3-metilkolantren ile indüklenip metil-di-T-bütilfenon ile promote edilen rat akciğer dokusunda K-ras geni ekson-1 mutasyonları
K-ras gene exon-I mutations in 3-MC induced, BHT promoted mouse lung tissue
  1. Tez No: 138384
  2. Yazar: NESRİN TURAÇLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN SEZGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
VLOZET Kanser, hücresel differansiyon ve maturasyondaki anormallikleri içeren kontrolsüz büyüme olarak tanımlanır. Akciğer kanserleri en sık rastlanılan ve ölüme neden olan kanser tipidir. Bu kanserlerin etyopatogenezmde kimyasal karsinojenler önemli rol oynamaktadır. Çalışma, 3-MC ile BHT'nin iki aşamalı kanser oluşumunda rolünü anlamak ve bu maddelerin K-ras geni eksonl de oluşturacağı muhtemel mutasyonlan değerlendirerek günlük hayatımızda sıkça karşı karşıya kalabildiğimiz kimyasal ajanların insan sağlığını nasıl tehdit edebileceğini vurgulayabilmek amacı ile planlandı Bu çalışmada 50 erkek rat kullanıldı. Bu ratlann 9'una (kontrol) mısır özü yağı, 15'ine 3-MC (Grup I), 12'sine BHT (Grup II), 14'üne hem 3-MC hem de BHT (Grup 111)6 hafta süreyle i.p. olarak uygulandı. Ratlar 26 hafta beklenildikten sonra servikal dislokasyon ile öldürüldü. Takiben akciğerleri sintigrafik, radyolojik ve morfolojik olarak değerlendirildi Bütün grupların akciğer dokusundan DNA izolasyonu yapıldı. Bu DNAlardan, RAS geni ekson 1 amplifikasyonu PCR yöntemi ile gerçekleştirildi. Bunu takiben SSCP yöntemi ile nokta mutasyon taraması yapıldı. Bu çalışmaların sonucunda radyolojik, sintigrafik, morfolojik ve genetik düzeyde ratlann akciğerinde kanser oluşumu tespit edilemedi Ancak ratlara kimyasal maddelerin uygulanım yerinde yumuşak doku kaynaklı sarkom gelişimi tespit edildi Yapılan mutasyon taramasında Ras geni ekson 1 de herhangi bir mutasyon tesbit edilemedi Bu sonuçların ışığı altında immünolojik yetmezliği olan ratlar kullanılarak uygun doz ve zaman çizelgeli 3-MC ve BHT uygulayarak kimyasal karsinojenlerin akciğer kanseri oluşumuna neden olduğu bir modelde çalışmanın uygun olacağı düşünüldü. 59
Özet (Çeviri)
SUMMARY K-ras Gene Exon-1 Mutations in 3-MC Induced, BHT Promoted Mouse Lung Tissue Cancer is defined uncontrolled growth that consists of the abnormality in cellular differentiation and maturation. Lung cancer is the most seen disease and the most cause of the death. Chemical carcinogenesis plays a role in the development of lung cancer. In our study, we aimed to investigate the role of the application of 3- MC and BHT in the development of lung cancer and to detect any mutation at Ras gene exon 1 and to demostrate the hazards of the chemical substances that we come acroos with every day. In this study, fifty male rats were used. Corn oil was applied to nine of those (control group), 3-MC (Group I) was applied to fifteen of those, BHT (GroupII) was applied to twelve of those while 3-MC and BHT (GroupIII) together were applied to fourteen of those intraperitoneally (Lp.). The rats were killed with cervical dislocation at the end of 26 weeks. Then, lung tissues of the rats were evaluated with scintigraphic, radiologic and morphologic methods. DNA isolation was carried out in tissues of the lungs ibllowed by PCR amplification for exonl of Ras gene. Mutational analysis was carried out using SSCP technique. As a result of this study, cancer development has not been detected in lung tissues of the rats were exposed to 3-MC and BHT. However, it has been found that subcutaneous soft tissue sarcomas were detected at the application site of carcinogens. In ras gene exon 1 screening, there is no any mutation has been found in lung tissues of all rats. In conclusion it has been thought that, application of chemical carcinogens that causes to lung cancer to the immune deficient mice and would be the more convenient study. 60