Sivas ili merkezinde bulunan sivrisinek türlerinin tespiti ve habitatlarının araştırılması
Determination of the species of the mosquitos in the city centre of Sivas and researching of their habitats
- Tez No: 138356
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ÇELİKÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Parazitoloji, Parasitology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Çalışmamızda, Sivas il merkezindeki sivrisinek türlerinin tespiti ve habitatlarının belirlenmesi amaçlandı. Çalışma bölgemizde sivrisinek faunasının belirlenmesi için yapılan araştırmalar sonucunda 594 sivrisinek, incelendi ve 3 cinse (Culex, Aedes, Culiseta) ait 11 türün varlığı belirlendi. Bunlardan Culex pipiens, Aedes mariae ve Culiseta longiareolata türlerinin mevsimsel değişim göstermekle birlikte baskın türler olduğu tespit edildi. Çalışma bölgesinde tespit edilen türlerin bahçe havuzu, kanal, çeşme kenarı, çeşme havuzcuğu, hayvan ayak izi gibi yerlerdeki su birikintilerini tercih ettikleri ve bu habitatlann sivrisinek populasyonlarına olan katkıları değerlendirildiğinde yoğunluk sırasına göre bahçe havuzu, çeşme kenarı, su birikintileri, kanal habitatları şeklinde sıralandığı gözlemlendi. Mayıs 2001 - Mayıs 2002 çalışma dönemi boyunca bahçe havuzu, çeşme kenarı, hayvan ayak izi gibi yerlerdeki su birikintileri, kanal gibi habitatlardan örneklemeler yapıldı. Örneklemelerde larva-pupa ve ergin populasyon büyüklüğünün ilkbahar ve yaz dönemlerinde arttığı, sonbahar ve kış aylarında ise bu türlerin üç yaşam evresinde (larva, pupa, ergin) bir düşüş olduğu gürüldü. Üreme-gelişme habitatlarında suyun fıziko-kimyasal özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yapılan ölçümlerde; türlerin sucul evrelerinin habitat su dinamizmine bağlı mevsimsel olarak değişen şartlara adaptasyon gösterdiği, tolerans sınırlarının geniş olduğu, değişik fiziksel ve kimyasal özelliklere sahip su ortamlarında populasyonlarını devam ettirebilecekleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study was to determine of mosquito species and their habitats was aimed in the centre of Sivas. The results of the research which was done to determine the mosquito fauna in the area of our study showed that eleven species relating to genus (Aedes, Culex, Culiseta) population at Culex pipiens, Aedes mariae, Culiseta longiareolata species showed seasonal changing and they were also dominant species. The species determined in the area prefered the habitats like garden pools, channels, fountation edges, animal footprints and water masses. When the effect of habitats on the population of mosquito were considered, mosquitoes prefered garden pools, fountation edges, water masses and channel habitats respectively. During the study, the samples were collected from habitats such as garden pools, fountation edges, animal footprints and water masses. While larva, pupa and adult population dimensions increased during spring and summer, they reduced during winter and autumn. According to the measurements of determine the chemical particularity of the water in habitats, larva and pupa were able to show the adaptation to the season changing conditions and preserved their vitality in different water conditions.