Binicilik sporunda doğru oturuş, uyarı ve yardımların binicilik hissiyatının gelişimine etkileri
The effects of correct seat and aids to the improuement feeling of riding in equestrian sport
  1. Tez No: 138367
  2. Yazar: ALİ FUAT ÜNVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
-67- ÖZET Temelinde barındırdığı doğa ve hayvan sevgisi sayesinde bir yaşam biçimi olan binicilik sporu; bireyin, yeryüzünün en soylu varlıklarından biri olan at ile birbirlerini tanıyarak, etkileyerek ve nihayette tamamlayarak oluşturdukları uyumu, kendilerini izleyenlere en estetik biçimde sundukları bir sanat olarak tarif edilebilir. Biniciliği aynı zamanda, at ve binicinin sahip oldukları kudret ve maharetleri sanatsal bir gösteriye dönüştürme süreci içerisinde, evrensel doğrulardan azami suretle istifade eden ve sürekli kendini geliştirme gayreti içerisinde olan bir bilim olarak da tanımlamak mümkündür. Dolayısıyla sadece bir spor olarak değil aynı zamanda bir sanat ve bilim olan binicilikte başarıya giden yol araştırma, inceleme, kavrama ve uygulamadan geçmektedir.. Binicilik hissiyatının gelişiminde esas faktör olan at ve binici arasında sağlanması ve geliştirilmesi gereken doğru bir iletişim ve etkileşim için çoğu binici ve antrenörler, atın fiziksel ve zihni fonksiyonlarını öğrenerek, bunları etkilemek için bir çok yöntemi uygulamaya çaba sarf ederken, at üzerinde onu hissetmeye başlayabilmek için ilk ve en önemli konunun DOĞRU OTURUŞ olduğuna gerektiği kadar önem vermemektedirler. Bu çalışmada; binicilik sporuna gönül veren, bu sporda büyük basanlar elde etmeyi hedefleyen tüm yıldız, genç, yetişkin ve usta biniciler ile bu binicileri eğiten antrenörler için, doğru oturuşun başarıya giden yolda ne kadar büyük bir önceliğe ve öneme sahip olduğu vurgulanarak, oturuşta binici uzuvlarının konum ve işlevleri üzerine yoğunlaşmak, temel uyan ve yardımlar ile yardımcı uyan ve yardımların doğru ve etkili olarak nasıl kullanılması gerektiği konusunda bilgi ve uygulamadaki detaylan tespit etmek amaçlanmıştır. Ülkemizdeki lisanslı binicilerin ve antrenörlerin sayısı, yetişme ve yetiştirilme şekilleri dikkate alındığında sonuç itibarıyla bilimsel olarak68 uygulanacak ve sonuç alınacak bir çoğunluk bulunmadığından anket uygulanamamıştır. Ancak araştırmada, verilerin toplanmasında tarama ve deneme metotları uygulanmış olup, yurt içi ve yurt dışında bilimsel anlamda eğitim görmüş olan II. ve III. Kademe antrenörler ile görüşme ve mülakatlar yapılmıştır. 1990-2000 yıllan arasında binicilik sporunun olimpik branşlarının doğduğu ve geliştiği ülkelerden; İtalya, Fransa, Almanya, İngiltere, Hollanda, Belçika'da yapılan araştırma, gözlem ve belgesel tarama ile binicilik sporu eğitim altyapılarına yönelik mülakatlardan faydalanılmıştır. Elde edilen tüm bilgi ve gözlemler ülkemizde binicilik sporunun bilimsel olarak yapıldığı yegane kurum olan Askeri Binicilik Okulu Atlı Spor Eğitim Merkez Komutanlığı'nda görev yapan tüm genç, yetişkin ve usta binicilerin eğitim süreçlerine dahil edilerek uygulanmış ve önemli gelişmeler elde edilmiştir. Konu ile ilgili olarak bir çok yabancı kaynak da taranarak, elde edilen bilgilerden hareketle teorik bir çerçeve oluşturulmuş, bilgi ve uygulamadaki tereddüt ve farklılıkları gidermek amacıyla tespit edilen konunun binicilik sporundaki anlam ve önemi vurgulanmış olup, doğru ouruş ile uyan ve yardımların doğru olarak uygulanmasının, binicilik hissiyatının gelişimine olumlu etkiler sağladığı sonucuna varılmıştır..
Özet (Çeviri)
-69- SUMMARY Based on the rule of loving animals and the nature, and being a lifestyle equestrianism can be defined as an art that a person and a horse represent the harmony between them in a very aesthetic way. Knowing, affecting and finally supplementing each other form this harmony. Besides, it is also possible to define equestrianism as a science transforming the might and the abilities that the rider and the horse possess into an artistic show, while benefiting from the universal truths and continually tries to improve itself. So being not only a sports event but also science and art, the road that goes to success passes from investigation, analysis, comprehension and practice in equestrian. Many trainers and riders do not pay attention enough to the importance of CORRECT SEAT that has a vital priority to provide and improve the relationship between the rider and his horse. Nevertheless, only the rider can feel his horse who seats over his horse correctly and only the rider can effect his horse who can feel his horse and only the rider can do what he wants who can effect his horse in harmony. In this study, it's pointed out for all categories of riders and their trainers who like this sport and have big aim of successes that correct seat has a great importance and priority on the way of victory. When number of licensed riders/trainers in our country and training methods are taken into consideration, questionnaire could not be applied due to the lack of a majority to be applied scientifically. However, during data gathering in the research, survey and trail methods are applied and in home and abroad and interviews are made with II. and in grade trainers whom trained scientifically. Between 1990-2000, interviews regarding research, observation and survey of riding sports training infrastructure performed in Italy, France,70 Germany, England, Holland, Belgium (countries that the Olympic riding is born and developed) are used and benefited. All knowledge and observations gathered are applied by including them in training processes and essential developments are obtained by all young, mature and skilful riders working for Command of Military Riding School Horse Riding Sports Training Center which is unique in riding sports in our country. A theoretical framework is formed by investigating various foreign resources and knowledge obtained, to avoid hesitation and differences in knowledge and application, importance and meaning of the determined subject is emphasized and the conclusion has obtained that the correct seat and the correct application of the aids have positive contributions to improvement of feeling in riding.