Erken daimi dişlenme döneminde yanlış prognatilerin jasper jumper apareyi ile tedavisi
The treatment of false and pseude prognathie with jasper jumber appliance at the early permanent dentition
  1. Tez No: 138359
  2. Yazar: BERRİN USTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL CEYLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmada hafif iskeletsel Sınıf III anomalisine sahip bireylerde modifiye Jasper Jumper apareyi ile yapılan tedavi sonucunda diş, çene, yüz sisteminde meydana gelen değişimlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızın materyalini, ortalama yaşları 14.1 yıl olan 16 yanlış prognatili ve ortalama yaşları 13.5 yıl olan 17 yalancı prognatili bireyden tedavi öncesi ve sonrasında standart şartlarda alınan lateral sefalometrik filmler ve ortodontik modeller oluşturmaktadır. Pubertal büyüme atılımı devam eden, şiddetli kraniofasiyal anomali göstermeyen hafif iskeletsel Sınıf III anomalili bireyler, iskeletsel Sınıf II anomalilerin tedavisinde rutin olarak kullanılan Jasper Jumper apareyi modifiye edilerek üst kanin ve alt birinci büyük azı dişleri arasına uygulanmak suretiyle tedavi edilmiştir. Tedavi süresi 2-14 ay arasında değişmekte olup ortalama tedavi süresi 4.8 aydır. Yanlış ve yalancı prognati gruplarında cinsler arası farklılıkların önem düzeylerini belirlemek için uygulanan varyans analizi sonucunda önemli bir cinsiyet farklılığı bulunmadığından kız ve erkek grupları birleştirilmiştir. Aynı gruplarda tedaviye bağlı olarak meydana gelen grup içi değişimleri değerlendirmek için eşleştirilmiş t testi, iki grup arasındaki gruplar arası farklılıkları değerlendirmek için de Student's / testi uygulanmıştır.IV İstatistiksel analizler sonucunda tedaviye bağlı olarak her iki grupta da önemli dişsel ve iskeletsel değişimler olduğu, gruplararası farklılıkların ise önemli düzeyde olmadığı bulunmuştur. Modifıye Jasper Jumper apareyi ile tedavi sonucunda her iki grupta da üst çenenin ve üst dentoalveoler yapıların sagittal yönde önemli düzeyde öne doğru hareket ettiği, çeneler arası ilişkinin düzeldiği, alt çenede ise daha ziyade dentoalveoler düzeyde değişiklikler meydana geldiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY The aim of this study is to examine the changes in tooth, jaw and facial structure of the subjects with borderline skeletal Class III anomaly by means of the modified Jasper Jumper treatment. The material of the study includes pretreatment and post treatment lateral cephalometric films and orthodontic models of 16 subjects with false prognathic whose average age is 14.1 years and 17 subjects with pseudo prognathic whose average age is 13.5 years. The subjects in the study have borderline skeletal Class III anomaly that does not have severe craniofacial disorders and all of them are in pubertal growth spurt. Jasper Jumper appliance, which is routinely used for the treatment of the skeletal Class II anomalies, was modified and applied between the upper canine and the lower first molar for the treatment of the subjects. The period of the treatment varied between 2 and 14 months but the average period of treatment was 4.8 months. Analysis of variance was applied to determine whether there were gender differences for both false prognathic and pseudo prognathic groups, but no significant gender differences were found, so the groups were pooled. The paired-f test was applied to evaluate the treatment changes in the false and pseudo prognathic groups, while the student's-/ test was applied to evaluate the differences between the groups. As a result of statistical analyses it was found that significant dental and skeletal changes occurred in both groups depending on the treatment and that the differences between the groups were not significant.VI It was observed that the maxilla and the upper dentoalveolar structure moved forward in sagittal direction at a significant level in both groups after modified Jasper Jumper treatment. A significant improvement in the anteroposterior jaw relationship was registered. The majority of the changes in the lower jaw were at dentoalveolar level.