Meme kanserli hasta ve eşlerin yaşam doyumları, duygu kontrol düzeyleri ve evlilik uyumlarının mastektomi öncesi ve sonrası karşılaştırılması
The comparison of marital adjustment, emotional control level and life satisfaction of the patients with breast cancer and their husbands after and before mastectomy
  1. Tez No: 138360
  2. Yazar: AYŞE OKANLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE EKİNCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
V ÖZET Bu araştırma, meme kanserli hasta ve eşlerinin yaşam doyumu, duygu kontrol düzeyi ve evlilik uyumlarının mastektomi öncesi ve sonrası karşılaştırılması amacı ile ön test - son test tek grup karşılaştırmalı tanımlayıcı araştırma modeli olarak yapılmıştır. Araştırma Erzurum ili Devlet Hastanesi ve Atatürk Üniversitesi Süleyman Demirel Tıp Merkezi Aziziye Araştırma Hastanesi Kadın Cerrahi kliniklerinde yapılmıştır. Veriler 20 Ocak 2002 - 7 Ocak 2003 tarihleri arasında, 38 hasta ve eşlerinden toplanmıştır. Verilerin toplanmasında; araştırmacı tarafından hazırlanan soru formu ile Diener ve arkadaşları tarafından geliştirilen, Köker tarafından Türkçe'ye uyarlanan Yaşam Doyumu Ölçeği, Watson ve Greer'in geliştirdiği Okyanüz'ün Türkçe ye uyarladığı Courtauld Duygu Kontrol Ölçeği, Locke ve Wallace tarafından geliştirilen Tutarel'in geçerlik ve güvenirliğini yaptığı Evlilik Uyumu Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde yüzdelik, Mann Whitney -U, Kruskall Wallis, Pearson korelasyon analizi ve bağımlı gruplarda t testi kullanılmıştır. Araştırma kapsamına alman hastaların % 55.3'ü 35-44 yaş grubunda, %78.9' unun ilkokul mezunu ve % 92.1' inin çalışmadığı belirlenmiştir. Hastaların % 52.6' sı tanısını bilmemektedir. Hasta eşlerinin % 52.6'sı 35-44 yaş grubunda, % 52.6' sı ilkokul, %21.1'i yüksekokul mezunu ve %52.6' sı serbest meslek sahibidir. Hastaların mastektomi sonrası eşlerinden destek alma durumları ile yaşam doyumu ve evlilik uyumu puan ortalamaları arasında istatistiksel yönden farklılık olduğu belirlenmiştir (p< 0.05). Hastaların mastektomi sonrası yeni görünümü ile ilgiliVI duygularıyla yaşam doyumu ve duygu kontrol ölçeği puan ortalamaları arasındaki fark anlamlı bulunmuştur (p< 0.05). Hastaların ve eşlerinin mastektomi öncesi ve sonrası yaşam doyumu ve evlilik uyumu puan ortalamaları arasındaki farkın istatistiksel yönden önemsiz olduğu, duygu kontrol düzeyleri arasında ise mastektomi öncesi ve sonrası istatistiksel yönden önemli bir farklılık olduğu belirlenmiştir. Ölçekler arasında yapılan korelasyon analizi sonucunda; hasta ve eşlerinin yaşam doyumu ile evlilik uyumu arasında pozitif yönde önemli bir ilişki bulunmuştur. Hastaların yaşam doyumu ile duygu kontrol düzeyleri arasında negatif doğrultuda önemli bir ilişki olduğu saptanırken, eşlerin yaşam doyumu ile duygu kontrol düzeyleri arasındaki ilişkinin önemsiz olduğu belirlenmiştir. Ayrıca hastaların evlik uyumu ile duygu kontrolü arasında negatif yönde önemli bir ilişki olduğu saptanmıştır. Bu araştırma sonucunda elde edilen bulgular, mastektomi ameliyatının hasta ve eşinin duygu kontrol düzeylerini etkilediğini göstermektedir. Mastektomi sonrası hastaların evlilik uyumu ve yaşam doyumu üzerinde eş desteğinin oldukça önemli olduğu görülmüştür. Bu sonuçlar doğrultusunda hemşirelik girişimlerinin hasta ve eşinin gereksinimlerine cevap verecek şekilde düzenlenmesi, meme kanserli hasta ve eşlerine duygularım açıkça ifade edebilmeleri için danışmanlık yapılması ve eşlerin hastalığın her aşamasında özellikle de mastektomi sonrasında eşine destek olması için bilgilendirilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
VII SUMMARY The comparison of marital adjustment, emotional control level and life satisfaction of the patients with breast cancer and their husbands after and before mastectomy. This research was carried out comparative design, to compare marital adjustment, level of e motional control and life satisfaction of the patients w ith breast cancer and their husbands after and before mastectomy as descriptive and pretest-postest single group with. The research was conducted in woman surgery clinics of Atatürk University Süleyman Demirel Medical Centre Aziziye Research Hospital and Erzurum State Hospital. The data were collected from 38 patients and their husbands between 20thJanuary 2002 and 7th January 2003. Questionnaire form prepared by the researcher, life satisfaction scale developed by Diener et all and adopted to the Turkish by Köker, Courtauld Emotional Control Scale developed by Watson and Greer, and adapted to the Turkish by Okyanüz, Marital Adjustment Scale the reliability and currency of which provide by Tutarel and developed by Locke and Wallace were used in the collection of data. It was determined that 55.3 % the patients included in the research was in 35-44 age group, 78.9 % of them was primary school graduate, %92.1 of them did not work, and 52.6 % of the patients did not known their disease's diagnosis. The patient's husbands 52.6 % of them was primary school graduate, %21.1 of them was higher school graduate and 52.6 % of them were between employments.