Kanatlı embriyolarında deneysel salmonella enteritidis infeksiyonlarına karşı gentamisin ve enrofloksasin'in birarada kullanımının terapötik ve olası toksik etkilerinin değerlendirilmesi
The investigation of therapeutic and possible toxic effects of gentamisin and enrofloxacin combination against experimental salmonella enteritidis infection in embryonated eggs
  1. Tez No: 138383
  2. Yazar: SAEİD AKBARZADEH KOLAHİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA KELEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
81 6. ÖZET Çalışmamızda deneysel enfeksiyon oluşturmak amacıyla embriyolu tavuk yumurtaları soğutulmuş1X 106 CFU/ml Salmonella enteritidis kültürüne tamamen daldırıldı. Oluşan ısı farkından dolayı bakterilerin yumurta kabuğundan içeriye geçişi sağlandı. Kontaminasyon sonrası bu bakterilerin embriyolar üzerinde yaptığı patolojik etkiler araştırıldı. Bu patolojik etkileri önlemek amacıyla gentamisin, enrofloksasin ve gentamisin + enrofloksasin kombinasyonları, yumurtaların hava boşluğundan içeri enjekte ederek ilaçların Salmonella entehtidis'e karşı etkileri incelendi. Bu amaçla 140 adet SPF (Spefik Patojen Free) embriyolu tavuk yumurtası 5 grup oluşturularak incelendi. Birinci grup kontrol grubu olarak alındı. 2., 3.,4. ve 5. gruplarda Salmonella enteritidis kültürü ile deneysel kontaminasyon sağlandı 2. gruba kontaminasyon sonrası herhangi bir işlem uygulanmadı. 3. deney grubuna gentamisin solüsyonu (LO^g/ml), 4. gruba enrofloksasin solüsyonu (0.25 \ıg/m\) ve 5. gruba ise gentamisin + enrofloksasin kombinasyonu (0.5 ng/ml + 0.0125[ag/ml) enjekte edildi. 2. deney grubunda inkübasyonun 2., 4.,7., ve 22. günlerinde Salmonella enteritidis izole edildi. Bu gruptaki yumurtalardan 21. günde canlı civciv elde edilmedi. 3., 4. ve ö.gruplardan canlı civciv elde edildi. Canlı civciv çıkış oranı 5. grupta (%65), 4. grupta (%52) ve 3. grupta (%35 ) olarak saptandı. Bu sonuçlara göre enrofloksasin, Salmonella enteritidis'e karşı daha etkili antibakteryal aktiviteye sahip olduğu ve elde edilen patolojik bulgulara göre gentamisin ile birarada kullanıldığında istenmeyen etkilerde büyük oranda düşüş saptandı
Özet (Çeviri)
82 7. SUMMARY In our study, in order to create experimental infection, the hen egg's with embryo were immersed to cold Salmonella enteritidis suspension 1x 106 CFU/ml. The penetration of bacteria through the eggshell occurred as a result of temperature difference. The pathological effect of these bacteria on the embryos after contamination were investigated. Preventing these pathological effects gentamicine, enrofloxacine, gentamicine, + enrofloxacine combinations were injected to airway of eggs end the effects of thes e drug's against Salmonella enteritidis were observed. For this purpose 140 SPF( Specific Pathogen Free ) hen emryos were divided into 5 groups. The first group was taken as control group. In 2nd, 3th, 4th, and 5th groups experimental contamination was provided with Salmonella enteritidis suspension. After contamination no experimental process was applied to the 2nd group. Gentamicine solutions,0fig/ml), enrofloxacine solution (0,025 jag/ml) and gentamicine + enrofloxacine combination (0,5 (a.g/ml + 0,0125 |j.g/ml) were injected to 3th group 4th group and 5th group respectively. Salmonella enteritidis was isolated in the 2nd experimental group one day 2nd, 4th, 7th and 22th of incubation. No hatching was observed on this 2nd group. Hatching was seen in 3th, 4th, 5th groups and the percentage of hatching as 65%, 52% and 35% in groups 5th, 4th, 3th respestively. According to these result; it was found to be the most effective against Solmonella enteritidis and when it was used with gentamicine, adverse effect decreased signficantly.