Ankara Kız Meslek Liseleri nakış bölümüne devam eden eğitilebilir özel eğitim gerektiren öğrenciler için uygulanan kaynaştırma uygulamalarının değerlendirilmesi
Ankara Girls Craft School the review of practive combining implementation for embroidery students who are educable and in need of exclusive education
  1. Tez No: 214546
  2. Yazar: DİLEK ASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. YAKUDE DEVELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmada, Kız Meslek Liselerinin Nakış Bölümünde okuyan normal öğrenciler ile aynı sınıfta yer alan özel eğitim gerektiren bireylerin, eğitim gereksinimlerini karşılamak üzere yerleştirildikleri kaynaştırma uygulamalarının etkililiğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Çalışma survey yöntemine dayalı bir araştırmadır.Araştırma verileri,öğrencilere ve öğretmenlere uygulanan anket formundan elde edilmiştir.Araştırmanın evrenini, Ankara Kız Meslek Liseleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örnekleminde;bünyesinde kaynaştırma öğrencileri bulunan Ankara Yenimahalle Anadolu Meslek ve Meslek Lisesi,Zübeyde Hanım Kız Meslek Lisesi,Etimesgut Kız Meslek Lisesi ve Sincan Kız Meslek Lisesi Nakış Bölümünün 11.sınıflarındaki'Kaynaştırma Uygulamalarında' yer alan 14 özel eğitim gerektiren öğrenci, 16 öğretmen ve 57 normal öğrenci yer almıştır.Verilerin çözümlenmesinde SPSS sürüm 11.0 kullanılmıştır. .Engelli öğrenciler,öğretmenler ve normal öğrencilerin anket formu ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Öğretmen, engelli öğrenci anket formunun birinci bölümünün çözümlenmesinde öğretmenlere ve engelli öğrencilere ait kişisel bilgilerin frekans ve yüzde dağılımları alınmıştır. Öğretmen ve engelli öğrenci anket formunun ikinci bölümünde, öğretmen ve engelli öğrencilerin sayı (n) ve yüzde dağılımları (%) alınmış ve her bir maddenin aritmetik ortalaması ( ) hesaplanmıştır. Normal öğrenci anket formunun analizinde ise her bir faktörün maddelerinin sayı (n),yüzde dağılımları (%) ve aritmetik ortalaması ( ) hesaplanmıştır.Öğretmenlerin, öğretim programının içeriğinin yeterlilik düzeyine ilişkin elde edilen aritmetik ortalama ( ) 3,47 ; öğretme ortamının yeterlilik düzeyine ilişkin elde edilen aritmetik ortalama ( ) 3,09 ; öğrenme-öğretme etkinliklerinin yeterlilik düzeyine ilişkin elde edilen aritmetik ortalama ( ) 3,30 ; sınıf-içi iletişimin yeterlilik düzeyine ilişkin elde edilen aritmetik ortalama ( ) 4,29'dur.Öğrencilerin, öğretim programının içeriğinin yeterlilik düzeyine ilişkin elde edilen aritmetik ortalama ( ) 3,11 ; öğretme ortamının yeterlilik düzeyine ilişkin elde edilen aritmetik ortalama ( ) 2,55 ; öğrenme-öğretme etkinliklerinin yeterlilik düzeyine ilişkin elde edilen aritmetik ortalama ( ) 2,97 ; sınıf-içi iletişimin yeterlilik düzeyine ilişkin elde edilen aritmetik ortalama ( ) 2,83'türEngelli öğrencilerin, öğretim programının içeriğinin yeterlilik düzeyine ilişkin elde edilen aritmetik ortalama ( ) 2,92 ; öğretme ortamının yeterlilik düzeyine ilişkin elde edilen aritmetik ortalama ( ) 2,86 ; öğrenme-öğretme etkinliklerinin yeterlilik düzeyine ilişkin elde edilen aritmetik ortalama ( ) 3,37 ; sınıf-içi iletişimin yeterlilik düzeyine ilişkin elde edilen aritmetik ortalama ( ) 2,90'dır.
Özet (Çeviri)
In this research,It is aimed to remove education necessities for evaluating effectivenes of combinition application on the students who are put into the same classroom.People who educated normal students embroidery departure of Girl Proffesion High School and other individuals who are students,needing private education in the same classroom.Studying is a research wich is prepared accordingto Survey method.Datas of research are obtainned with public survey wich is applied to teachers and students.Ankara Girl profession High schod constitutes universe of Research.Ankara Yenimahalle Anatolia Profession and High school wihich have combinition students,Mrs Zübeyde Hanım Girl Profession High School,Etimesgut Girl Profession High school ofemroidery departure the eleventh classroom,needing private education fourteen students who take partin?Combinition Application?sixteen teachers and fifty-seven normal students take partin sample ofresearch.Solution ofdatas is used SPSS 11.0. Public surveys are are evduated for handicapped students,teachers and normal students in different ways.Private information freakans and percent distribution are got to sdve teachers and handicapped,students public survey of the first departure.In the second departure of teacher and handicapped students public survey numbers and handicapped students are got as (n) and (%) and arithmetic avarage of each substance is culcaleted as ( ).For teachers,related to content?s sufficiency level of instruction programme,wich is obtanied by arithmetic avarage is ( ) 3,47; related to sufficiency level, of instruction place which is obtained by arithmetic avarage is ( ) 3,09; related to sufficiency level,learning-teaching activities which are obtained by arithmetic avarage is ( ) 3,30;relatingto sufficiency level,inside Communication of classroom wihich is obtained by arithmetic avarage is ( ) 4,29.For students,relatingo content?s sufficiency level of instruction programme which is obtained by arithmetic avarage is ( ) 3,11; relating to sufficiency level of instruction place which is obtained by arithmetic avarage is ( ) 2,55; relating to sufficiency level Learning and teaching activities which are obtained by arithmetic avarage is ( ) 2,97; relating to sufficiency level,communication of classroom inside which is obtained by arithmetch avarage is ( ) 2,83.For handicapped students,relating to sufficiency level,instruction programme which is obtained by arithmetic avarage ( )2,92; relating to sufficiency level,instruction place which is obtained by arithmetic avarage ( ) 2,86; relating to sufficiency level,learning-teaching activities which are ob tained by arithmetic avarage is ( ) 3,37; relating to sufficient level,communicationof classroom inside which is obtuined by an thmetic avarage is ( ) 2,90.