The Solidarity movement in Poland
- Tez No: 13841
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FERİDE ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Bu çalışmada Polonya'da 1980 ve 1989 yıllarında iki kez ortaya çıkan Dayanışma Hareketi, toplumsal hareketler literatüründen yararlanılarak ayrıntılı bir biçimde incelenmekte ve belirli bir teorik yapıya oturtulmaya çalışılmaktadır. Bu amaçla, Polonya'nın tarihsel, toplumsal, politik ve ekonomik birikimi, hareketi doğuran iç ve dış koşullar ve hareketin kendi iç dinamikleri ve özellikleri incelenmiştir. Tezin temel tartışma noktası Dayanışma hareketinin anlaşılmasında yeni toplumsal hareket teorilerinin yetersiz olacağıdır. Bu nedenle hareket, Perry Anderson ile Barrington Moore'dan esinlenilen ve Polonya'nın kendine özgü tarihsel koşullarının önemini vurgulayan bir“tarihsel özgünlük”modeli ile açıklanmaktadır. 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study attempts to analyze the Solidarity movement that emerged in 1980 and 1989 in Poland with reference to the literature on social movements and tries to evaluate it in a theoretical framework. In doing this, the historical, social, political and economic accumulation of Poland, the internal and external conditions that led to the movement and the internal dynamics and features of the movement are discussed in detail. It is the main arguement of this thesis that the theories on New Social Movements are inadequate in understanding Polish Solidarity. Therefore, the movement is explained on the basis of a model of“historical specificity”inspired by Perry Anderson and Barrington Moore, which emphasizes the importance of the unique historical conditions of Poland. 11