Özel eğitim kurumları ve sorunları
Associations privateeducation and problems
- Tez No: 138406
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Kazalar, Public Health, Accidents
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Demografisi ve Epidemiyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
113 7. ÖZET Bu araştırmada ülkemiz genelinde özel eğitim gerektiren bireylere özel eğitim hizmeti veren özel eğitim okuljcurum ve kuruluşları ile bu kurumların eğitim fâaliyetlerinde karşılaştıkları sorunlar ele alınmış, daha sonrada ileri ülkelerin seviyelerine ulaşabilmek için gerekli önerilere yer verilmiştir. İleri ülkelerde özel eğitim hizmeti veren özel eğitim kurum ve kuruluşlarda sistemin sorunlarının çözülerek engelli bireylerin topluma kazandırılmasında uygulanan yöntem ve metotların basan ile uygulandığı görülmüştür. Ülkemizde ise; özel eğitimde kullanılan yöntem ve metotlar ileri ülkelerle paralellik göstermesine rağmen sonuç itibariyle özel eğitim sistemimizin istenilen seviyede olmadığı görülmüştür. Bu tez içerisinde sıraladığımız özel eğitimle ilgili problemlere ve bunların çözüm yollarını ihtiva eden önerilerimiz çağdaş teknolojiyi ve materyalleri kullanarak istenilen hedeflere ulaşmak için gerekli görülmüştür. Bu sorunları ve çözümlerini şu şekilde özetlemek mümkündür. "Bütçenin arttınlması,TV Programlarının yapılması,Gazete ve Dergi çıkartılması,Yerel yönetimlerle ilişkiler,Gelişmiş ülke programlarının ve uygulamalarının yerinde incelenmesi,telefon,e- mail uygulamalan,üniversitelerle etkin işbirliği yapılması.'' Bu araştırmada özel eğitimle ilgili vurguladığımız sorunlar ve çözüm önerileri dikkate alındığında,engelli bireylerin eğitilme oranlan olan %3'lük bir göstergeyi ileri ülkelerin seviyesine çıkartmamız hiç de zor olmayacaktır. Ülkemizde bahsedilen hizmetleri basan ile veren kurumlar mevcuttur.Ancak bu kurumlar arasında işbirliği ve koordinasyon eksikliği bulunmaktadır.Kurumlar arasındaki ilişkiler kişisel çabalarla sağlanmakta ve hizmetler dolayısıyla ağır yürütülmektedir. Bu sebeplerle hizmetleri farklı kurum ve kuruluşlar arasında çalışmalar ortak bir kurumda birleştirilecek ve engelli bireylerin toplumda fırsat eşitliğini gerçekçi olarak sağlayacak bağlayıcı ve yaptıncı kurumlara ve kanunlara ve kanuni düzenlemelere ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
114 8. ABSTRACT In the present study, the problems encountered by the social education schools and institutions serving the individuals with special needs in their activities have been examined and the recommendations have been made in relation to how to reach to the level of developed countries. Special education services in the past and present have been explored and the developments and the progress made in this area have been addressed in detail. It has been seen that in the developed countries the problems of the system in the special education instutions serving special needs individuals have been solved and the methods utilized for integrating these individuals into the society have resulted in successful outcomes. Even though the methods adopted in the area ot special education on our country are parallel to those of the developed countries, it has been seen that special education system was not at a desired level. Therefore, in the present study the reasons for this problem have been addressed and the recommendations have been emphasized accordingly. The problems addressed throughout this study concerning the special education and the recommendations that cover the ways of resolving these problems seem to necessitate the use of technology and materials in order to reach the desired objectives in this area. It has also been stressed that when the problems and recommen dations cited in this study are taken into consideration,* it would not be difficult to increase the current 3% indicator of schooling rate to level of developed countries.