu olan, 30 hasta deney, 30 hasta kontrol olmak üzere toplam 60 hastayla gerçekleştirildi. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından kontrol ve deney grubundaki hastalara“ Konstipasyonlu Hasta Tamlama Formu ve Konstipasyonlu Hasta Takip Formu”uygulandı. Daha sonra her gün aynı saatte, hasta hastanede yattığı süre boyunca“Konstipasyonlu Hasta Takip Formu”uygulandı. Deney grubundaki her hastaya konstipasyona yönelik bireysel bakım planı uygulandı. Verilerin değerlendirilmesinde bağımsız gruplarda t testi, x analizi, korelesyon ve regresyon analizi kullanıldı. Deney grubu olguların yaş ortalamalarının 69.05 ± 4.93 olduğu, % 70' nin evli, % 50' sinin kadın olduğu, aylık gelir ortalamalannm ise 350.33 ± 293.22 olduğu saptandı. Kontrol grubu olguların ise yaş ortalamalarının 69.29 ±5.12 olduğu, % 100' ünün evli, % 60'ının erkek olduğu ve aylık gelir ortalamalarının ise 337.33 ± 217.18 olduğu belirlendi. Deney ve kontrol gruplarını oluşturan olguların boşaltım aktivitesine ilişkin özelliklerinden defekasyon zamanı, defekasyon sayısı, defekasyon süresi, gaitanın yoğunluğu, gaitanın rengi gibi özellikler birinci günde istatistiksel açıdan anlamlıdeğildi (P>0.05). Beşinci günde boşaltım aktivitesine ilişkin özelliklerden defekasyon zamanı, defekasyon süresi, gaitanın yoğunluğu gibi özelliklerin istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlendi (P0.05). Kontrol grubu olguların takip edildikleri süre boyunca boşaltım aktivitesi özellikleri incelendiğinde istatistiksel yönden bir farklılık belirlenmedi (P>0.05). Bu sonuçlar doğrultusunda; konstipasyon gelişme riski ve konstipasyon sorunu olan yaşlı hastalarda planlı hemşirelik bakımının bu sorunun giderilmesinde etkili olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
VII SUMMARY This study was carried out and planned as quasiexperimental research model with the aim of determining the effect of nursing care in old patients with the constipation problem. The study was caried out in orthopeadic clinic of Atatürk University Aziziye Research Hospital between the dates 22nd December 2002 and 29th August 2003. The study was realized on total 60 patients, at age of 65 or over, having constipation problem, 30 of them control group and 30 as experimental group. In the collection of data, Diagnose Form of the Patient with Constipation and Pursuit Form of the Patient with Constipation were applied to the patients in control and experiment group. Then, Pursuit Form of the Patient with Constipation was applied at the same hour everyday during the period they were hospitalized. Each patient was given individual care plan related to the constipation. In the assessment of the data, t test, chi-square, correlation and regression analysis were used on the independent groups. It was detected that mean age of the cases in the experiment group was 69.05 ± 4.93 and 70 % of them married, and so of them became female and their monthly revenue mean as 350.33 ± 293.22. It was detected that mean age of the cases in the control group was 69.29 ±5.12, and 100 % of them became married, 60 % of them were male, and their monthly income mean was 337.33 ± 217.18 million liras. The properties such as the color and density of feces, the duration, number and time of defecation related to excretion activities of the cases formed the experiment and control group were not statistical significant on the pursuit day (P>0.05).However, it was found out that duration of defecation, number of defecation and density of the feces were statistical significant on the fifty day (PO.05). Through out the care duration of the data, duration of the defecation, density, color and quantity of the feces, from the properties of excretion activity in the cases of experiment group were statistical significant (P0.05). Through out the pursuit of the individuals of control group, when the features of excretion activity were examined, there was no statistical distinction (P>0.05). Constipation risk or have constipation, planned nursing care can provide the treatment and prevention of care problem.