Farklı santrifüj hızlarının sperm motilitesi üzerine etkilerinin karşılaştırılması
- Tez No: 138405
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
IV ÖZET Günümüzde, pek çok infertil erkekte sperm sayısında, motilitesinde ve morfolojisinde bozukluk saptanabilmesine rağmen, etiyolojileri tam olarak bilinmemektedir. Ancak, üreme fızyolojisindeki hatırı sayılır ilerlemeler erkek infertilitesinde uygulanmaktadır. İnfertilite tedavisinde, yeterli tıbbi ve cerrahi tedavilerle iyi bir sonuç alınamazsa, yardımcı üreme teknikleri kullanılmaktadır. İntrauterin inseminasyon (IUI) ve in-vitro fertilizasyon (TVT) gibi yardımcı üreme teknikleri uygulanmadan önce spermlerin seminal sıvıdan ayrılması gerekir. Bu amaçla çeşitli semen hazırlama teknikleri kullanılır. Bu çalışmada subfertü tanısı konmuş vakalardan alınan ejakülat örneklerini percoll tekniği ile yıkadıktan sonra, farklı hızlarda santrifüj ederek, en yüksek motil sperm oranını elde etmek için gerekli optimum santrifüj hızını bulmayı amaçladık. 1000 rpm'deki motilite oranlan ön incelemedeki motilite oranlarına göre daha yüksek olmasına rağmen (p0,05). 1000 rpm'deki +3 ve +4 değerlerinin toplamı, 1300 rpm'deki +3 ve +4 değerlerinin toplamına çok yakın olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY Today, in many infertil men, although disturbances of sperm count, motility and morphology can be determined, their ethiologies aren't known exactly. However, considerable advances in reproduction physiology, have been applicated in male infertility. Assistant reproductive techniques (ART) are used in the treatment of infertility, if good results can't be obtained by sufficient medical and surgical treatments. Before ART such as intrauterin inseminasyon (IUI) and in vitro fertilization (TVF) are applicated, the sperms must be seperated from seminal fluid. For this purpose, several semen preparation techniques are used. In the present study, we aimed to find optimal centrifugation speed required to obtain the highest ratio of motile sperms by centrifuging ejaculate samples supplied from men which were diagnosed as subfertile at different rates after washing with percoll technique. Although the ratio of motile sperms at the 1000 rpm was higher than that in the preresearch (p0,05). The total value of +3 and +4 at 1000 rpm was found almost equal to the total value of +3 and +4 at 1300 rpm.