Antik çağdan modern olimpiyatlara binicilik sporu ve Türk biniciliğinin olimpik gelişimi
Equestrian sport from ancient world to modern olympics and olympic development of Turkish equestrianism
  1. Tez No: 191076
  2. Yazar: ALİ FUAT ÜNVER
  3. Danışmanlar: PROF. FAİK İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZETANT K ÇAĞDAN MODERN OL MP YATLARA B N C L K SPORU VETÜRK B N C L Ğ N N OL MP K GEL Ş MÜnver,A.FuatDoktora, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim DalıTez Danışmanı: Prof.Dr.Faik MAMOĞLUKasım-2006Bu çalışmanın amacı, antik çağdan günümüze kadar olan süre içerisinde atın sportifamaçlı kullanıldığı dönemlere yoğunlaşarak, modern olimpiyat oyunlarının başlangıcı ilebirlikte binicilik sporunun olimpik branşlarını açıklamak ve aynı dönemde Türkbiniciliğinin olimpik gelişimini incelemektir. Çalışma, Atatürk'ün gösterdiği hedefdoğrultusunda tarihini bilen, koruyan ve ondan aldığı güçle yalnızca evrensel doğrulardanhareket ederek, aklın ve pozitif bilimlerin ağır bastığı çağdaş bir spor eğitim ve öğretimanlayışını benimsemiş, disiplinli ve istikrarlı bir çalışma ile uygarlık düzeyinde hak ettiğiyeri alma idealine yönelik bir milli binicilik vizyonunun oluşturulabilmesi için, biniciliksporunun ulusal ve evrensel gelişiminin doğru olarak kavranabilmesi açısından önemtaşımaktadır.Antik çağ boyunca at ve atlı araba yarışmaları olarak gelişen binicilik sporununolimpik serüveni, 1912 Stockholm Olimpiyat Oyunlarından itibaren modern olimpiyatlarile bütünleşerek, At Terbiyesi, Engel Atlama ve 3 Günlük Yarışma branşlarında yolunadevam etmektedir.Türkiye Cumhuriyetin kuruluşu ile birlikte büyük bir gelişme göstererek 1960'lıyıllara kadar bu sporunda söz sahibi ülkeler ile rekabet edebilmiş Türk biniciliği, bu günekadar toplam dört olimpiyat oyununa iştirak etmiş olup, bunlar 1936 Berlin, 1948 Londra,1956 Stockholm ve 1960 Roma Olimpiyatlarıdır. 1960 Roma Olimpiyatları ülkemizinkatıldığı en son olimpiyat oyunları olup, günümüze kadar yaşadığı birçok olumsuzluklarnedeniyle ata sporumuz hızla gerilemiş, zaman içerisinde çağdaş ve milli sportifpolitikaların üretilememesi veya uygulanamaması, at ve atlı sporların tarihi süreçiçerisindeki sosyal ve kültürel değerlerinin nerede ise tamamen yitirilmesine nedenolmuştur. Ülkemizde daha geniş kitleler tarafından yapılmakta olan bazı spor dalları ilekıyaslandığında binicilik sporunun olimpik gelişimi, branşları ve uygulama esaslarınınneler olduğu, Türk halkının büyük bir çoğunluğu tarafından bilinmemektedir. Literatürdebirçok olimpik spor dalına ait bilgilere ulaşılabilirken, binicilik sporunun olimpikgelişimine yönelik yeterli oranda kaynak mevcut değildir.Ülkemizde binicilik sporunun uygulanmasında karşılaşılan tanıtım veyaygınlaştırma, okullaşma, eğitim ve öğretim, kitap-yayın, yerli at üretimi, yönetim veplanlama gibi temel sorunların bilimsel bir yaklaşımla çözümüne ihtiyaç duyulmaktadır.Biniciliğimizin, tıpkı tarihinde olduğu gibi yeniden bir halk sporu olarak tanımlanabilmesi,ulusal ve uluslararası arenada hak ettiği yeri alabilmesi için, çağdaş ve milli politikalarınüretilip istikrarla uygulanabileceği bir ?Ulusal Binicilik Okulu? yaklaşımının, vakitkaybedilmeksizin gündeme alınması gerekliliği ortadadır.
Özet (Çeviri)
ÖZETANT K ÇAĞDAN MODERN OL MP YATLARA B N C L K SPORU VETÜRK B N C L Ğ N N OL MP K GEL Ş MÜnver,A.FuatDoktora, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim DalıTez Danışmanı: Prof.Dr.Faik MAMOĞLUKasım-2006Bu çalışmanın amacı, antik çağdan günümüze kadar olan süre içerisinde atın sportifamaçlı kullanıldığı dönemlere yoğunlaşarak, modern olimpiyat oyunlarının başlangıcı ilebirlikte binicilik sporunun olimpik branşlarını açıklamak ve aynı dönemde Türkbiniciliğinin olimpik gelişimini incelemektir. Çalışma, Atatürk?ün gösterdiği hedefdoğrultusunda tarihini bilen, koruyan ve ondan aldığı güçle yalnızca evrensel doğrulardanhareket ederek, aklın ve pozitif bilimlerin ağır bastığı çağdaş bir spor eğitim ve öğretimanlayışını benimsemiş, disiplinli ve istikrarlı bir çalışma ile uygarlık düzeyinde hak ettiğiyeri alma idealine yönelik bir milli binicilik vizyonunun oluşturulabilmesi için, biniciliksporunun ulusal ve evrensel gelişiminin doğru olarak kavranabilmesi açısından önemtaşımaktadır.Antik çağ boyunca at ve atlı araba yarışmaları olarak gelişen binicilik sporununolimpik serüveni, 1912 Stockholm Olimpiyat Oyunlarından itibaren modern olimpiyatlarile bütünleşerek, At Terbiyesi, Engel Atlama ve 3 Günlük Yarışma branşlarında yolunadevam etmektedir.Türkiye Cumhuriyetin kuruluşu ile birlikte büyük bir gelişme göstererek 1960?lıyıllara kadar bu sporunda söz sahibi ülkeler ile rekabet edebilmiş Türk biniciliği, bu günekadar toplam dört olimpiyat oyununa iştirak etmiş olup, bunlar 1936 Berlin, 1948 Londra,1956 Stockholm ve 1960 Roma Olimpiyatlarıdır. 1960 Roma Olimpiyatları ülkemizinkatıldığı en son olimpiyat oyunları olup, günümüze kadar yaşadığı birçok olumsuzluklarnedeniyle ata sporumuz hızla gerilemiş, zaman içerisinde çağdaş ve milli sportifpolitikaların üretilememesi veya uygulanamaması, at ve atlı sporların tarihi süreçiçerisindeki sosyal ve kültürel değerlerinin nerede ise tamamen yitirilmesine nedenolmuştur. Ülkemizde daha geniş kitleler tarafından yapılmakta olan bazı spor dalları ilekıyaslandığında binicilik sporunun olimpik gelişimi, branşları ve uygulama esaslarınınneler olduğu, Türk halkının büyük bir çoğunluğu tarafından bilinmemektedir. Literatürdebirçok olimpik spor dalına ait bilgilere ulaşılabilirken, binicilik sporunun olimpikgelişimine yönelik yeterli oranda kaynak mevcut değildir.Ülkemizde binicilik sporunun uygulanmasında karşılaşılan tanıtım veyaygınlaştırma, okullaşma, eğitim ve öğretim, kitap-yayın, yerli at üretimi, yönetim veplanlama gibi temel sorunların bilimsel bir yaklaşımla çözümüne ihtiyaç duyulmaktadır.Biniciliğimizin, tıpkı tarihinde olduğu gibi yeniden bir halk sporu olarak tanımlanabilmesi,ulusal ve uluslararası arenada hak ettiği yeri alabilmesi için, çağdaş ve milli politikalarınüretilip istikrarla uygulanabileceği bir ?Ulusal Binicilik Okulu? yaklaşımının, vakitkaybedilmeksizin gündeme alınması gerekliliği ortadadır.ABSTRACTEQUESTRIAN SPORT FROM ANCIENT WORLD TO MODERN OLYMPICS ANDOLYMPIC DEVELOPMENT OF TURKISH EQUESTRIANISMÜnver,A.FuatPh D, Science of Physical Education and Teaching of SportThesis Consultant: Prof.Dr.Faik MAMOĞLUNovember-2006The main goal of this study is to define the beginning of modern Olympic sports andOlympic branches of equestrianism along with the development of Turkish equestrianismfrom the ancient world to the modern world today by concentrating on the sportive usage ofhorses. This study outlines an important concept that assists in understanding the correctuniversal and national development of Turkish equestrianism following the direction ofAtaturk?s ideology as: know your history, protect it and the strength you get from it, alsoact from universal realities, intelligence, and positive science that adopts contemporarysport education and teaching in both disciplined and consistent study that ideally will takeit?s deserved place to create a national equestrianism vision.The Olympic adventure of Equestrianism started with the horse and carriage contestduring the ancient world, and then became part of Modern Olympics beginning with the1912 Stockholm Olympic Games, and is continuing within the Dressage, Show Jumping,and Eventing branches.Turkish Horsemanship has shown significant improvements in conjunction with thefoundation of the modern Republic of Turkey in 1923 and continued its success until the1960s in international arenas. The Turkish Equestrian National Team participated in manyinternational competitions with four Olympic Games; 1936 Berlin, 1948 London, 1956Stockholm and 1960 Rome Olympics. The 1960 Rome Olympics was the last OlympicGames that the Turkish Equestrian National Team participated in; with many detrimentalissues happening after this time, Turkish horsemanship was unable to produce or utilizecontemporary and National sport politics, which consequently almost caused the loss of thesocial and cultural values of horse and horsemanship during this historical period. WhenEquestrianism is compared to other sport branches that are understood by the majority ofthe population in our country, most people are not aware of historical and Olympicdevelopment of Turkish Equestrianism or what its branches and applications are. There arenot enough literature sources for historical and Olympic development of TurkishEquestrianism although there are many for other Olympic sports.It is necessary to produce immediate scientific solutions for the basic problems ofTurkish equestrianism, such as presentation and prevalent schooling, education andteaching, books and publications, domestic horse breeding, management and strategizing.That?s why there is an obvious need to establish a ?National Equestrian School?immediately that will employ both the Contemporary and National sport politics and utilizeit to have Turkish Horsemanship in its rightful status, thus resuming the thought of it beingthe peoples? sport in both National and International arenas, as it previously was recognizedin our history.