Kalp damar cerrahisi yoğun bakım ünitesinde kliniğe taşınmada planlı eğitimin hastaların taşınma kaygısı üzerine etkisi
The effect of planned training on transfer anxiety of the patients for transfer to the clinic from intesive care unit of cardiovascular surgery
- Tez No: 138403
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGE UZUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
V ÖZET Bu araştırma, Erzurum ili, Atatürk Üniversitesi Süleyman Demirel Tıp Merkezi Aziziye Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Yoğun Bakım Ünitesi (YBÜ)'nden kliniğe taşınmada, planlı eğitimin hastaların taşınma kaygısı üzerine etkisini incelemek amacı ile yarı deneysel olarak yapılmıştır. Veriler, 9 Nisan 2001 - 14 Nisan 2002 tarihleri arasında, 30'u kontrol, 30'u deney grubu olmak üzere 60 hastadan toplanmıştır. Veri toplamada; hastaların tanıtıcı özelliklerine ve taşınmadan önce ve taşındıktan sonra taşınma konusunda neler düşündüklerine yönelik soruların yer aldığı hasta soru formu, Durumluk - Sürekli Kaygı Ölçeği ve UÇLA Yalnızlık Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı testler kullanılmıştır. Araştırma kapsamına alınan tüm hastaların, yaş ortalaması 47.4 (SS= 10.55, 25-69 yaş arası), % 61.7'si (n=37) erkek, %38.3'ü (n=23) kadın, % 98.3'ü evli (59), %1.7'si (n=l) bekar, %45'i (n=27) ilkokul mezunudur. Hastaların YBÜ'de kaldıkları gün sayısı ortalama olarak 2.8 (SS=,99)' dir. Kontrol grubundaki hastaların %50'si kliniğe taşındıktan sonra sağlık durumlanndaki değişiklikleri izlemek için kullanılan cihazların sayısında azalma olması nedeni ile korku hissettiklerini, deney grubundaki hastaların %100'ü korku hissetmediklerini ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
VII SUMMARY The Effect of Planned Training on Transfer Anxiety of The Patients for Transfer to The Clinic from Intensive Care Unit of Cardiovascular Surgery This study was carried as semi experimental out to research the effect on transfer anxiety of the patients of planned training for transfer to the clinic from intensive care unit of cardiovascular surgery, Aziziye Research Hospital Süleyman Demirel Medical Centre, Atatürk University in Erzurum. The data were collected from 60 patients as 30 for control group and 30 for experimental group in the dates between 9th April 2001 and 14th April 2002. In collecting data, questionnaire form which account for what the patients thought about transfer before and after being transferred and identifying features of the patients, State - Trait Anxiety Inventory and UCLA Loneliness Scale were used. In the analysis of data, defining tests were used. Of the patients included in the study, mean age was 47.4 years (SD= 10.55, between 25-69 years), 61.7 % were male (n=37), 38.3% were female (n=23), 98.3% were married (n=59), 1.7 % was single (n=l), and 45 % were primary educated (n=27). The number of the days on which the patients stayed at the intensive care unit was 2.8 (SD=, 99). 50 % Of the patients in control group stated that they felt fear due to lack of devices used to follow the changes of their health conditions after being transferred to the clinic, while those in experimental group stated that they felt no fear.