Yeni sol argümanlar ışığında Özgürlük ve Dayanışma Partisi
The New left arguments and Freedom and Solidarity Party
  1. Tez No: 94804
  2. Yazar: NAZAN ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
209 TEZİN ÖZETİ Bu tezin konusu, 1996 yılında kurulan Özgürlük ve Dayanışma Partisi'nin (ÖDP) incelenmesidir. ÖDP, Türkiye siyasal yaşamı içinde oldukça farklı ve yeni bir örnek oluşturan bir siyasal partidir. ÖDP'nin bu yeniliğinin niteliği, 12 Eylül askeri müdahalesi sonrasında Türkiye sol/sosyalist hareketinin geçirdiği dönüşümler ve Batıdaki sol hareketin geliştirdiği Yeni Sol siyasetim parti üzerindeki etkisi bağlanımda analiz edilmeye çalışılmıştır. Parti 1989 yılında gerçekleştirilen Kuruçeşme Toplantilan ile başlayan ve Türkiye sol hareketinin dağınıklığını aşmayı ve harekete yeni bir açılım getirmeyi amaçlayan ve Sosyalist Birlik Partisi, Birleşik Sosyalist Alternatif, Birleşik Sosyalist Parti ve Devrimci Yol Hareketinin Geleceği Birlikte Kuralım Parti Girişimini içeren sürecin son uğrağı olarak değerlendirilebilir. ÖDP bir yandan Türkiye sosyalist hareketinin dağınıklığını giderecek bir birleşme sağlamayı, bir yandan da çok farklı muhalif unsuru bir araya getirerek çok sesli ve çok renkli bir muhalefet odağı olmayı hedeflemiştir. Partinin Yeni Sol siyasetle ilişkisi ise, sınıf vurgusunu geri planda tutarak, sınırlan belirsiz bir muhalif kitleye yönelmesi ve sınıf partisi yerine kitle partisi ve parti gibi olmayan parti anlayışını gündeme getirmesinde, Yeni Toplumsal Hareketler'in politize ettiği alanlara gösterdiği ilgide ve benimsediği siyaset tarzında somutlaşmıştır. ÖDP bir yandan uzlaşma politikasının diğer yandan da başlangıçtaki hedeflere uygun olarak Yeni Sol siyasetle geleneksel siyaset anlayışının işlevsel biçimde sentezlenmemesi yüzünden gündeme müdahale edebilen etkili ve somut politikalar üretememiş ve kitleselleşeme hedefini gerçekleştirememiştir.
Özet (Çeviri)
210 SUMMARY OF THE THESIS This thesis studied the Freedom and Solidarity Party (FSP) established in 1996. The FSP has brought a new vitality to the socialist movement in Turkey and has been a rather different example in Turkish political life. The FSP study was actualized paying attention to two important developments. The first one is the transformation of the left movement in Turkey after the September 12th Military Intervention. The left, during this period, was in a search for becoming a mass movement. The FSP has an important place in this development. The second one is concerned with the international process. The New Left thought in the West, emerged in the mid 1950' s and sustainde its development while passing through various stages, has influenced the search for the left politics. The FSP on the one hand, is tied with the unique dinamics emerging from conditions of Turkish society. But on the other hand, the FSP has been influenced by transformations the left in the west passed through. The thesis has varified the validity of the above assumptions, The FSP has been influenced by the left thought. But at the same time The FSP has developed a new perspective of socialism from the experiences of Turkish left. The Party couldn't be succesful as producing concrete politics because it keeps different political orientations within its body. The effort to be a mass left party has not been realized yet. The number of votes the party received on April 18, 1999 election proved this.