Deney hayvanlarında oluşturulan okluzal travma sonrası kan enzim ve hormon seviyelerindeki değişikliklerin başlangıç değerleri ile karşılaştırılması
The comparison of the beginning values with the changes in the blood enzyme and hormone levels after occlusal trauma was occured in experimental subjects
- Tez No: 138350
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VAROL ÇANAKÇI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Ill ÖZET Bu tez çalışmasında, periodontal dokuları sağlıklı ve deneysel periodontal hastalıklı tavşanlarda, oluşturulan okluzal travma sonrası kanda; Alkalen fosfataz ( ALP ), Alanin aminotransferaz ( ALT ), Aspartat aminotransferaz ( AST ), Kreatin kinaz ( CK ) ve Laktat dehidrogenaz ( LDH ) enzimleri ile Adrenokortikotropik hormon ( ACTH ), Troid stimulan hormon ( TSH ), Troksin ( T4 ), Growth hormon ( GH ), Paratroid hormon ( PTH ) ve Kortizol hormonlanmn seviyelerindeki değişmeler araştırılmıştır. Çalışmada 40 adet erişkin ve erkek Yeni Zellanda ırkı tavşan, dört gruba ayrıldı. 1. grubu periodontal dokuları sağlıklı okluzal travmasız, 2. grubu periodontal dokuları sağlıklı okluzal travmalı, 3. grubu periodontal hastalıklı okluzal travmasız ve 4. grubu periodontal hastalıklı okluzal travmalı tavşanlar oluşturdu. 3. ve 4. gruptaki tavşanların alt ön dişlerinin köle bölgelerine ligatür teli, elastik rondel ve pamuklu iplik sarılarak, periodontal hastalık oluşturuldu. Okluzal travma oluşturmak içinde özel olarak hazırlanmış yüksek metalik kronlar kullanıldı. Klinik bulgular başlangıç ( 0. gün ), 1. hafta, 3. hafta, ve 12. haftada, kan örnekleri başlangıç ( 0. gün ), 1. gün, 3. gün, 7. gün, 30. gün ve 90. günde alınarak değerlendirildi. Yapılan bu çalışmanın sonucunda; okluzal travmalı deney hayvanlarında, okluzal travmasız deney hayvanlarına göre, rutin kullanılan bazı laboratuar hormon ve enzim seviyelerinde değişimler gözlenmiştir. Periodontal hastalıklı olsun veya olmasın, okluzal travmaya maruz kalan deneklerde okluzal travmasız deneklere göre, 7. günde kortizol seviyesinde artış saptanmıştır. Okluzal travmalı gruplarda, ilk birkaç gün içinde GH seviyesinde artış ve 30. günde ise periodontal dokuları sağlıklı ve hastalıklı okluzal travmalı her iki grupta da ortalama GH seviyesi başlangıç değerine göre anlamlı birIV azalma göstermiştir. Periodontal dokuları sağlıklı ve hastalıklı okluzal travmalı her iki grupta da ortalama ALP seviyesi, 3. günde her iki travmasız gruba göre daha alt sınır değerlerde gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY In this thesis, in rabbits with periodontal tissues are healthy and experimental periodontal disease after occlusal trauma has been formed in blood samples, Alkaline phosphatase ( ALP ), Aspartate aminotransferase ( AST ), Alanine aminotransferase ( ALT ), Creatine Kinase ( CK ) and Lactate dehydrogenase ( LDH ) enzymes and the changes in the levels of Cortisol, Growth hormone ( GH ), Parathormone ( PTH ), Thyroid-stimulating hormone ( TSH ), Free Thyroxine ( T4 ) and Adrenocorticotropic hormone ( ACTH ) hormones have been investigated. In this study, 40 Adult- Male-New Zelland species rabbits were divided into four groups. The first group consisted of the rabbits whose periodontal tissues are healty and without occlusal trauma. The second group consisted of the rabbits whose periodontal tissues are healty and with occlusal trauma. The third group consisted of the rabbits whose periodontal disease and without occlusal trauma, and the last group consisted of the rabbits whose with periodontal disease and with occlusal trauma. Ligatür wire, elastic rondel and cotton ligatures were placed around the neck of the mandibulary anterior teeth of rabbits in 3 rd and 4 th group, and periodontal disease was formed. In order to form occlusal trauma, high methalic crowns prepared specially were used. Clinical findings were evaluated on the begining day, in the 1 st week, in the 3 rd week and in the 12 th week and blood samples were evaluated by taking them on the begining day, on the 1 st day, on the 3 rd day, on the 7 th day, on the 30 th day and on the 90 th day. In the result of this study, the changes in values of some laboratory hormones and enzymes used routinely were observed in occlusal trauma subjects in terms of subjectsVI without occlusal trauma. Increase in Cortisol level was determined in subjects with occlusal trauma on the 7 th day in terms of subjects without occlusal trauma whether they have periodontal disease or not. Increase in GH level in several days in groups with occlusal trauma and in both groups, medium GH level in subjects with periodontal healthy and disease and occlusal trauma showed a significant decrease in terms of the begining level on the 30 th day. In both groups with periodontal healthy and disease and occlusal trauma, medium ALP level was observed at lower limit values in terms of both group without occlusal trauma on the 3 rd day.