Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nde okuyan ve il merkezinde özel yurtlarda kalan bayan öğrencilerin sosyo-ekonomik ve dini yapılarına sosyolojik bir yaklaşım
A sociological and socio-economical approach to religious structures of female students attending to Sivas Cumhuriyet University and staying in private dormitories present in the city center
- Tez No: 263562
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DURMUŞ TATLILIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nde okuyan ve şehir merkezinde özel yurtlarda kalan bayan öğrencilerin demografik bilgilerini, sosyo-ekonomik ve dini yapılarını irdeleyen ve bunları karşılaştırmalı olarak ele alan bir araştırmadır. Araştırmanın örneklem grubu Cumhuriyet Üniversitesinde okuyan ve özel yurtlarda barınan 200 bayan öğrenciden oluşmaktadır.Araştırmamız giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümü; araştırmada karşılaşılan problemler, araştırmanın amacı ve önemi, araştırmanın varsayımları, sınırları, araştırmanın yöntemleri, temel kavramları kısmından oluşmaktadır. Birinci bölümde; gençlik, üniversite gençliğinin tanımı ve özellikleri, din, dini inanç, dini davranış, gençlik ve din, aile ve din, din ve ekonomi, sosyalleşme ve bütünleşme kavramlarına yer verdik. İkinci bölümde; Sivas ili hakkında bilgiler ve Sivas'ta bulunan yükseköğrenim kız öğrenci yurtları hakkında genel bilgiler verdik. Üçüncü bölümde; araştırmada elde edilen bulgular ve yorumları, sonuçların özeti ve öneriler mevcuttur.
Özet (Çeviri)
This study investigates and compares demographic information and socio-economic and religious structures of female students attending to Sivas Cumhuriyet University and staying in private dormitories in the city center. Sample group of the study consists of 200 female students attending to Cumhuriyet University and staying in private dormitories.Our investigation is composed of the introduction plus three sections. Introduction section contains following parts; problems faced in the investigation, objective and importance of the investigation, methods and principal concepts. We gave place to youth, definition and properties of university youth, religion, religious belief, family and religion, religion and economy, socialization and integration at the 1st section. 2nd section includes general information about Sivas province and higher education female student dormitories in Sivas. Findings obtained from the study and their explanations, summary of the results and suggestions are present in the 3rd section.