Teknesyum 99m perteknetat ile tiroid uptake ve tiroid ağırlık hesaplaması
The determination weight of thyroid gland and thyroid uptake ratio with technetium 99m pertechnetate
- Tez No: 138404
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN VAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmamızda tiroid bezinin yatay, dikey uzunluklarını ve ağırlığını (TA) sintigrafık yöntemlerle ölçmeyi ve bunları tiroid uptake (TU) oranları ile karşılaştırarak, bu ölçümlerin farklı tiroid hastalıklarında ne şekilde değiştiğini araştırmayı amaçladık. Çalışmada 18-77 (Ort ± SD; 42.3 ± 15.6) yaşları arasında 73'ü kadın 38'i erkek olmak üzere 111 hasta incelendi. Bu 111 hastanın 219 tiroid lobu sintigrafık görünümlerine göre; normal tiroid bezi, hipoaktif nodüler tiroid bezi, hiperaktif nodüler tiroid bezi, minimal derecede diffüz hiperplazik tiroid bezi, orta derecede diffüz hiperplazik tiroid bezi ve mixt (hiperaktif + hipoaktif) nodüler tiroid bezi olmak üzere toplam 6 grup halinde sınıflandırıldı. Oluşturulan bu 6 gruptaki hastaların tiroid loblarının sintigrafık değerlendirilmesi sonucunda: 39 adet sağ tiroid lobu ve 35 adet sol tiroid lobu normal sınırlarda, 27 adet sağ tiroid lobu ve 30 adet sol tiroid lobu hipoaktif nodüler görünümde, 13 adet sağ tiroid lobu ve 16 adet sol tiroid lobu hiperaktif nodüler görünümde, 26 adet sağ tirod lobu ve 26 adet sol tiroid lobu minimal derecede diffüz hiperplazik, 2 adet sağ tiroid lobu orta derecede diffüz hiperplazik, 3 adet sağ tiroid lobu mixt (hiperaktif + hipoaktif) nodüler görünüm ve 2 adet sol tiroid lobu mixt nodüler görünüm olarak tesbit edildi. Daha sonra bu loblann herbirinin uptake oranları, ağırlık ve tiroid loblarının dikey ve yatay uzunlukları ayrı ayrı değerlendirildi. Bu 6 gruba ait uptake değerleri, tiroid ağırlığı, tiroid lobunun dikey ve yatay uzunlukları Post Hoc Tukey yöntemi kullanılarak ANOVA testi ile istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Aynı grup içerisindeki tiroid uptake değerleri, tiroid ağırlığı, tiroid lobunun dikey ve yatay uzunlukları arasındaki korelasyonun değerlendirilmesi için Pearson korelasyon yöntemi kullanıldı. Bu 6 gruptaki tiroid ağırlık, tiroid uptake, tiroid yatay ve dikey uzunluk ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı derecede fark olduğu gösterildi. Aynı grup içerisinde tiroid ağırlığı ile tiroid boyutları arasında anlamlı korelasyon mevcut olduğu halde uptake değerleri ile ağırlık, yatay ve dikey uzunluklar arasında arasında anlamlı bir korelasyon elde edilemedi. Bu da çeşitli tiroid hastalıklarında tiroidin büyüklük, ağılık ve uptake' inin birbirinden bağımsız şekilde değişebileceğini göstermektedir. Tc-99m perteknetat tiroidin morfolojisinin değerlendirilmesi,in ağırlığının hesaplanması ve uptake'inin ölçülmesi gibi değişik nükleer tıp yöntemlerinde kullanılabilecek güvenilir radyoizotoptur.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to measure horisontal and vertical lengths, and weights of thyroid gland with the scintigraphic methods and to investigate how these parameters change in various (different) thyroid disorders by comparing these parameters with thyroid uptake ratios. The study included 1 1 1 patients (73 women, 38 men) with the age range: 18-77 (mean age: 42.3 ±15.6 years). Of 111 patients, the thyroid glands were classifred according to scintigraphic findings (images) into 6 groups as normal, hypoactive nodular, hyperactive nodular, minimal diffuse hyperplasic, intermediate diffuse hyperplasic and mixed (hyperactive plus hypoactive) nodular thyroid gland. At the and of the scintigraphic evaluation of the thyroid lobes of the six groups; 39 right and 35 left thyroid lobes were in normal ranges (limits), hypoactive nodular appearance was detected in 27 right and 30 left thyroid lobes, hyperactive noduler appearance was observed in 13 right and 16 left thyroid lobes, minimal diffuse hiperplasia was present in 26 right and 26 left thyroid lobes intermediate diffuse hyperplasia was seen in 2 right thyroid lobes, and mixed nodular appearance (hyperactive and hypoactive) was observed (detected, determined) in 3 right and 2 left thyroid lobes. Then, uptake ratios, weights and dimensions (vertcal and horizontal) of each lobe were evaluated (measured, determined); these values in six groups were statistically compared (analysed) with ANOVA test by using Post Hoc Tukey method. The correlation studies of these parameters with in the group were perfomed with Pearson correlation analysis. In these 6 groups, there were significant differances in terms of thyroid uptake ratio, weight and dimensions of the thyroid glands. Although there was a significant correlation between the weights and dimensions of the thyroid glands with in each group, no significant correlation was detected between with weights and dimensions. This indicates that the size and weight of thyroid gland and thyroid uptake ratio are independent of each other in various thyroid diseases. Technetium 99m pertechnetate scintigraphy was evaluated (accepted) as a gold standart in the evaluation of uptake ratio, weight and size of thyroid gland.