Hormon tedavisi kullanan prostat kanserli hastaların ve bakım verenlerinin destekleyici bakım gereksinimlerinin tanımlanması
Description of supportive care needs of prostate cancer patients and caregivers using hormone therapy
- Tez No: 733553
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Onkoloji, Nursing, Oncology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Onkoloji Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Çalışma hormon tedavisi kullanan prostat kanserli hastalar ve bakım verenlerinin destekleyici bakım gereksinimlerinin tanımlanması amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 12.10.2021-01.02.2022 tarihleri arasında 18 yaş üstü ve Türkçe konuşabilen, hormon tedavisi alan prostat kanserli hastalar ve bakım verenleri olmak üzere 130 kişi ile yüz yüze gerçekleştirilmiştir. Çalışma için İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Girişimsel Olmayan Araştırmalar Etik Kurulu'ndan izin alınmıştır. Çalışmaya Karnofsky performans skalası değeri %20 ve altı olan hastalar, hastasına dönüşümlü olarak bakım verenler ve hormon tedavisi almamış olan hastalar ve bakım verenleri dahil edilmemiştir. Çalışma verilerin toplanmasında hastalar için; Hasta tanıtıcı özellikler formu, Karnofsky Performans Skalası, Destekleyici Bakım Gereksinimleri Ölçeği Kısa Türkçe Formu (DeBGÖ-KF 29Tr) Ölçeği, bakım verenler içinse; Bakım Veren Tanıtıcı Bilgi Formu, Kanser Tanısı Konan Hastaların Eşleri Ve Bakım Vericileri İçin Destekleyici Bakım Gereksinimleri Ölçeği ile değerlendirilmiştir. Çalışmada kullanılan ölçeklerin güvenilirliklerinin kontrolü için güvenilirlik analizleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler, IBM SPSS 25 programı ile uygun şekilde istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to define the supportive care needs of prostate cancer patients and their caregivers using hormone therapy. Patients that diagnosed with cancer between 12.10.2021 and 01.02.2022, patients over the age of 18 who can speak Turkish, receiving hormone therapy, and their caregivers were included in the study and face-to-face interviews were conducted with 130 patients. Permission for the study was obtained from the Non-Interventional Research Ethics Committee of Izmir Dokuz Eylul University. Have a Karnofsky performance scale value of 20% and below patients and those who caregivers to their patients on a rotating basis, those who did not receive hormone therapy, and their caregivers were not included in the study. For patients in the collection of study data; Patient descriptive characteristics form, Karnofsky Performance Scale, Supportive Care Needs Scale Short Turkish Form (DeBGÖ-SF 29Tr) scale, for caregivers; The Caregiver Introductory Information Form was evaluated using the Supportive Care Needs Scale for Spouses and Caregivers of Patients Diagnosed with Cancer. Obtained data were used in statistical analysis in IBM SPSS V25 program.