Yumurtaya verilen bisfenol A (BBA)' nın testislerin gelişimi üzerindeki etkilerinin ışık mikroskobik seviyede belirlenmesi
The light microscobic investigation of the effects of in ovo administrated bisphenol A (BPA) on the development of testes
- Tez No: 462500
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH SUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı Bisfenol A (BPA)ʹ nın kanatlı embriyolarında testis gelişimi üzerindeki etkisini belirlemektir. Bu amaçla Isa Brown ırkı yumurtacı tavuklara ait 300 adet döllü yumurta kontrol (K), taşıyıcı kontrol (TK), 50 (D1), 100 (D2), 250 (D3) µg/yumurta BPA olmak üzere 5 gruba ayrıldı. Test solüsyonları inkübasyondan önce yumurta sarısına enjekte edildi. İnkübasyonun 13. 18. ve 21. günlerinde her gruptan 6 adet canlı erkek embriyo elde edilene kadar yumurtalar açıldı. BPA' nın östrojenik ve gelişimsel etkileri belirlemek için tüm histolojik değerlendirmeler ve histometrik ölçümler sol testis doku kesitleri üzerinde gerçekleştirildi. İnkübasyonun 13. 18. ve 21. günlerinde BPA uygulanan gruplarda testis dokularında gelişme geriliği, az sayıda hücre kordonu ve zayıf hücresel organizasyon gözlendi. İnkübasyonun 21. gününde deney grupları ve kontrol grupları arasında seminifer tubul çaplarında belirgin bir farklılık tespit edildi (K: 38,81±0,40µm; TK: 38,41±0,43µm; D1: 29,07±0,45µm; D2: 28,75±0,47µm; ve D3: 28,06±0,46µm ,p
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effects of BPA on testes development in avian embryos. For this purpose, 300 fertile eggs of Isa Brown laying parent stock were divided into 5 groups as control (C), vehicle-control (VC), 50 (E1), 100 (E2), and 250 µg/egg (E3) BPA. Test solutions were injected into yolk before incubation. At the 13th, 18th and 21th days of incubation, the eggs from each group were opened until 6 living male embryos were obtained from each group. All histological evaluation and histometrical measurement were performed on left testes to examine for both estrogen-like and developmental effects of BPA. On the 13th, 18th, and 21th days of the incubation, the groups that were treated with BPA observed growth retardation in testicular tissues, fewer cell cords and weak cellular organization.