Çene-yüz protezlerinde kullanılan yumuşak akril ve silikon esaslı materyallerin bazı fiziksel özelliklerine external boya adeziv ve temizleme ajanlarının etkileri
Effects of external color adhesive and cleaning agent on some physical properties of soft acrylic resin and slicon elastomers using in maxillofacial prothesis
  1. Tez No: 138397
  2. Yazar: SADİYE AYTAÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
-74- ÖZET Bu araştırmada çene-yüz protezlerinde kullanılan yumuşak akril ve silikon esaslı materyallerin bazı fiziksel özelliklerine ekstemal boya, adheziv ve temizleme ajanlarının etkisi incelenmiştir. Yumuşak akril materyali olarak Palamed, silikon materyali olarak Cosmesil H, Cosmesil R ve MDX 4-4210 kullanılmıştır. Bu materyaller eksternal boyada adhezivde ve temizleme ajanında 6 ay kullanıma denk gelen sürelerde bekletilmiştir. Daha sonra bu materyallere sertlik, çekme dayanıklılığı ve uzama (%) testleri uygulanmıştır. Elde edilen veriler student- t.tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Duncan testleriyle değerlendirilmiştir. Araştırmada kullanılan tüm materyallerin sertlik ve çekme dayanıklılığı değerleri eksternal boyadan, adhezivden ve temizleme ajanından etkilenmiştir. Bu materyaller içinde sertlik ve çekme dayanıklılığı değerlerinde en çok etkilenenin yumuşak akril olduğu gözlenmiştir. Yumuşak akrilin uzama (%) değeri ekstemal boyadan ve temizleme ajanından etkilenirken adhezivden etkilenmemiştir. Silikonların uzama (%) değerleri ise eksternal boyadan adhezivden ve temizleme ajanından etkilenmiştir. Yumuşak akrilin uzama (%) değeri eksternal boyadan ve temizleme ajanından en çok etkilenirken, materyallerin adhezivden etkilenmeleri arasında fark bulunmamı
Özet (Çeviri)
-75- SUMMARY In this study the effects of external color, adhesive and cleaning agent on the physical properties of soft acrylic resin and silicon elastomers were investigated. Palamed was used as soft acrylic resin, Cosmesil H, Cosmesil R and MDX 4-4210 were used as silicones. This materials were embedded in external color.adhesive and cleaning agent for a period of 6 months use. Then harness, tensile strength and elongation (%) were tested. Determined values were statistically analyzed with student - 1, Varians analyse (ANOVA) and Duncan tests. Hardness and tensile strength values of all materials were affected from external color, adhesive and cleaning agent from this materials hardness and tensile strength values of soft acrylic resin were most affected. Elongation (%) values of soft acrylic resin affected from external color and cleaning agent but not affected from adhesive. Elongation (%) values of silicon elastomers were affacted from external color.adhesive and cleaning agent. Elongation (%) values of soft acrylic resin were most affected from external color and cleaning agent but there is no significant differences between the values of elongation (%) of the specimens waited in adhesive.