Sivas ili merkezindeki 13. yüzyıl dinî mimari yapılarda bulunan yazıların hat sanatı bakımından değerlendirilmesi
Evaluation of inscriptions of religious architectural structure of 13th century in center of Sivas in terms of calligraphy
  1. Tez No: 705199
  2. Yazar: ZEYNEP MERGEN KANSIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk-İslam Sanatları Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Türk İslam Sanatları içerisinde en önemli yere sahip olduğu kabul edilen hat sanatı İslam tarihinin erken dönemlerinde oluşmaya başlamıştır. Farklı milletler İslamiyet'i benimsediklerinde Kur'an-ı Kerim metnine verdikleri önem sebebiyle Arap yazısına da önem vermiş ve hat sanatını kendi anlayış ve kültürleri ile harmanlayarak bu sanatın yeni bir mecrada yol almasına vesile olmuşlardır. 13. yüzyılda Anadolu'da inşa edilen dinî ve sivil mimari yapılarda hat sanatı hem epigrafik hem dekoratif amaçlı olarak taş, ahşap, çini, mermer gibi çeşitli malzemelere işlenmek suretiyle bolca kullanılmıştır. Sivas ili merkezinde 13. yüzyılda inşa edilmiş ve günümüze kadar gelmiş Şifâiye Medresesi (1219), Gök Medrese (1271), Çifte Minareli Medrese (1271) ve Burûciye Medresesi'ndeki (1271) kitabelerde kûfi, ma'kılî ve Selçuklu celi sülüsü yazı türleri kullanılmıştır. Bu yazı türleri mimaride, Büyük Selçuklu mimarisinde uygulanan şekillerinden az da olsa farklılaşarak Anadolu'da yeni bir anlayışla uygulanmıştır. Sivas ili merkezindeki bu yapılarda bulunan yazıların incelenmesi dönemin hat sanatı anlayışını daha iyi anlamamıza fayda sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
İslamic calligraphy, which is considered to have the most important place among Turkish-Islamic Arts, started to form in the early periods of Islamic history. When different nations adopted Islam, they gave importance to the Arabic script due to the importance they gave to the text of the Qur'an, and by blending the art of calligraphy with their own understanding and cultures, they were instrumental in this art to take a new course. In the religious and civil architectural structures built in Anatolia in the 13th century, Islamic calligraphy was used abundantly for both epigraphic and decorative purposes by being processed on various materials such as stone, wood, tiles and marble. Kûfic, ma'kılî and Seljuk thuluth scripts were used in the inscriptions in Şifaiye Madrasah (1219), Gök Madrasah (1271), Çifte Minareli Madrasah (1271) and Burûciye Madrasah (1271), which were built in the city center of Sivas in the 13th century and have survived to the present day. These writing types were applied in architecture in Anatolia with a new understanding, differing slightly from the forms applied in the Great Seljuk architecture. Examining the inscriptions on these structures in the center of Sivas will help us to understand better the calligraphy of this period.