Katı atık sorunu
Solid waste problem
- Tez No: 138398
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ SABUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
68 ÖZET Bu araştırma yerel yönetimlerin“katı atık değerlendirmesi”ile ilgili çalışmaların gözlemlenmesi ve konu ile ilgili yeni önerilerin, politikaların belirlenmesini amaçlamaktadır. Araştırma Ataköy'den 100, Yeşilköy ve Yeşilyurt'u içeren ikinci Bölgeden de 100 kişiyi kapsamaktadır. Bu kişilere hazırlanan anket formu ile konuyla ilgili çeşitli sorular yöneltilmiştir. Yapılan uygulamalar sonucunda her iki gruptaki insanlara yaş, cinsiyet, eğitim durumu, meslek, çalışıp - çalışmadığı, oturulan semt, katı atıklarla ilgili en detaylı bilgiye nereden sahip olunduğu,“katı atık”denildiğinde ne algılandığı, katı atıklarla ilgili evlerine herhangi bir bildiri - yazı gelip gelmediği, böyle bir yazı geldiğinde okunup-okunmadığı, gelirse okuma eğiliminin olup olmayacağı, katı atıklar ile ilgili bir konuşma dinlenip-dinlenmediği, dinlendiyse bunun kaç kez gerçekleştiği, nereden dinlendiği, evdeki çöp işiyle kimin ilgilendiği, evde en fazla69 kullanılan çöp kabının hangi materyalden yapıldığı, evden çöplerin dışarıya ne şekilde çıkarıldığı, evdeki çöplere çöp ayırımı uygulamp-uygulanmadığı, gazete dergi gibi atıkların diğer atıklarla kanştınlmamasına özen gösterilmesi durumu, evden çıkan plastik atığın diğer atıklardan aynlıp-ayrılmadığı, metal atıkların diğer atıklardan aynlıp-ayrılmadığı, kimyasal atıkların diğer atıklardan aynlıp- aynlmadığı, hasta biri için kullanılan enjektör, pamuk gibi malzemenin diğer atıklarla karışmaması için önlem alımp-alınmadığı, sokağa ait çöplerin toplandığı genel bir çöp bidonunun var olma durumunu, varsa üzerinin kapalı olup-olmadığı, büyüklüğünün yeterli olup-olmadığı, sokaktan çöplerin ne kadar sürede toplandığı, bulunulan bölgede çöplere Belediyenin çöp ayırım çalışması yapıp-yapmadığı, yapıyorsa Belediyenin bu çalışmasının nasıl değerlendirildiği, katı atık konusunda Belediyenin yaptığı veya yapacağı eğitici bir çalışmaya katılıp bilgi almak istenip- istenmediği, böyle bir eğitici çalışmaya zaman ayırabilme durumu, oturulan semtte cam atıkların biriktirildiği merkezin olup olmadığı, bu merkeze cam atıkların sorunsuz olarak atılıp-atılmadığı, cam atıklar için oluşturulan merkezle ilgili problemlerin neler olduğu, depozito uygulanan cam şişedeki ürünler ile ilgili uygulama durumu, bunların depozitolarının alınıp alınmadığı, plastiğin tekrar kullanılır hale geldiğinin bilinme durumu, çöplere karışarak atılan plastiğin tekrar kullanılır hale geldiğinin bilinme durumu, çöplere karışarak atılan plastiğin doğayı kirlettiğinin bilinip-bilinmediği ile iglili bir çalışma yapılmıştır. Araştırma bulgularından; Katı atıklarla ilgili bilginin 1. bölgede; Ataköy' de gazetelerden elde edildiği, Belediyenin yaptığı çalışmanın 1. bölgede 2.bölgeden daha fazla başarıya ulaştığı görülmektedir. Katı atıklarla ilgili konuşmanın 2. bölgede belirgin bir fazlalıkla radyoda dinlendiği yorumunu yapmaktayız. Evdeki çöp işiyle ilgilenme durumunun 1. bölgede“eşim”cevabıyla anlamlı bir fark yarattığım görmekteyiz. 2.bölgede ise; çöp işiyle çoğunlukla kapıcının ilgilendiği veya başka şekillerde çözüme ulaştığı görülüyor.70 Evden çöplein 1. bölgede beklenin üzerinde değerle“naylon torbada”çıkarıldığını buluyoruz. Gazete-dergi gibi atıkların diğer katı atıklarla karışmamasına özen gösterilme durumunun 1. bölgede anlamlı şekilde yüksek olarak bulunmuştur. Sokağa ait çöplerin toplandığı genel bir çöp bidonu bulunduğu ve 1. bölgede yoğun şekilde sorunun çözümlendiği görülüyor. Çöp bidonlarının 1. bölgede çoğunlukla kapalı olduğu durumuyla karşılaşıyoruz. 1. Grup Belediyenin yaptığı bu çalışmaya anlamlı olarak daha olumlu bir tepki ile cevap vermiştir. Katı atık konusuyla ilgili Belediyenin yaptığı veya yapacağı çalışmaya 1. bölgedeki kişilerin daha yatkın olduğu ve olumlu düşünceler taşıdığım gözlüyoruz. Cam atıkların toplandığı, biriktirildiği merkezlerin 2.bölgede, 1. bölgeden daha anlamlı şekilde fazla olduğu sonucuna varabiliriz. Buna ilave olarak 2. Grupta bulunan Semt sakinlerinin cam atık merkezlerini daha sorunsuz şekilde kullandıklarını görmekteyiz. Sonuç olarak; katı atıklarla ilgili Yerel Yönetimlerin çalışmalarının konuyla bağlantılı olumlu etkileri olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
71 SUMMARY This research aims to determine the policy and the new methods used by the local Municipalities to make the importance of solid waste appraise. The research comprises 100 people from Ataköy (the first zone) and 100 people from the 2nd zone consisting of Yeşilköy and Yeşilyurt. Several questions were directed to those people concerning the subject by the inquiry formes. In these forms there were questions, such as age, sex, education, job, if they work, the district from where they got the detailed information about the solid waste, what they understand when they hear about the term, if any written document in this subject reaches them, if they read any such paper, if they attend any meeting on this subject, if so, how many times and where, who is in charge with the wastes, of which material the dustbin is made, in which manner the wastes are dumped out, whether or not a discrimination is applied to the wastes, if paper, plastic, chemical or metal wastes are dumped separately, if measures are taken in case that sanitary materials (such as injectors or cotton) may mix with others, if72 there is a public dustbin and whether it is closed and big enough, in what time the wastes are colleted if the Municipality applies a discrimination to the wastes if it does, how it is evaluated, if people are volunteer to attend any study conducted by the Municipality, if there is a glass collecting centre, what the problems (if any) about this centre are, if the plastic is recycled, if the recycling of the plastic mixed with other wastes and whether the defilation of the plastic are known. From the findings, it is seen that the information about the solid wastes is obtained through the newspapers and the study conducted by the Municipality is more successful in the first zone than in the second we interpret that the message about the solid waste is listened in the second zone rather though the radio. We also see that in the first zone, it makes a difference by the answer“spouse”, whereas in the second the matter of disposals is rather solved by the janitor or by other means. We fine that in the first zone, the wastes are dumped by“nylon bags”at a rate higher than expected. The care for not mixing the paper wastes with athers is found to be considerably high in zone 1. Is is also abserved that a public dustbin exists and the problem is solved in the first zone, and it is usually closed. The First Group has responded the study of Municipality more meaningfully. It is seen that the people in the first zone are more apt for the study and they think more positively. We also conclude that the centres where the glasses are collected are significantly more in the second zone than in the first and the people in zone 2 use the centres less problematically. Finally, it is determined that the works of Local Administations related with the subject have positive effects.